Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Silnik synchroniczny czy asynchroniczny. Oznaczenia typu.

war40k 16 Apr 2013 07:20 5349 5
 • #1
  war40k
  Level 15  
  Jakie oznaczenia posiada silnik/prądnica synchroniczna? Chce sie przejść na złomowisko po silnik synchroniczny a nie chce przywieść przypadkiem asynchronicznego. Oba maja po 3 fazy więc skąd wiedziec jaki jest jaki bez otwierania?
 • #3
  jdubowski
  Tube devices specialist
  war40k wrote:
  Chce sie przejść na złomowisko po silnik synchroniczny a nie chce przywieść przypadkiem asynchronicznego.


  Znalezienie silnika synchronicznego na złomowisku będzie trudne - tego rodzaju jednostki budowane są zwykle na moce powyżej 630kW.
 • #5
  750kV
  Level 32  
  Witam. Silnlk synchroniczny posiada uzwojenia na wirniku połączone z zasilaniem przez komutator. Silnik asynchroniczny nie ma połączenia wirnika z zasilaniem. W związku z tym jakiekolwiek przezwajanie nie ma sensu.
 • Helpful post
  #6
  grzecz
  Level 12  
  No nie do końca, niektóre silniki indukcyjne mają wyprowadzone uzwojenia wirnika na pierścienie ślizgowe (np. silnik pierścieniowy w łączu selsyny ) a nie komutator. Wskazówką może być liczba tych pierścieni ślizgowych, np. 2 . Ja bym orientował się jednak po prędkości znamionowej zapisanej na tabliczce (spisz sobie je ze strony producenta). Różnica między prędkością znamionową silnika synchronicznego i asynchronicznego jest bardzo charakterystyczna. Kiedyś jeśli pierwszą literą oznaczenia typu było "S" to był to silnik indukcyjny (asynchroniczny). Np zapis : "Praca S1 1482 obr/min" mówi nam ,że jest to zwykły silnik asynchroniczny . Prędkość silnika synchronicznego jest wielokrotnością częstotliwości sieciowej- czyli 50 .