Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowa systemu naprowadzającego auto na kanał samochodowy

Turbo.Arek 17 Apr 2013 00:24 7434 3
Optex
    Turbo.Arek
    Level 16  
    Witam. Zawsze mam problem z wjechaniem autem na kanał. Mój kanaj jest dosyć szeroki, a auto ma mały rozstaw osi. Z tego wychodzi, że mam strasznie mało miejsca między kołami, a wielką dziurą (kanałem) :D . Postanowiłem więc zrobić mały, tani i bardzo ale to tak bardzo prosty "system" :P . Składał by się on z wskaźników laserowych, czujników oświetlenia, tablicy informacyjnej pokazującej ile mniej więcej mamy do kanału.Działa to tak jak dodanym rysunku, ale jeszcze wytłumaczę dla nieścisłości :D. Mianowicie, po jednej stronie kanału znajdowały by się laserowe wskaźniki (takie z allegro za 4 zł :P ), a po drugiej czujniki zmierzchu (oświetlenia). System działałby banalnie, a mianowicie:
    - Po włączeniu "systemu" wskaźniki świeciły by na czujniki, które myślały by że jest jasno.
    - Przerwanie którejś z wiązek lasera przez koło samochodu, wiązało by się z np. zapaleniem diody na tablicy informacyjnej.
    - Po jednej stronie kanału znajdowały by się dokładnie 3 wskaźniki co daje mi 3 określenia bliskości z przepaścią (kanałem) :P : 1. E, tam jeszcze daleko. 2. Uwaga uwaga troszeczkę za blisko. 3. Stary zaraz wpadniesz kurna do kanału. :D

Moje pytania są takie:
    1. Czy to zda egzamin?
    2. Czy da się to jakoś usprawnić?
    3. Jakiego taniego czujnika użyć, bo ma być ich w sumie 6? Można jakieś niedrogie zrobić? Takie 12V z maks. obciążeniem 1A?
    4. Czy ten projekt jest do kitu, czy jest dobry?

A tutaj załączam ten obrazek:
    Budowa systemu naprowadzającego auto na kanał samochodowy

Dodano po 1 [minuty]:

Jak coś czegoś nie kapuje to pisać, bo trochę to pokićkałem :D .
  • Optex
    User removed account
    User removed account  
  • Optex
    elktromonter
    Level 14  
    Ewentualnie narysuj sobie linie na ziemi (kolega tak zrobił jak miał zbyt wąski garaż w stosunku do jego samochodu).
    Marian B
    Level 37  
    Na brzegach kanału warto położyć dwie belki o wymiarach np 8x8 lub 10x10 cm.
    Oczywiście powinny być one na końcach zamocowane w sposób dający się łatwo zdemontować (haki, uchwyty, itp.). Wjazd i wyjazd będzie bezproblemowy, a w przypadku robienia czegoś w kanale, belkę można odsunąć/usunąć, aby nie przeszkadzała.