Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Eagle] Prośba o sprawdzenie płytki - zasilacz na LT1085 do przedwzmacniacza

16 Kwi 2013 04:06 4233 5
  • Poziom 10  
    Witam.
    Jest to mój pierwszy projekt (razem z przedwzmacniaczami mikrofonowymi na bazie SSM2019). Zapotrzebowanie max do 250mA, na wejściu toroid 220/2x18V.

Proszę o uwagi - nie wiem, czy ścieżki są wystarczająco szerokie, masa niezbyt zawiła, czy nie wprowadziłem jakiś niepotrzebnych szumów itd.
    Płytka ma być niewielka, jednostronna, na niebiesko mostki do ręcznego zlutowania - czy zmiana na dwustronną (i poszerzenie ścieżek) ma sens?

Pozdrawiam

[Eagle] Prośba o sprawdzenie płytki - zasilacz na LT1085 do przedwzmacniacza [Eagle] Prośba o sprawdzenie płytki - zasilacz na LT1085 do przedwzmacniacza
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 33  
    Kilka uwag do PCB można by dać-a mianowicie:

Zaznaczyłem na płytce rzeczy które mi się nie podobają (choć nie wpływają na działanie układu).
    1 i 2 - ścieżki powinny być w miarę możliwości prowadzone pod kątem 45° i jego wielokrotności (0,45,90, 135...) -warto więc poprawić zaznaczone miejsca.
    3 -można stopniowo zmieniać szerokość ścieżki choć do stabilizatora można by ją jeszcze poszerzyć.
    4-ścieżki do wyjścia za mało szerokie-nie ma sensu prowadzić wszędzie szerokich ścieżek a na końcu dawać wąskie- tam gdzie ten prąd ma płynąć.
    5-ścieżki przy potencjometrach zdecydowanie mogą mieć mniejszą szerokość.

Ścieżki powinny być szerokie tam gdzie płyną duże prądy- w reszcie przypadków nie ma takiej potrzeby. Do doboru szerokości ścieżki należy dodatkowo wziąć pod uwagę to na jakim laminacie wykonany zostanie obwód (jaka jest na nim grubość warstwy miedzi). Klasyka to laminat FR4 ale są też inne do zastosowań "energetycznych" .
    Warto znaleźć sobie w internecie kalkulator szerokości ścieżek w zależności od płynącego przez nie prądu.
  • Poziom 41  
    Dlaczego nie zastosujesz typowych stabilizatorów LM7815 i LM7915 i jednego mostka prostowniczego zamiast tego udziwnienia w Twoim schemacie.

Układ będzie prostszy i łatwiejszy w projektowaniu.

Możesz również zastosować układy stabilizatorów z ustawianym napięciem LM317 i LM337, jeżeli zależy Ci na regulacji.
    Ale i w tym układzie wystarczy jeden mostek prostowniczy zamiast tylu diod które masz zastosowane u Siebie.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    Kąty poprawię, chociaż ciągle nie rozumiem na co one wpływają (poza wyglądem).
    Gdy do stabilizatora (3) doprowadzę ścieżki 2,54mm, EAGLE zgłasza mi że są za blisko siebie.

Wyjścia widzę będę też musiał dać szerzej niż standardowy molex, żeby móc użyć 2,54.

Zbyt szeroka ścieżka do potencjometru może mieć na coś wpływ? Wizualnie jest dla mnie ok.

Używam LT1085 bo w kilku miejscach czytałem że mniej szumi od LM337 czy LM7815, w dodatku mogę dokładnie ustawić napięcie (i zmienić, jeżeli będę potrzebował kiedyś do czegoś innego). Zależy mi na jak najmniejszych zakłóceniach od zasilania, bo mówimy o wzmocnieniach rzędu 60-70dB i napięciach na wejściu w pojedycznych mV. Ale z drugiej strony nie mam doświadczenia, szukam informacji w internecie. Próbuję zmontować układ zasilający który będzie miał lepsze parametry od tych w mikserach Behringera, tanich Yamah czy Phonica (które szumią o przynajmniej 6dB za dużo).

Mostek prostowniczy zajmie mniej miejsca, fajnie. Nie pomyślałem - od małego mnie uczyli że do prostowania się używa diod ;)

Ścieżki oczywiście przerzucę na drugą stronę.
  • Poziom 41  
    kpodsiadlo napisał:
    Gdy do stabilizatora (3) doprowadzę ścieżki 2,54mm, EAGLE zgłasza mi że są za blisko siebie.

W takim razie wykorzystaj narzędzie Polygon, do pokrycia płytki powierzchnią masy i powierzchnią zasilającą.
    W opcjach Polygonu ustaw minimalną odległość (Isolate) od innych ścieżek i innych powierzchni miedzi.

kpodsiadlo napisał:
    Mostek prostowniczy zajmie mniej miejsca, fajnie. Nie pomyślałem - od małego mnie uczyli że do prostowania się używa diod

No faktycznie, to dobrze Cię uczyli.
    A co znajduje się w mostku prostowniczym, jak nie cztery diody prostownicze :D