Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

odtwarzacz vhs z sygnałem component na wyjściu

17 Kwi 2013 08:03 2007 4
  • Poziom 9  
    Posiadam dużo wartościowych filmów na taśmach vhs oraz odtwarzacz vcr z wyjściem composite. Także odbiornik tv z wejściem component. Wiele z kolei europejskich vcr i tv laczy się ze sobą poprzez scart. Ten standard zawiera w sobie obsługę sygnałów composite, svideo i component (określone piny). Ale to tylko standard. Jak to zaimplementowali w swoich vcr producenci, to inna sprawa.

Czy znany jest komuś model vcr z wtyczką scart, który na wyjściu ma sygnał component? Mam nawet łączówkę scart do kabla component. Obraz powinien być dużo wyższej jakości niż composite.
  • Specjalista Sieci, Internet
    tensor napisał:
    Czy znany jest komuś model vcr z wtyczką scart, który na wyjściu ma sygnał component?

Biorąc pod uwagę fakt, że vcr już się nie produkuje, a zaprzestano tego w dobie tanich odtwarzaczy DVD, to raczej żadne w grę nie wchodzi które by miało taką możliwość, i jest drugi problem, sygnał component jest przesyłany 3 kablami rca, ale w sygnale tym nie ma audio i należy taki sygnał dostarczyć osobnymi kablami, więc to już komplikuje sprawę bo nie ma technicznych możliwości "zmostkowania" tak zmiksowanego sygnału.
  • Poziom 42  
    Sądzę, że idea kolego tensora jest skazana na niepowodzenie. Z dwóch względów:

1 – techniczny – jak pamiętam erę popularności magnetowidów, szczytowym modelem w kategorii sprzętu powszechnego użytku był magnetowid 6-głowicowy Super VHS. Miał on wyjście S-VHS, niezależnie od wyjścia Scart. Trzeba pamiętać również, że ówczesne telewizory nie miały wejść Component i trudno spodziewać się, aby magnetowidy były w takowe sygnały wyposażone.

2 – kolega tensor przyjął błędne założenie, że obraz z kasety VHS przesłany po kablach component będzie zdecydowanie lepszy niż po kablu composite. Może miałoby to wpływ na jakość koloru, ale generalnie, poprawa byłaby minimalna. Trzeba pamiętać, że najważniejsze jest źródło sygnału. W przypadku kasety VHS mówimy o sygnale telewizyjnym ~240 linii.

Mógłbym założyć się, że przyczyną pytania kolegi tensora jest słaba jakość obrazu z odtwarzanych kaset VHS na ekranie współczesnego odbiornika TV. Jeśli mam rację, to mogę powiedzieć, że szukanie innego magnetowidu jest nieodpowiednią drogą. Raz – zużycie czy starzenie się kaset – dwa – jakości nie da się podnieść.

Sugerowałbym inne rozwiązanie. Przenieść zawartość kaset na płyty DVD – w kategorii Film na forum jest mnóstwo wpisów na ten temat. Proszę tylko nie brać pod uwagę tych, co sugerują użycie „grabberów” USB – jakość przeniesienia będzie fatalna. Nagrywarka DVD jest tu preferowanym rozwiązaniem, choć nie wyczerpuje to możliwości poprawnego przeniesienia obrazu z kasety VHS na DVD.
    Jest wiele odtwarzaczy DVD, które potrafią odtworzyć płytę w trybie „progressive” (bez przeplotu) a również potrafią zrobić tzw. „upscaling” czyli obraz pseudo-wysokiej jakości. W przypadku materiału z kasety VHS na płycie DVD występuje tu poprawa jakości obrazu, ale szaleństwa nie należy się spodziewać :)

Powodzenia :)
  • Poziom 9  
    Jak na razie nikt nie zaprzeczył, że na taśmie vhs znajduje się pełny analogowy zapis koloru i jasności nagrania. Zapis ten jest filtrowany przy wyjściu composite (RCA), rozdzielany na dwa - jasności i kolorów (luminancja i chrominancja) dla s-video oraz na 3 dla component. Jak się zorientowałem, podobnie jak dla composite, wyjście rf (coax) na kanał 3 lub 4 telewizji też jest filtrowane ze stratą jakości obrazu.

Oczywiście mówimy tutaj wyłącznie o poprawianiu obrazu na wyjściu. Nie o dźwięku. Sam problem konwersji obrazu analogowego do cyfrowego a potem skalowania do określonej rozdzielczości płaskiego ekranu to inna sprawa. Są nawet takie adaptery które skalują taśmy vhs do 480p (http://www.ebay.com/itm/Coax-RF-Composite-Component-Video-To-HDMI-DVI-Converter-/350352083723?pt=US_Satellite_TV_Receivers&hash=item51929c8b0b), co jest porównywalne do jakości dvd. Nie mniej sygnałem wejściowym jest tutaj RCA (composite) lub RF (coax).

Wracając do zadanego pytania, szukam takiego vcr z wyjściem scart, na którego to lączówki 7, 11 i 15 wyprowadzone są sygnały component (http://en.wikipedia.org/wiki/SCART).

Kolega polon-us ma rację. Nie spodziewam się dużej poprawy, ale jednak poprawy. I faktycznie, taśmy się starzeją. W moim wypadku kopiowania kaset na dvd nie biorę pod uwagę z uwagi na brak czasu. Posiadam kilkaset wartościowych filmów na taśmach, do których wracam rzadko, ale jednak. Drugi powód to zabezpieczenie Macrovision producenta przed kopiowaniem sprawiające określony kłopot.
  • Poziom 22  
    Widzę że nikt nie odpowiedział jasno na pytanie zadane rok temu :)

VHS nie był systemem komponentowym, tj na taśmie był zapis w podnośnej pełnego sygnału zakodowanej chromy i lumy. Co za tym idzie jedynie co można było uzyskać to sygnał Y/C, lub po multiplexacji CVBS. Jedyne znane mi maszyny SVHS które posiadają wyjście komponentowe YPbPr to studyjne decki np. recorder AG-8700 czy player AG-8600 Panasonica. Wyjścia te stosowane były ze względu na unifikację osprzętu studyjnego (frame synchronizery, genlocki, miksery itp) który na bazie komponentu pracował. A tych w/w deckach PRO komponent był uzyskiwany na drodze dekodowana sygnału chromy przez dodatkowy cyfrowy dekoder chrominancji. O sprzęcie konsumenckim (S)VHS z komponentem zapomnij :)