Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fabryka Prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Power Factory Controller N6 - Wzrost mocy biernej pojemnościowej

16 Kwi 2013 17:26 8046 33
  • Poziom 12  
    Witam kolegów.

Pozwolę sobie podpiąć pod temat. Inwestor posiada niedużą fabrykę, w której zainstalowane jest 130 kW mocy zamówionej. Jest także zamontowana kompensacja mocy biernej i już od jakiegoś czasu występuję prze kompensowanie mocy biernej pojemnościowej. Na ostatnim rachunku, który widziałem było zużycie prawie 0,3 Mvarh w szczycie i 1,1 Mvarh poza szczytem. Skontrolowałem:
    -bezpieczniki - wszystkie dobre,
    -styczniki - nie sklejają się w momencie kiedy niema zapotrzebowania na moc bierną,
    -rezystory rozładowcze - całe,
    -kondensatory - pomierzone cęgami, prąd jest w granicach z tabliczki znamionowej na każdej fazie niemal identyczny, jest 6 stopni baterii (5, 10, 20, 20, 20, 20 kvar) miernikiem zmierzyłem pojemność poszczególnych kondensatorów i wygląda to następująco: 5 kvar- po 50,15 µF, 10 kvar- po 100 µF (+/-0,10 µF) i 20 kvar- w granicach 200 µF (+/-0,25 µF).
    -układ pracy w regulatorze ustawiony na 1:2:4:4:4:4
    -kierunek przepływu prądu przez przekładnik prawidłowy, zamienione było podłączenie uzwojenia wtórnego S1 z S2 choć akurat nie wiem czy to miałoby jakiś wpływ na pomiar.
    Inwestor przyznał mi się że w pewnym okresie przez około 1-2 miesiące mieli większe obciążenie na poziomie około 160 kW i właśnie mniej więcej od tego czasu wzrosła moc bierna pojemnościowa.
    Regulator, który jest zainstalowany to Power Factor Controller N6 firmy Nokian Capacitors.

Z góry dziękuję za pomoc.
  • Fabryka Prądu
  • Pomocny post
    Poziom 1  
  • Poziom 12  
    A wiec:
    - cosφ ustawiony na 0,94,
    - C/K - 0,15,
    - przekładnik 300/5 umieszczony na L1 za wyłącznikiem z cewką wyzwalania a przed zabezpieczeniami odbiorów,
    - napięcie bez obciążenia 420V natomiast w trakcie normalnej pracy urządzeń napięcie spada do 402V mierzone przez regulator,
    - regulator podłączony jest z L2-L3 i tak też jest ustawione w regulatorze
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Dla twojego przekładnika c/k powinno być ustawione na 0,12.
    No i cosφ chyba powinien być ustawiony na 0,98.
    Ważne jest też jak szybko zmienia się obciążenie i jakie masz ustawione czasy załączania i wyłączania poszczególnych członów.

Pozdrawiam wszystkich

jjanek
  • Poziom 12  
    Szczerze mówiąc mi także C/K wyszło 0,12 ale nie byłem do końca pewny obliczenia i czekałem na potwierdzenie. Jeśli uważasz że cosφ powinien być większy jutro mogę go skorygować, także jutro dokładnie sprawdzę czasy załączania i wyłączania członów. Obciążenie zmienia się znacznie gdyż jest kilka większych silników połączonych w gwiazda-trójkąt. Cosφ na wyświetlaczu oscyluje między 0,80 do 0,99, w między czasie regulator złapie na chwilę swój setpoint. A jeszcze jedna sprawa, jak wygląda sytuacja z uziemieniem jednego z końców uzwojenia wtórnego przekładnika prądowego? Otóż uziemia się początek uzwojenia wtórnego, czyli S1, natomiast w DTR`ce tegoż regulatora w schemacie podłączeń widać że uziemiona jest druga końcówka czyli S2. Chyba, że tak im się po prostu narysowało i nie trzeba przywiązywać do tego większej wagi.
  • Poziom 30  
    Uziemienie uzwojenia wtórnego przekładnika nie ma znaczenia.
    Cosφ należy właściwie ustawić tak jak jest w umowie z dostawcą energii (powinien tam chyba być podany tgφ).
    Nadążanie regulacji za zmianami obciążenia trzeba ustawić po obserwacji jak ono się zmienia albo zostawić czasy fabryczne.
    Ustawienie wyzszego c/k niż wychodzi z wyliczeń skutkuje rozjechaniem się regulacji.

Pozdrawiam wszystkich

jjanek
  • Poziom 12  
    Witam.

Dzisiaj zmieniłem ustawienie parametru C/K na 0,12, natomiast co do cosφ i tgφ w umiowie z Eneą wygląda to następująco. Tgφ ma być trzymany poniżej 0,4 a cosφ w umowie zostało określone tak:
    cytat "Prąd znamionowy przekładników prądowych winien być dostosowany do mocy umownej. Przekładniki prądowe powinny być tak dobrane, aby prąd pierwotny wynikający z mocy umownej mieścił się w granicach 20 - 120% ich prądu znamionowego, przy jednoczesnym prognozowanym minimalnym poborze mocy czynnej nie mniejszym niż 20% prądu znamionowego przy cosφ=1."

To jest jedyna wzmianka o cosφ w umowie z Eneą. Jeśli dobrze rozumiem wychodziło by z tego iż w regulatorze jest on ustawiony zbyt nisko.
  • Fabryka Prądu
  • Poziom 28  
    Podaj maksymalny zarejestrowany pobór mocy z faktury, po wydaje mi się że przekładnik prądowy jest przewymiarowany, lub podaj obciążenie przekładnika prądowego.
  • Poziom 12  
    Przy rozruchu silników dochodziło do 150-160 kW natomiast w trakcie normalnej pracy jest około 110-120 kW czyli na granicy mocy zamówionej, także przekładnik prądowy na pewno nie jest przewymiarowany.
  • Poziom 30  
    Jeżeli jest w umowie, że tgφ ma być mniejszy od 0,4 to nastawa cosφ=0,94 jest poprawna. Czy silniki są często i na krótko załączane i wyłączane? A może są spawarki, wtryskarki lub zgrzewarki? Napisz coś więcej o odbiorach i rodzaju ich pracy.

Pozdrawiam wszystkich

jjanek
  • Poziom 12  
    Dokładnie jest to zakład do obróbki drzewa, czyli piły, traki itp. Opiekuję się tym zakładem od niedawna ale z tego co zaobserwowałem to raczej te największe maszyny jak już włączą to przez 1-2 godzin pracują. Później przerwa, jakieś czyszczenie z trocin i dalej włączenie i praca. Zamieszczam jeszcze część rachunku za prąd.

Instrukcja zamieszczania zdjęć oraz obrazków na forum https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html [retrofood]
  • Poziom 1  
  • Poziom 12  
    Na wyświetlaczu cały czas widoczna jest ikonka "indukcyjny". Nie zaobserwowałem w trakcie normalnej pracy żadnych alarmów.

Niestety kolego Retrofood opcja "dodaj obrazek" nie chciała u mnie wcześniej działać.

Power Factory Controller N6 - Wzrost mocy biernej pojemnościowej
  • Poziom 1  
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    Nastawa C/K 0,15 oczywiście była niewłaściwa, jednak różnica w stosunku do poprawnej 0,12 nie jest duża i nie to jest zapewne przyczyną przekompensowań.
    Przy zmiennych obciążeniach ustawiamy możliwie najniższy cosφ, nawet na poziomie lekkiego niedokompensowania. Ustawiony 0,94 dobrze byłoby zmianić na 0,93 lub nawet na 0,92.
    Jest jeszcze sprawa programu przełączeń. Regulator ma pięć wariantów programu, Stack (liniowy), Normal, Circular A, Circular B i Optimal. Przy zmiennych obciążeniach warto ustawić ten ostatni.

Czasem opóźnienia lepiej się nie bawić, skracanie go obniża trwałość kondensatorów.
  • Poziom 12  
    Witam.

Wczoraj trochę czasu spędziłem przy tej kompensacji no i wygląda to tak że w trakcie mojego pobytu nie pojawił się żaden błąd ale w historii alarmów na 5 możliwych do zarchiwizowania wszystkie pięć to właśnie błąd nr. 5 czyli:
    " Przekompensowanie (charakter pojemnościowy)
    - błąd oprzewodowania lub zdefiniowania LL/LN,
    - nieprawidłowe wykorzystanie stopni stałych."

Tak jak kolego ma_cik mówisz ustawiony jest właśnie program optymalny. A co jeszcze do alarmów to jako że pierwszy wariant alarmu mam sprawdzony i jest ok to nie za bardzo wiem o co chodzi w tym drugim.
  • Specjalista elektryk
    maleer napisał:
    Witam.

Wczoraj trochę czasu spędziłem przy tej kompensacji no i wygląda to tak że w trakcie mojego pobytu nie pojawił się żaden błąd ale w historii alarmów na 5 możliwych do zarchiwizowania wszystkie pięć to właśnie błąd nr. 5 czyli:
    " Przekompensowanie (charakter pojemnościowy)
    - błąd oprzewodowania lub zdefiniowania LL/LN,
    - nieprawidłowe wykorzystanie stopni stałych."

Tak jak kolego ma_cik mówisz ustawiony jest właśnie program optymalny. A co jeszcze do alarmów to jako że pierwszy wariant alarmu mam sprawdzony i jest ok to nie za bardzo wiem o co chodzi w tym drugim.

Błąd nr 5 to Przekompensowanie (charakter pojemnościowy).
    To co piszą dalej - błąd oprzewodowania lub zdefiniowania LL/LN czy nieprawidłowe wykorzystanie stopni stałych to przykładowe przyczyny. Nie sugerowałbym się tym.
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    Jeśli firma pracuje na 1, lub 2 zmiany, a część doby "stoi", przekompensowanie może występować w czasie postoju firmy. Przyczyną takiego stanu rzeczy zwykle jest nierównomierne obciążenie poszczególnych faz po godzinach pracy zakładu - pomiar prądu (przekładnik) jest na fazie bardziej obciążonej od innej. Bateria stara się kompensować moc bierną na podstawie pomiaru w fazie L1, przekompesowując przy okazji inną fazę.
    Miałem dokładnie taką samą sytuację w takiej samej firmie jak autora tematu. Pomocne okazały się pomiary prądu i PF po zatrzymaniu zakładu. Na terenie firmy przez całą noc było włączone oświetlenie zasilone w zasadzie z jednej fazy.
    Wyjściem z sytuacji było zastosowanie kondensatora 1-fazowego w fazie L1 włączonego na stałe. Takie małe oszustwo wobec kontrolera baterii.

Pozdrawiam, Wiesław
  • Poziom 12  
    No właśnie zakład pracuje tylko na jedną zmianę i szczerze mówiąc to nie sprawdzałem kompensacji w godzinach wieczornych jak pali się oświetlenie nocne. Powiedz mi w jaki sposób go podłączyłeś, jaka pojemność i w którym miejscu?
  • Specjalista elektryk
    e-sparks napisał:
    Miałem dokładnie taką samą sytuację w takiej samej firmie jak autora tematu. Pomocne okazały się pomiary prądu i PF po zatrzymaniu zakładu. Na terenie firmy przez całą noc było włączone oświetlenie zasilone w zasadzie z jednej fazy.
    Wyjściem z sytuacji było zastosowanie kondensatora 1-fazowego w fazie L1 włączonego na stałe. Takie małe oszustwo wobec kontrolera baterii.

Większe obciążenie fazy z przekładnikiem (a możliwe że również nieco gorszy cosφ w tej fazie) może być przyczyną, szczególnie w czasie postoju zakładu.
    Ale pomysł z kondensatorem, oj Kolego Wiesławie, pomysł w stylu MacGyvera. :wink:
  • Poziom 12  
    Jeśli rzeczywiście przekompensowanie występuje wieczorem i nocą od oświetlenia a kondensator, o którym mówił kolega Wiesław nie jest najlepszym rozwiązaniem to po prostu przepiąć oświetlenie na fazę L2 lub L3 i teoretycznie problem powinien ustąpić.
  • Moderator Elektrotechnika
    maleer napisał:
    styczniki - nie sklejają się w momencie kiedy niema zapotrzebowania na moc bierną

Co to znaczy takie określenie bo dla mnie stycznik sklejony to taki który ma złączone styki mimo braku napięcia na cewce . Czy przejrzałeś styki styczników ? Bo to że mierzyłeś parametry kondensatorów to wiemy .
  • Specjalista elektryk
    mar_cik napisał:
    pomysł z kondensatorem, oj Kolego Wiesławie, pomysł w stylu MacGyvera.
    maleer napisał:
    kondensator, o którym mówił kolega Wiesław nie jest najlepszym rozwiązaniem to po prostu przepiąć oświetlenie na fazę L2 lub L3 i teoretycznie problem powinien ustąpić.
    Może nie jest najlepszym rozwiązaniem, ale najprostszym i najtańszym. O pomyśle przepinania oświetlenia proponuję zapomnieć. Dodatkowo rozległa instalacja oświetleniowa już jest generatorem mocy biernej pojemnościowej.
    Istnieje jeszcze jedna metoda, znacznie droższa i kosztowna: dławik w fazie najmniej obciążonej, tyle tylko że daje to stały pobór energii ku zadowoleniu PGE.

Należy dodać jeszcze raz: jedna faza była obciążona stale 13 amperami więcej od pozostałych.

Kondensator 1 fazowy kosztuje znacznie mniej niż dławik, a nie generuje stałego niepotrzebnego kosztu za pobór energii. Umieszczony i podłączony może być gdziekolwiek, nawet wewnątrz baterii.

Wiem doskonale, że nie jest to pomysł idealny, w instalacji z nierównomiernym obciążeniem poszczególnych faz oraz tam, gdzie występują jednofazowe odbiorniki dużej mocy generujące pobór mocy biernej, należy stosować szybkie baterie jednofazowe, z jednofazowymi kontrolerami PF.

A jak dobrać kondensator?:

mierzyć

mierzyć

mierzyć

i jeszcze raz mierzyć.

Pozdrawiam, Wiesław
    Jeśli nie jest to oświetlenie żarowe to powinno same się kompensować .
  • Poziom 12  
    Krzysztof Reszka napisał:
    Co to znaczy takie określenie bo dla mnie stycznik sklejony to taki który ma złączone styki mimo braku napięcia na cewce . Czy przejrzałeś styki styczników ? Bo to że mierzyłeś parametry kondensatorów to wiemy .

Tak sprawdzałem styczniki czy nie są sklejone, czyli w momencie kiedy niema napięcia na cewce wyjście stycznika jest bez napięcia, każdą fazę (jak i między fazowo) każdego stycznika sprawdzałem oddzielnie.

Dodano po 3 [minuty]:

Krzysztof Reszka napisał:
    Jeśli nie jest to oświetlenie żarowe to powinno same się kompensować .

Dzisiaj wieczorem wybiorę się do zakładu i sprawdzę obciążenia z załączonym oświetleniem. A co do samych lamp to świetlówki w budynkach i na placu metalohalogeny i sodówki/rtęciówki.
    Oryginalnie te oprawy powinny mieć kondensatory do kompensacji mocy(starsze modele).
  • Poziom 12  
    Ok a więc wygląda to tak:
    L1- 11A (pomiar cęgami), 7A (pomiar z regulatora)
    L2- 7A
    L3-1,5A

Żaden człon baterii kondensatorów nie jest załączony, cosφ jest na poziomie 0,99-1, no i oczywiście żadnego błędu prócz tych w pamięci niema.
  • Poziom 1  
  • Pomocny post
    Moderator Elektrotechnika
    No to co ? wynika że te światło nie ma wpływu na nakręcanie pojemnościowej ,jeśli nie trzyma żaden stycznik w nocy (dlaczego by miał przy takim obciążeniu ). Wydaje mnie się że powód leży w nieodpowiednim dobraniu układu baterii i tu twoja rola w eksperymentowaniu bo nikt lepiej nie wie jaką charakterystykę przyjąć dla tego typu pracy maszyn ty jesteś na miejscu.Poświęć kilka godzin i zapisuj dane podczas pracy szczególnie tych zmiennych cykli jak na nie działa bateria .Po analizie tych danych (amper-cos)dobierzesz najlepszą możliwą opcję dobrze mieć na to jeszcze dobrą instrukcję dla tego regulatora .
  • Specjalista elektryk
    maleer napisał:
    Ok a więc wygląda to tak:
    L1- 11A (pomiar cęgami), 7A (pomiar z regulatora)
    L2- 7A
    L3-1,5A

Żaden człon baterii kondensatorów nie jest załączony, cosφ jest na poziomie 0,99-1, no i oczywiście żadnego błędu prócz tych w pamięci niema.

Wprawdzie fazę L1 masz więcej obciążoną ale prąd mały i cosφ odpowiednio duży.
    Trzeba to samo posprawdzać podczas pracy zakładu i to podczas pracy maszyn i postoju.