Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Diamond X500HA - Wysoki SWR na paśmie 70cm.

16 Kwi 2013 12:24 1830 6
  • Poziom 18  
    Witam serdecznie. Kupiłem antenę jak w temacie na allegro, tylko że ktoś przy niej grzebał i widać że były wymieniane kondensatory. Mam prośbę czy ma ktoś schemat tej anteny albo zdjęcia jak wygląda w oryginale bez rurek. SWR na 70cm jest poza skalą, symbole na założonych kondensatorach są starte a wszystkie elementy łączą, ponieważ przeczysciłem połączenia. Prosiłbym o pomoc w temacie.
  • Poziom 32  
    A jakie tam masz kondensatory? U mnie są takie nazwijmy je "mechaniczne" wykonane z tulejki mosiężnej ok 5cmm i średnicy ok 10mm od wewnątrz izolowanej rurką PCV w tulejkę są z obu stron powkręcane takie nagwintowane pręciki w ten sposób by nie stykały się ze sobą wewnątrz tej tulejki a od niej są odizolowane przez tę rurkę PCV.Z obu końców te "pręciki" mają wywiercony otwór na głębokość ok 12mm w który wkładasz elementy promiennika (średnica promiennika ok 3-3,5mm) te "pręciki" maja też śrubki do blokowania prętów promiennika. Jakby nie patrzeć to jest kondensator. Cewki w mojej antenie są "nawijane " poziomo i usztywniane w takich krążkach - tależykach z PCV.Cewki maja po kilka zwojów (ok 3) ale zwoje te przypominają bardziej rozciągniętą cyfrę zero .Wiem ze były też inne wykonania tych cewek. posprawdzaj wszystkie połączenia elementów promiennika i czy te kondensatory czasem nie są " poprzebijane " .Zajrzał bym też do podstawy anteny gdzie znajduje sie dopasowanie do kabla w postaci długiej mosiężnej rurki która powinna być od dołu solidnie przylutowana do cokołu a dziurka do odpływu wody w "dnie anteny - koło gniazda N czy UC drożna. to tyle by było jak możesz zamieść zdjęcia anteny bez rurki osłonowej wykonanej z żywicy. Z tego co wiem jest kilka wykonań tej anteny.
  • Poziom 18  
    Ja przy cewce u dołu anteny mam dwa kondensatory ceramiczne ale nie ma na nich oznaczeń. Jeden łączy masę anteny z promiennikiem pomijając cewkę, a drugi łączy trzeci zwój od dołu ze srodkiem gniazda UC. Dodam że cewka ma około 4,5 zwoja.
  • Poziom 18  
    Dokładnie to chodzi mi o to czy ktoś przestroił tą antenę żeby pracowała w częstotliwościach 144-146 i 430-440 bo oryginalnie to ona pracuje w czestotliwosciach 145-148 i 440-450 ponieważ jest to wersja amerykańska jak wynika z oznaczenia X500HA, a nie X510 jak co niektózy sugerują.