Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór bojlera elektrycznego

16 Kwi 2013 19:23 6921 11
 • Poziom 8  
  Witam

  Zwracam się z zapytaniem o poradę w wyborze bojlera elektrycznego pojemnościowego.

  Obecnie korzystam z C.O. spółdzielni mieszkaniowej, niestety jest to piec olejowy więc ceny są wysokie. SM ogłosił kolejną podwyżkę i mam płacić 43zł/1m3.
  Miesięcznie zużywamy (na ogół 2 osoby dorosłe + dziecko) ~2,5m3, czasem mniej czasem więcej. Dodatkowo straty w dostarczaniu z kotłowni (oddalona kilka bloków) są dość spore - zazwyczaj aby "poleciała" ciepła woda trzeba zlać minimum 5litrów, czasem i więcej (zależy od pory dnia).
  Dlatego poważnie zastanawiam się nad instalacją bojlera. W grę wchodzi max 80l ze względu na wolne miejsce (z wyliczeń wyszło że zużywamy około 83l dziennie - jednak by odeszły teraz straty "ciepłej" wody).
  Pytanie następujące:
  Jak wygląda realne zużycie prądu przez bojler z grzałką ~2kW? Producenci podają np. dzienne ~2,5kWh (co przy obecnej stawce prądu miesięcznie wyszłoby około 40zł). Czy to prawda?
  Jakiej firmy wybrać bojler do ~700zł?

  Pozdrawiam
 • Poziom 30  
  Zerknij na ten post:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=11910081#11910081

  earendilus napisał:
  W grę wchodzi max 80l

  50-60l na 3 osoby w zupełności powinno wystarczyć.

  earendilus napisał:
  Jak wygląda realne zużycie prądu przez bojler z grzałką ~2kW? Producenci podają np. dzienne ~2,5kWh (co przy obecnej stawce prądu miesięcznie wyszłoby około 40zł).

  Realne i jak najbardziej możliwe, ale sporo też zleży jaką temperaturę sobie ustawisz. Dużą oszczędność daje dobrze ocieplony bojler, tak aby nie marnować ciepła "z wody".
 • Poziom 8  
  W temacie z linka raczej spór wspólnotowo-mieszkaniowy niż porad na temat wyboru bojlera. Jeżeli chodzi o temat pieca gazowego to odpada, nie mam takiego przyłącza.
 • Poziom 30  
  Chodziło mi o konkretny post, na temat bojlerów ele. który tam napisałem:
  pawel-jwe napisał:
  Miałem do czynienia z bojlerami w domkach letniskowych, kupowane były tylko te z "tańszej półki" (300-500zł), pojemność 50-60L. W użytku sezonowym (4miesiace w roku) już od 6 lat i problem był tylko raz z jednym, mianowicie rozszczelnił się i ciekła woda.
  Poza tym działają wyśmienicie, korzysta z nich 5-8 osób i tylko 2 razy był przypadek, że "zabrakło ciepłej wody" - ale kąpało się wtedy 6-7 osób jedna po drugiej i po prostu nie nadążał grzać wody.
  Natomiast byłem również bardzo mile zaskoczony, co do osiąganych temperatur (można się nieźle poparzyć będąc nieostrożnym) oraz czasu trzymania ciepłej wody po wyłączeniu (kiedyś właściciel wiosną na tydzień wyjechał, wszystko wyłączając z prądu, po powrocie okazało się że woda z bojlera jest nadal delikatnie "cieplejsza" niż bezpośrednio zimna woda).
  Oczywiście trzeba tutaj nanieść poprawkę, że tu będzie używany w sposób ciągły przez cały rok, ale osobiście po tym jak pracują tamte bojlery chyba nie widział bym sensu ładować kasę w bojler za 2tyś. Max dał bym 800-1000zł (tak aby był może nieco większy i z mocniejszą grzałka ;) ).
  zarazowy napisał:
  W budynku potrzeba by było wymienić chyba całą instalację elektryczną

  Niekoniecznie, większość bojlerów ma moc 1500W-2000W, czyli tyle co przeciętny odkurzacz.

  Jak masz jeszcze jakieś pytania to pisz.
 • Poziom 8  
  Reasumując kupować tańsze wersje. Zakładam że im więcej będzie elektroniki to szybciej będzie serwisowany. Jednak nie mam pojęcia jaką markę wybrać bo pewnie są firmy "krzak" robiące "miny" i wolałbym się ustrzec przed tym.
 • Poziom 30  
  Z polskich firm jedna z większych to KOSPEL, złych opinii nie słyszałem :) ale osobiście nie używałem więc trudno mi coś konkretniejszego powiedzieć.
  Miałem do czynienia z bojlerami marki "Regent" i bodajże "Ariston" (ale tej drugiej nie jestem pewny) we wspomnianych domkach letniskowych i spisują się znakomicie (tym bardziej patrząc na cenę w zakresie 300-500zł).
 • Użytkownik obserwowany
  W bojlerach raczej nie ma elektroniki. Przeważnie cena zależy od materiału z jakiego jest wykonany zbiornik, nierdzewka-najdroższe, różnego rodzaju emalie i ocynkowane najtańsze. Dobrze by było żeby podgrzewacz posiadał anode magnezową.
  Myślę że dla Ciebie 80 była by dobra, 50 może być za mała (szczególnie w zimie). Czas podgrzania 80l do temp. około 60 to 2-3 godziny (zależy od mocy grzałki).
  Według danych ariston -Trzyosobowa rodzina korzystająca z podgrzewacza o pojemności 80 litrów zużywa rocznie około 1550 kWh energii. Przy obecnych kosztach energii, roczny koszt energii wynosi 1 067 zł.
  Wychodzi 89 zł na miesiąc, dwa razy tyle co Ty wyliczyłeś :(
  Z polskich firm mogę polecić Elektromet i Galmet, z zagranicznych Ariston (moim zdaniem najlepsze)
 • Poziom 24  
  Firmy ci nie polecę, ale z własnych doświadczeń mogę coś napisać. 80l na 3 osoby to absolutne minimum, a u mnie i tak brakuje. Generalnie zastanów się dobrze, czy nie zainstalować przepływowego podgrzewacza. Bojler jest jednak niewygodny. Często brakuje wody i trudno utrzymać ciągle ciepłą. Straty jednak są, więc u mnie włączamy tylko w razie potrzeby (i tak nikogo nie ma między 6 a 20 w mieszkaniu). Rachunki za prąd (2 pokoje, 3 osoby) 200-250zł (wychodzi około 400 kWh, z tym, że nie ma pralki, mikrofali, piekarnika elektrycznego itp). Raz zrobiliśmy eksperyment i nie wyłączaliśmy bojlera tylko ciągle trzymał ciepło - rachunek wzrósł dwukrotnie. Wcześniej był przepływowy gazowy podgrzewacz ale wymieniliśmy ze względów bezpieczeństwa. Szacuję, że na podgrzanie wody wychodzi do 100zł/mies, tyle samo co przepływowym gazowym, ale wygoda użytkowania tego drugiego jest nieporównywalnie wyższa. Osobiście żałuję takiej zamiany.
 • Użytkownik obserwowany
  Przepływowego ogrzewacza nie zamontuje bo na 100 % ma za słabą instalcję elektryczną.
 • Poziom 8  
  Potwierdzam, nie mam 3 faz a przepływy rzędu kilku litrów na minutę to za mało żeby się wykąpać.
  Reasumując koszt ogrzewania wody prądem będzie zbliżony do tego co mi oferuje SM. Nawet jak wyjdzie 20zł mniej za wodę to i tak po ilu latach mi się zwróci zakup, a pewnie wtedy będzie trzeba naprawiać bojler.
 • Poziom 24  
  Jeszcze dodam, że mam już 10 lat bojler "made in garaż", nikt przez ten czas do niego nie zaglądał a nic się nie dzieje złego. Także nie wiem, czy celowanie w jakąś konkretną firmę ma sens, ale tu niech się wypowiedzą fachowcy, gdyż to nie moja działka.
  A przepływowy gazowy?
 • Poziom 8  
  Vieslav889 napisał:

  A przepływowy gazowy?


  Nie mam gazu ziemnego, jedynie techniczny z butli a to też dość drogi interes