Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podłączyć czujkę PIR ze sterownikiem S7-200

geolog 16 Kwi 2013 22:51 4137 7
  • #1 16 Kwi 2013 22:51
    geolog
    Poziom 6  

Witam,

przeszukałem trochę sieć i chciałbym się upewnić czy dobrze myślę. Muszę połączyć czujkę ruchu PIR ze sterownikiem PLC S7-200. Pomysł wiadomo raczej mało trafiony, ale nie ja to wymyśliłem, ja mam to wykonać.

Sterownik PLC zasilany jest zasilaczem Siemensa. Czujka PIR zasilana jest z zewnętrznego zasilacza 12 V DC. Oznaczenia zacisków czujki NC – przekaźnik (NC)
    TMP – styk sabotażowy COM – masa 12V – wejście zasilania.

Pytanie, na które chciałbym uzyskać odpowiedź, gdyż nie jestem pewien, a nigdy wcześniej nie łączyłem takich zabawek to czy dobrze podłączyłem czujkę do wejść cyfrowych PLC ? Wydaje mi się że jeden zacisk NC musi iść na I0.0 a drugi zacisk NC musi iść na zacisk M w sterowniku PLC.

Nie jestem pewien, czy może nie powinno być tak:

Proszę o pomoc.
    Dziękuję

0 7
  • Relpol
  • #2 16 Kwi 2013 23:14
    Rysiek2
    Poziom 33  

Pierwszy rysunek jest jak najbardziej prawidłowy.

Napisałem bzdurę z rozpędu - przepraszam - przecież musi być potencjał :(
    Dodano po 1 [minuty]:

Pamiętaj tylko, że czujka PIR ma styk normalnie zwarty - zresztą to pisałeś więc nie muszę przypominać.

0
  • #3 16 Kwi 2013 23:18
    geolog
    Poziom 6  

Ok dzięki.
    Normalnie zwarty, czyli w chwili wykrycia ruchu (alarmu) styk będzie otwarty, prawda?

0
  • Relpol
  • #4 16 Kwi 2013 23:24
    Rysiek2
    Poziom 33  

Tak właśnie będzie. Alarm powoduje rozwarcie styków

0
  • #5 17 Kwi 2013 05:10
    Rafik4
    Poziom 26  

Układ z pierwszego rysunku nie zadziała. Z drugiego tak ale lepiej podłączyć tak jak narysowałem niżej (masz możlwość podpięcia dodatkowych czujników pod wolne wejścia, np. na 24VDC)

0
  • #7 17 Kwi 2013 10:22
    geolog
    Poziom 6  

W jednym pdfie znalazłem że L+ i M przy wejściach cyfrowych, służą do zasilania czujników, to czy czasem nie powinno być to samo zasilanie podane co na czujkę?

Ostatecznie, rysunek nr 3 jest poprawny?
    Może ktoś to jeszcze potwierdzić?

Dzięki

0
  • #8 17 Kwi 2013 11:14
    gervee
    Specjalista Automatyk

Rysiek2 napisał:
    Pierwszy rysunek jest jak najbardziej prawidłowy.

Dodano po 1 [minuty]:

Pamiętaj tylko, że czujka PIR ma styk normalnie zwarty - zresztą to pisałeś więc nie muszę przypominać.

Prawidłowy? Jesteś pewien że taki układ zadziała?
    Moim zdaniem nie jest prawidłowy jeśli na 1M (common) i na wejście 0.0 podajemy ten sam potencjał, co niby zmieni się po rozwarciu styków czujki?

Prawidłowy jest schemat 1, ten z rysunku 3 też. Można by wykorzystać jeszcze wpięte w szereg styki TMP (otwarcie obudowy czujki).

Do autora wątku: weź pod uwagę jeszcze fakt, że czujka może przez minutę od załączenia nie dawać żadnego sygnału a po tym czasie każde jej wzbudzenie generuje sygnał na stykach (przypominam, bo nie każdy wie).

0