Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podgrzeanie wody w basenie. Tanio i pewnie.

16 Kwi 2013 14:14 5202 17
  • Poziom 13  
    Witam serdecznie! Jestem szczesliwym posiadaczem basenu o wymiarach 366x91. W tamtym roku tylko kilka razy miałem możliwość wykapania sie w nim ze wzgledu na niska temperature wody. Mam pod nim styropian, a na noc przykrywam go matą, jednak to nie wystarcza. Chciałbym zrobic domowy, bardzo prowizoryczny kolektor sloneczny używając do tego dach pokryty blachą o wymairach 3x5m. Posiadam mała pompę wody której przepustowosć na tą wysokość to jakieś 10-12l/min (moim zdaniem aż za dużo jak na taką powierzchnię-chyba że się mylę). Moje pytanie brzmi: Jak ,,rozpylić" wodę na dachu. Chciałbym go pokryć czarną folią, gdyż woda chlorowana mogłaby źle wpływać na blachę. Problem w tym że blacha jest falowana. Wszystkich fałd jest 36 więc teoretycznie woda spływałaby 36 strumieniami. Czy jest mozliwość wykorzystania całej powierzchni dachu ? Jakiś pomysł innego naciągnięcia folii tak żeby jak najefektowniej wykorzystać całą powierzchnię? Czy poprostu rozpylic jakimiś zraszaczami tę wodę ? Proszę o pomoc. Pozdrawiam.
    Podgrzeanie wody w basenie. Tanio i pewnie. Podgrzeanie wody w basenie. Tanio i pewnie. Podgrzeanie wody w basenie. Tanio i pewnie.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 11  
    Może przykryć czymś pomalowanym na czarno, co powstrzyma parowanie, które obniża temperaturę. Umożliwiłoby to też powolne przepływanie wody po całej powierzchni, które może być całkiem wystarczające.

Dodatkowo można kombinować z szybą nad tym wszystkim, która spowoduje efekt szklarniowy, który podwyższy temperaturę.

Tylko czy to tanio i pewnie to nie wiem. Ja bym chyba wziął czarny wąż gumowy, który serpentyną by zbiegał po dachu. Nad to jakaś prosta konstrukcja z rozpiętą folią, taka jakby szklarnia.

Droższe rozwiązanie to zamiast węża rury miedziane pomalowane na czarno -- metal lepiej przewodzi ciepło od gumy. Dach też na czarno, pod dachem styropian.
  • Poziom 19  
    Są w ogrodniczych sklepach węże zraszające z dużą ilością dziurek może to by zwiększyło powierzchnie grzania
  • Poziom 13  
    Właśnie mi chodzi o to że takiego węża musiałbym kupić kulkadziesiąt metrów żeby powierzchnia była wystarczająca do ogrzania wody. A funduszy wielkich bym na to nie chciał przeznaczać. Czy orientuje sie ktos mniej wiecej ile energii mozna otrzymac w sloneczny dzien z 1m2 takiej powierzchni ? Mógłby to ktoś oszacować czy powiedzmy po 5h godzinach ogrzewania 8000 litrów wody temeratura znacznie wzrośnie ??
  • Poziom 33  
    w słoneczny dzień na m2 wypada ok 1kW
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 21  
    Zbiornik na dach domu do niego hydrofor zbiornik pomaluj czarną farbą będzie nagrzewać wode i zrobisz cyrkulacje wody hydrofor z basenu naleje do zbiornika i spowrotem basen to trudne rozwiązania z grzaniem bo tanio = trudno gdybyś potrzebował do kąpieli w łazience wode to ta metoda jest dobra w letnim okresie fachowa metoda, elektrycznie się po prostu nie opłaca bo wybulisz za jaką kolwiek grzałke najlepiej nie szaleć z ogrzewaniem bo taki basen nadaje się na 1 miesiąc wakacji czerwiec i do końca lipca bo w sierpniu już ochotka się zrobi i nie przefiltrujesz pompą, możesz spróbować wziąć arkusz blachy pomaluj na czarno oszlifuj i wsadź na wierzch basenu do wody troche to zawsze coś da.
  • Poziom 13  
    Czyli w jeden sloneczny dzień 8000l wody mógłbym podgrzać o jakieś 1,5 stopnia? Chyba dobrze licze...

Dodano po 1 [minuty]:

15kwh= 53973600J do ogrzania 1 litra wody potrzebuje 4200J Zgadza sie ?
  • Poziom 33  
    Tak wg obliczeń powinieneś w czasie 1h na tym dachu podgrzać 8000l wody o 1,5 stopnia. jeśli parę godzin będziesz tak grzał to nawet będzie to miało dobry efekt. Pamiętaj że cały dzień słońce nie będzie dawało 1kW na m2. W ciągu dnia słońce się przemieszcza i tylko kilka godzin świeci bezpośrednio na ten Twój daszek. Poza tym widzę że masz tam jakieś drzewa.
  • Poziom 11  
    Pisałem o parowaniu. O stratach ciepła z tego wynikłych. Chodzi Ci o ciepłą wodę czy o miły chłodek znad fontanny? Jak już jesteś przy cieple właściwym, polecam poczytanie jeszcze o cieple parowania. Wodotryski z węża do podlewania nie miałyby strat na parowanie w "szklarni" gdzie wilgotność wynosi 100% -- powstałby jakby wymiennik ciepła.

Przykrywanie basenu poza godzinami użytkowania -- radykalnie może obniżyć wychładzanie. Jeśli folia nie leżałaby na wodzie ale była na przykład 10cm wyżej, dodatkowo powstałaby izolująca warstwa powietrza.

Polecam zapoznanie się z opinią fachowców -- np. Randy Jones et al., Measurement and Analysis of Evaporation from an Inactive Outdoor Swimming Pool:

Cytat:
    Two overnight tests showed energy loss of 56 percent by evaporation, 26 percent by radiation, and 18 percent by convection.
  • Poziom 13  
    No tak. Nie jest łatwo podgrzać tyle wody i później utrzymać ta temperature. A co jesli do tego obiegu włączyłbym ognisko ?? Widzę to tak że trochę ogrzana już woda spływająca z dachu przepływa przez np. miedziane rurki nad rozpalonym ogniskiem. Czy myślicie że takie coś ma sens? A ta folia którą przykrywam byla w zestawie. I tak się właśnie zastanawiam czy to dobrze że ona posiada kilka dziur na środku?
  • Poziom 13  
    Możecie mi doradzić czy lepszym rozwiązaniem jest wpuszczenie wody ktora przeplynela już cały dach czyli teoretycznie sie już trochę podgrzala do jakiejs np małej beczki nad paleniskiem czy lepiej puścić ją metalową rurką poskrecana w spiralę nad ogniskiem ??? A później już prosto do basenu
  • Poziom 33  
    mobilek2000 napisał:
    Możecie mi doradzić czy lepszym rozwiązaniem jest wpuszczenie wody ktora przeplynela już cały dach czyli teoretycznie sie już trochę podgrzala do jakiejs np małej beczki nad paleniskiem czy lepiej puścić ją metalową rurką poskrecana w spiralę nad ogniskiem
    Tu zależy już od tego jaka beczka i jaka spirala, chodzi tu głównie o powierzchnię przyjmowania ciepła. Moim zdaniem spirala z rur będzie lepszym rozwiązaniem, będziesz miał ciągły przepływ wody, a w beczce musisz gromadzić, grzać i spuszczać.
  • Poziom 13  
    o ją właśnie myślałem że kilka metrów takiej rurki... Tylko nie mam pojęcia czy to ma jakis sens. Czy takie ognisko wogóle ogrzeje rurki i wodę w nich???
  • Poziom 33  
    A dlaczego miałoby nie ogrzać. Ognisko musi być osłonięte więc jak masz beczkę metalową 200l to wytnij w niej dno i w środku pal ognisko i nad ogniskiem wstaw ta spiralę (spirala żeby nie wystawała spoza beczki). Spiralę łatwo zrobisz z rurki miedzianej elastycznej. Łatwo ją uformować i dobrze będzie odbierała ciepło.
  • Poziom 13  
    No tak rozumiem... Ale co z góra wtedy? Zamknięta czy otwarta? Dym jakoś musi sie wydostać ale ciepło mogłoby zostać heh... Bo rozumiem że taka jest rola tej beczki?
  • Poziom 33  
    Beczka zamknięta być nie może. Musisz zrobić na górze otwór o średnicy ok 20cm by dym uciekał. Beczka ma osłonić ognisko od wiatru który zmniejszałby sprawność ogrzewania
  • Poziom 13  
    Podgrzeanie wody w basenie. Tanio i pewnie.

Czyli mniej więcej tak? Ja bym to tak widział. Tylko niebardzo wiem ile metrów tej miedzianej rurki ułożyć w spiralę żeby to miało przyzwoitą wydajność ???

Dodano po 1 [godziny] 13 [minuty]:

No i zasadnicze pytanie do kogoś kto zna się na tym. Czy takie rurki ułożone spiralnie w środku będą wydajniejsze niż np. jakieś naczynie z dużą powierzchnią w środku do którego wpływa z jednej strony a z drugiej wypływa woda??

Mógłby ktoś doradzić? Lepiej wsadzić do środka kilka metrów miedzianej rurki czy jakąś blachę (niski zbiornik ale z dużą powierzchnią do ogrzewania) ?? Wydaje mi się, że im większa powierzchnia jest ogrzewana tym więcej ciepła jest oddawanego chyba, że się mylę? To wyszłoby dużo taniej niż te rurki, bo miedź niestety droga:/ a jeszcze kilkanaście metrów tego... Proszę o poradę
  • Poziom 13  
    No i sezon na basenik się skończył tak jak mój projekt. Woda w basenie codziennie gorąca (bez względu na pogodę). Wodę najpierw pompowałem na dach a poźniej przepływała ona przez kaloryfer nad ogniskiem. Dodam tylko ze wystarczyla chwila nieuwagi (kilka sekund:P) i w kaloryferze był wrzatek:) Goraaco polecam wszystkim ten sposob. Pozdrawiam