Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Unitra diora Gong DMP 241 rozbieżności w schemacie a odbiorniku

Rafalski 122 17 Apr 2013 01:09 7320 6
    Rafalski 122
    Level 9  
    Nabyłem radio Gong i mam kłopot z rozbieżnościami ze schematem a odbiornikiem. Dołączam schemat , aby było wiadomo o co chodzi. Schemat jest od jubilata , ale to prawie to samo. Unitra diora Gong DMP 241 rozbieżności w schemacie a odbiorniku
    Transformator podaje do prostownika 2×11,5V , ale jeśli jego środkowe odczepy są ze sobą połączone , podaje 24V to rozumiem , ale jeśli są one dodatkowo połączone z masą odbiornika , to czy nadal po wyprostowaniu będzie te 24V , przy prostowaniu przez dwie diody jak w tym odbiorniku , bo u mnie jest około 7V , a 24v pojawiły się , gdy środkowe odczepy odłączyłem od masy odbiornika ? Jeśli się mylę to proszę mnie poprawić. Druga sprawa to rezystor R34 , bardzo się grzeje i jest na nim około 4V , po dokładnym obejrzeniu płyty zauważyłem że jest on połączony z masą , a na żadnym schemacie tak nie jest. Rezystor ten zasila cały tuner , oprócz wzmacniacza małych częstotliwości.To czerwone połączenie z masą , sam dorysowałem aby zobrazować problem. Radio jest stare ale w zadziwiająco dobrym stanie jak by nigdy nie było używane , zegar działa . Rozpocząłem naprawę od zasilania , ale może jeszcze z czymś będzie problem. To połączenie z masą tego rezystora , jest przez ścieżki na płycie więc nie jest to czyjaś domowa naprawa , czy zimny lut . Czy można gdzieś dostać schemat montażowy płyty głównej od takiego radia czy lepiej kupić drugie i nie zawracać głowy naprawą ? Czy może któryś z kolegów miał podobny problem ?
    Rafalski 122
    Level 9  
    Zgadza się że masa na obudowie ma potencjał dodatni , ale to nie wyjaśnia dlaczego po wyprostowaniu prądu , zostaje mi zaledwie 7 V skoro powinno być 25V ?
    Ten schemat jest identyczny z moim , tylko mój jest bardziej rozbudowany poprzez dodanie włącznika zegarowego radia i zasilania zegara ale , to niema wpływu na moją usterkę , oryginalny schemat jest na 2 stronach , dlatego dodałem ten aby był bardziej przejrzysty . Pozostaje nadal problem z rezystorem R 34 , dlaczego jest połączony z masą ?

Dodano po 11 [minuty]:

Dziękuje Q1P .
    Wcześniej miałem schemat od Adam DMT 445 wszędzie pisali że to to samo co Gong a jednak to nie to samo . Wieczorem sprawdzę i napiszę co udało mi się zrobić.

Dodano po 3 [godziny] 57 [minuty]:

No i z tym schematem teraz wszystko się zgadza jest uszkodzony układ OS1 czyli UL1402 . Jeszcze jedna sprawa do Q1P czy masz drugą część tego schematu ? Przydał by się aby był kompletny , czyli część pierwsza i druga . Na ten układ scalony muszę tydzień poczekać . A może ktoś ma rozrysowany schemat takiego układu ?
    Rafalski 122
    Level 9  
    Po wymianie OS1 czyli UL1402 radio gra . Wymieniłem na UL1403 bo tylko taki udało mi się zdobyć . Jeszcze jedno pytanie , przy demontażu odłączyłem przewód od obudowy ul1402 i gdzieś mi się on zapodział , na schemacie tego przewodu niema , czy ma ktoś pomysł gdzie on mógł iść ? Obudowa ul1402 ma potencjał dodatni w stosunku do płyty i wynosi on około 12V Do czego obudowa ta mogła być podłączona ?