Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung 940NW - Brak podświetlenia

16 Kwi 2013 08:35 2766 8
  • Poziom 25  
    Witam

Temat jakich wiele. W ww. monitorze padł zasilacz. Wymieniłem DM0465R i zwartą diodę SR310. Po tych zabiegach zasilacz startuje. Na matrycy jest wyświetlany obraz ale nie ma podświetlenia.

Co gorsza podświetlenie nie startuje nawet na chwilę tuż po włączeniu. Wydaje mi się ze nie jest to sprawa upalonego transformatorka wyjściowego a raczej niesprawnego drivera FAN7314 bądź tranzystora sterującego trafem (bądź coś jeszcze innego).

Z ciekawości zmierzyłem napięcie Uref (nóżka 6) na FAN7314 i dostaje ok 1,8V pulsujące do 2,5V. Z noty katalogowej wynikało by że oczekiwana wartość to ok 2,5V.

Macie jakieś pomysły?

Piotr
  • Poziom 12  
    Wiesz - to jak sam zauważyłeś prosty układ i zakładam że napięcia zasilania są OK - czyli nic nie "pulsuje etc".
    O ile dobrze pamiętam to na wejściu przetwornicy do podświetlania był bezpiecznik - sprawdziłeś go? Zasilanie dochodzi do układu poprawne?

Masz ew. oscyloskop żeby zobaczyć co się dzieje na wyjściu z układu FAN7314 (sterowanie tranzystorami "kluczami")?

Pomierzyłeś klucze, trafa?

Rafał
  • Poziom 25  
    Nie stwierdziłem że układ jest prosty tylko często tutaj omawiany. Gdyby był prosty pewnie nie prosiłbym o pomoc :)

Napięcie zasilania logiki wydaje się być w normie - 5.22V. Matryca pracuje poprawnie.

Bezpiecznika wejściowego do FAN7314 nie sprawdzałem (szczerze mówiąc nawet go nie szukałem) ale pomierzyłem mu zasilania bezpośrednio na nóżkach. Przy wyłączonym monitorze ma 15V a przy włączonym 17V. Trochę to dziwne.

Kluczy (STU407D) na razie nie sprawdzałem bo zasugerowałem się upalonym driverem. Mam rację że nie da się tego sprawdzić bez wylutowywania? Czy jest jakiś sposób?
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    Jak wylutujesz to będziesz "pewniejszy".

Choć ja osobiście (każdy pewnie ma jakąś strategię naprawiania) robię szybkie pomiary w układzie - porównuję wyniki pomiarów analogicznych elementów - np. jednego klucza i drugiego.

Ale tutaj są różne "szkoły".

Na pewno pomierzenie w układzie (w przypadku ewidentnych zwarć) przyspieszy diagnozę.

Pomierz jeszcze uzwojenia traf.

Rafał
  • Poziom 16  
    Jaki masz tam model zasilacza?
  • Poziom 25  
    Sytuacja wygląda następująco.

Przed wylutowaniem STU407 sprawdziłem oscyloskopem co się dzieje na jego bramkach. Na G2 miałem jakieś śmieci. Na G1 dodatnie szpilki. Po wylutowaniu i sprawdzeniu w miejscu gdzie była bramka G2 jest ładny sygnał podobny do piły natomiast tam gdzie była G1 jest teraz "cisza".

Wygląda na to że tranzystor był uszkodzony. Jakieś dodatkowe sugestie?

Model zasilacza jaki mam to: PWI1904SJ(A) Rev.1.0
  • Poziom 12  
    Zmierzyłeś ten tranzystor i jest uszkodzony?
    Zmierz uzwojenia trafa.

Rafał
  • Poziom 25  
    Tranzystor profilaktycznie wymieniłem na sprawny, akurat miałem ... Efekt dalej ten sam.

Jednak przed wlutowaniem pomierzyłem oscyloskopem co dzieje się na wyjściach FAN7314. Wygląda na to że chyba on jest przyczyną niedziałania podświetlenia. Na jednym z wyjść sterujących brak jest jakiegokolwiek sygnału. Cisza.

Pytanie teraz gdzie można kupić w miarę tanio ten układ?

Ewentualnie macie jeszcze jakieś sugestie?
  • Poziom 25  
    Udało się!

Wczoraj odebrałem po kilku tygodniach oczekiwania FAN7314 z pobliskiego elektronika. Przelutowałem i działa :)

Dzięki wszystkim za podpowiedzi. Temat uważam za zamknięty.
    Pozdrawiam