Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy połączyć PE z przewodem z sieci??

16 Kwi 2013 11:06 4947 25
  • Poziom 11  
    Witam.
    Kupiłem domek w którym ktoś zrobił całą nową instalację ale mam małe pytanie.
    Złącze napowietrzne. W skrzynce z licznikiem od strony ZE mam L1,L2,L3 i N lub PEN (w zależności od rodzaju sieci TT lub TN-C)
    W domowej skrzynce bezpiecznikowej mam L1,L2,L3,N lub PEN i PE-wykonane poprzez wbicie pręta w ziemie i doprowadzone do rozdzielni przewodem żółto-zielonym 35mm2
    PE które ktoś wykonał nie jest połączone w żaden sposób z przewodem N czy PEN (zależy od rodzaju sieci) idącym od ZE. Jest natomiast przygotowany przewód umożliwiający takie połączenie. Pomiar rezystancji pomiędzy wykonanym PE a przewodem N lub PEN (zależy od sieci) wykazał około 30 ohm. I tu moje pytanie. Cz powinienem to połączyć razem??
    Wydaje mi się, że jeżeli ten kto robił instalację w domu nie wiedział jaką instalację ma Energetyka czy TT czy TN-C. Bo w sieci TT nie wolno uziemiać przewodu N. Jeżeli Energetyka ma sieć TN-C to PEN można uziemić w punkcie rozdziału na N i PE. Dowiedziałem się z energetyki że jest to jednak instalacje TN-C. Więc mogę śmiało połączyć przewód PEN z moim uziomem?? Proszę o rozwianie moich wątpliwości.
  • Specjalista elektryk
    Seweras napisał:
    Czy połączyć PE z przewodem z sieci??

Obowiązkowo połączyć główny zacisk PE w rozdzielnicy z uziemioną szyną wyrównawczą budynku a PEN z sieci elektroenergetycznej nie koniecznie, nawet jak złącze licznikowe znajduje się na ścianie budynku.
  • Poziom 11  
    Skrzynka z licznikiem jest na ścianie budynku i dochodzi do niej "warkocz" 4x25mm2 a WLZ to 5x10mm2 o długości 2,5m.
    Uziom wykonany przez elektryka jest podłączony do aluminiowej skrzynki licznikowej i od skrzynki żyłą żółto-zieloną do rozdzielnicy w domu.
    Przewód N z sieci elektroenergetycznej połączony jest z niebieską żyłą.
    Ale połączenia N z PE brak mimo, że uziom przecież jest. Połączenie N i PE jest przygotowane. Gdyby to połączyć to uzyskałbym sieć TN-C-S. Wiec połączyć i uzyskać TN-C-S czy nie łączyć i .... no właśnie, co to za sieć TN-C z sieci elektroenergetycznej a uziom przy liczniku nie połączony z PEN. Zaraz dostane swira. Niby jedno połączenie a takie to dziwne.
  • Poziom 1  
  • Poziom 11  
    Myślę, że pomiar nie był odpowiedni (dokonany multimetrem).
    Posiadam miernik impedancji pętli zwarciowej SONEL ale on wywali różnicówkę. Mam też miernik zabezpieczeń różnicowoprądowych SONEL i kiedyś tym mierzyłem jak jeszcze nie wiedziałem, że PE nie jest połączone z PEN i różnicówka wywalała przy prądzie 29mA. Innych pomiarów nie pamiętam. Ale mogę się dziś po pracy pobawić. Miernik może zmierzyć:
    -Napięcie dotykowe i czas zadziałania RCD
    -Rezystancję uziemienia i prąd zadziałania RCD
    -Pomiar parametrów pętli zwarcia
    Jakie pomiary wykonać żeby być pewnym??

No Faktycznie moja część instalacji wygląda jak TT. Ale ZE ma sieć TN-C więc mam TT z przewodem PEN z ZE. Więc tylko połączyć PEN z moim uziomem i git btm miał TN-C-S. Ale chcę być pewien.
  • Specjalista elektryk
    15kVmaciej napisał:
    Seweras napisał:
    Pomiar rezystancji pomiędzy wykonanym PE a przewodem N lub PEN (zależy od sieci) wykazał około 30 ohm.

Witam, o ile pomiary są dokładne i ta rezystancja jest większa niż 20Ω, masz TT i tego N nie wolno łączyć z PE. Powinieneś jeszcze wykonać pomiar wejściowej impedancji pętli zwarcia dla 100% pewności.

Oj Oj Kolego Macieju. Rezystancja zmierzona przez Kolegę Sewerasa to suma rezystancji uziomu jego PE i wypadkowej rezystancji uziemienia sieci.
    Wnioski będzie można formuować gdy zmierzy się jeszcze samą rezystancję uziemienia PE (swojego PE).
    Ja stawiam że to jednak sieć TN-C tak jak określił Zakład Energetyczny.

Błędy w podłączeniu to druga sprawa.
  • Poziom 11  
    MAR-CIK
    ZE napisał,że ma TN-C. A ja faktycznie zmierzyłem sumę rezystancji sieci i swojego uziomu i to mogą być bzdury. Ale zakładając, że ZE ma sieć TN-C, bo tak mi napisali. To mogę to połączyć ze swoim uziomem. Czy muszę coś pomierzyć??

Posiadam w pracy Sonelowski miernik rezystancji uziemień, ale z tego nigdy nie korzystałem i przeraża mnie ta waliza. Spróbować zmierzyć??
  • Specjalista elektryk
    Seweras napisał:
    Posiadam w pracy Sonelowski miernik rezystancji uziemień, ale z tego nigdy nie korzystałem i przeraża mnie ta waliza. Spróbować zmierzyć??
    Nooo! Przeczytaj tylko uważnie instrukcję jak rozmieścić elektrody. Wbrew pozorom to nic trudnego. :D
  • Poziom 11  
    No to ok. Zabieram walize na chatę i do wieczora będę walczył z 3 miernikami. Zacznę od rezystancji uziemienia. poczytam instrukcję i pomierzę co mi się uda. Wyniki opiszę wieczorem jak coś mi wyjdzie.
  • Poziom 1  
  • Specjalista elektryk
    A jak będzie 0,5 Ω, to już nie TN-C ?
  • Specjalista elektryk
    elpapiotr napisał:
    A jak będzie 0,5 Ω, to już nie TN-C ?
    Właśnie, skąd pochodzi wartość 0,35?
  • Poziom 1  
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 35  
    Nad czym koledzy tu się zastanawiają? Z opisu wynika że u autora wykonano wyspę TT w sieci TN. Tak nie powinno być i należy połączyć PEN z sieci z uziomem budynku.
  • Poziom 11  
    Cytat:
    Seweras napisał:
    Dowiedziałem się z energetyki że jest to jednak instalacje TN-C. Więc mogę śmiało połączyć przewód PEN z moim uziomem?? Proszę o rozwianie moich wątpliwości.
    Jak się dowiedziałeś, masz warunki techniczne ? Masz to na piśmie ? Trochę mętnie to wygląda.
    Seweras napisał:
    Przewód N z sieci elektroenergetycznej połączony jest z niebieską żyłą. Ale połączenia N z PE brak mimo, że uziom przecież jest. Połączenie N i PE jest przygotowane.
    Nie bardzo wiesz o co tutaj chodzi. Nie rozróżniasz N od PEN. To w końcu jest to TN-C, czy go niema ? Bardzo mętnie to wygląda.
    Dlatego trudno cokolwiek radzić , komuś dla kogo N,PEN wszystko jedno, zupa ..... I sam nie wie co ma.
    Instalacja nowa - to o niczym nie świadczy. Jak widać z opisu.
    Instalacja powinna odpowiadać warunkom przyłącza.

Przepraszam Bronek22. Z pośpiechu źle napisałem. Chodziło mi o przewód PEN połączony z niebieską żyłą. I ten przewód PEN nie jest połączony z moim uziomem.

Że jest to sieć TN-C mam na piśmie z ZE w warunkach.

Cytat:
    ad czym koledzy tu się zastanawiają? Z opisu wynika że u autora wykonano wyspę TT w sieci TN. Tak nie powinno być i należy połączyć PEN z sieci z uziomem budynku.

Na taką odpowiedz miałem nadzieję.
  • Poziom 11  
    Wykonałem pomiary dostępnymi miernikami i postaram się przedstawić wyniki.
    Miernik rezystancji uziemień:
    Rezystancja uziemienia Re 24,2 ohm,
    Rezystancja elektrody prądowej Rh 1,25 kohm
    Rezystancja elektrody napięciowej Rs 541 ohm

Elektroda Re podłączona do uziomu, Elektroda Rh około 50m od uziomu, Elektroda Rs około 25m od uziomu. Trzybiegunowa metoda pomiaru.

Miernik zabezpieczeń różnicowoprądowych:
    U= 242V
    Czas zadziałania różnicówki Ta= 29ms
    Napięcie dotykowe Ub= 0,6V
    Prąd zadziałania różnicówki Ja= 24,8 mA
    Rezystancja uziemienia Re=0,02 kohm
    Rezystancja pętli zwarciowej Rs= 25 ohm
    Prąd zwarciowy Ik=8,8A
    Pomiary między L-PEN-PE (PEN z sieci PE z własnego uziomu)

Miernik impedancji pętli zwarciowej
    U=239V
    Prąd zwarcia I=466A
    Rezystancja R=0,46ohm
    Reaktancja X=o,1ohm
    Kąt fazowy 12,4 stopnia
    Impedancja Z - nie spisałem przez przypadek
    Pomiary przy zmostkowanej różnicówce między L-PEN (z sieci elektroenergetycznej)

U=239V
    Prąd zwarcia I=9,12A
    Rezystancja R=24,1ohm
    Reaktancja X= -0,3ohm
    Kąt fazowy -0,7 stopnia
    Impedancja Z - nie spisałem przez przypadek
    Pomiary przy zmostkowanej różnicówce między L-PE (moim uziomem)

Miernik impedancji pętli zwarciowej z włączoną funkcją RCD

U=239V
    Z=25ohm
    I=8,85A
    Pomiar między L-PE (moim uziomem)

U=239V
    Z=1ohm
    I=193,7A
    Pomiar między L-PEN (z sieci elektroenergetycznej)

Proszę o wypowiedzi na temat pomiarów. Tylko proszę o niemieszanie mnie z błotem. Starałem się przy pomiarach.

Dodano po 4 [minuty]:

Bronek22 napisał:
    stomat napisał:
    Nad czym koledzy tu się zastanawiają? Z opisu wynika że u autora wykonano wyspę TT w sieci TN. Tak nie powinno być i należy połączyć PEN z sieci z uziomem budynku.
    Co ma do tego uziom ? Trzeba zrobić normalny TN-S zgodnie z zasadami sztuki.
    Zgodnie z przepisami na budynki mieszkalne.
    Wszyscy nie wiadomo po co czepiają się uziomu.
    Odnoszę wrażenie, że nie bardzo wiesz o co chodzi. Bo w jakim celu chcesz walczyć 3 miernikami ?

Pomiary to dla zaspokojenia własnej ciekawości.
    Ale nadal nie został roztrzygnięty główny wątek. Czy łączyć PEN z sieci z moim uziomem? Ja chyba tak zrobię i będę miał TN-C-S.
  • Specjalista elektryk
    No i teraz jasno widać że z oszacowanych wcześniej 30Ω, 24Ω to Twój uziom, czyli wypadkowe uziemienie sieci ma kilka omów. Potwierdza to sieć TN-C.
    Przewód PEN zasilania z sieci masz rozdzielić na PE i N, PE uziemić poprzez szynę wyrównawczą albo (jeśli jej nie będzie i rzeczywiście nie jest potrzebna) bezpośrednio.
  • Poziom 11  
    mar_cik napisał:
    No i teraz jasno widać że z oszacowanych wcześniej 30, 24 to Twój uziom, czyli wypadkowe uziemienie sieci ma kilka omów. Potwierdza to sieć TN-C.
    Przewód PEN zasilania z sieci masz rozdzielić na PE i N, PE uziemić poprzez szynę wyrównawczą albo (jeśli jej nie będzie i rzeczywiście nie jest potrzebna) bezpośrednio.

Nareszcie otrzymałem odpowiedz. Więc punkt podziału PEN na PE i N połącze ze swoim uziemieniem. Szyny wyrównawczej nie mam. Kanaliza i przyłącze wodne z PCV. Centralne ogrzewanie, instalacja wody zimnej i ciepłej wykonane z miedzi i tą instalację chcę połączyc do uziomu. Prawidłowo??
  • Specjalista elektryk
    Seweras napisał:
    Szyny wyrównawczej nie mam. Kanaliza i przyłącze wodne z PCV. Centralne ogrzewanie, instalacja wody zimnej i ciepłej wykonane z miedzi i tą instalację chcę połączyc do uziomu. Prawidłowo??

Nie do uziomu tylko do szyny wyrównawczej.
  • Poziom 11  
    Szyny wyrównawczej nie mam. Instalacja wodna i C.O. jest z miedzi i jest ze sobą połączone przez bojler, więc tworzy jedność. Jak już połączę PEN z sieci elektroenergetycznej z moim PE to instalację wodną i C.O. chcę podłączyć (jednym przewodem) do uziemionego punktu rozdział na N i PE. Czy tak może być?
  • Poziom 35  
    Seweras napisał:
    Szyny wyrównawczej nie mam. Instalacja wodna i C.O. jest z miedzi i jest ze sobą połączone przez bojler, więc tworzy jedność. Jak już połączę PEN z sieci elektroenergetycznej z moim PE to instalację wodną i C.O. chcę podłączyć (jednym przewodem) do uziemionego punktu rozdział na N i PE. Czy tak może być?

Tak może być, ale połączenie przez bojler jest dyskusyjne. Lepiej połącz te instalacje przewodem.
  • Poziom 11  
    Bronek22 napisał:
    Seweras napisał:
    Proszę o wypowiedzi na temat pomiarów. Tylko proszę o niemieszanie mnie z błotem. Starałem się przy pomiarach.

Po pierwsze - po jakiego groma mierzysz TT jak masz wymagania na TN-S. Po prostu nie wiesz sam co robisz.
    Kolego nie można w necie interpretować pomiarów.
    Trzeba wiedzieć ile powinno wyjść,do tego trzeba znać instalację.
    Kolego odpuść sobie pomiary Sonelem.
    Twoje wyniki są sprzeczne. Kupy się nie trzymają.

Pomiary zrobiłem dla ciekawości. Wcześniej koledzy pisali abym zmierzył uziom i impedancję pętli zwarcia, więc to zrobiłem.

Chciałem się dowiedzieć czy mogę połączyć mój uziom z PEN z sieci no i po wypowiedziach kolegów okazało się, że mogę. I o to mi chodziło, o potwierdzenie moich przypuszczeń. To że na co dzień nie siedzę w instalacjach nie czyni ze mnie laika. Czasem poprostu potrzebuję pomocy bardziej doświadczonych kolegów.
    Skoro mogę zrobić TN-S to zrobię. Ale czy mam jeszcze coś sprawdzić? Chcę mieć pewność i dobrze wykonaną instalację.

do kolegi Stomat:
    Faktycznie połączę te instalacje przewodem poprzez opaski zaciskowe na rury.

do kolegi Bronek22:
    Widzę, że nie podoba Ci się to co robię i ciągle robisz mi wyrzuty "po co to, po co tamto, laik itd. Krytykę mogę przyjąć, ale poza nią może byś mi coś doradził, podpowiedział, przekazał choć skrawek własnego doświadczenia. Z przyjemnością czegoś nowego się dowiem.