Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mercedes AXOR - Ograniczenie predkości 30km/h

allert 17 Kwi 2013 09:01 2595 7
  • #1 17 Kwi 2013 09:01
    allert
    Poziom 9  

Witam.Mam problem ze śmieciarką nabudowaną na Mercedesie Axor typ 950.60.
    Na desce rozdzielczej w kabinie pokazuje mi komunikat ograniczenie prędkości 30 km/h i dodatkowo jeszcze przy załączeniu biegu wstecznego gasi mi silnik.Na początku myślałem ze powodem awarii jest nadbudowa śmieciarki.Sprawdziłem instalacje zabudowy i sygnały wychodzące ze stopni które ograniczają prędkość i gaszą silnik są ok.Do komputera zabudowy wchodzą,sterownik działa prawidłowo.Podejrzewam że jest przetarta jakaś wiązka pod kabina.Interesuje mnie gdzie ten sygnał o ograniczeniu i gaszeniu jest podany.Na jaką wtyczkę ten sygnał jest podawany,wtedy sprawdzę sobie czy wina leży po stronie podwozia czy muszę rozpruwać wiązki śmieciarki.
    Jak coś mogę pomoc odnośnie śmieciarek.

0 7
  • #2 17 Kwi 2013 10:51
    685832
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 17 Kwi 2013 12:57
    allert
    Poziom 9  

Ja to wszystko rozumiem.Tylko z nabudowy muszę podać ten sygnał do modułu PSM.I właśnie interesuje mnie pod która wtyczkę w tym module jest podłączony?

0
  • Pomocny post
    #4 17 Kwi 2013 14:58
    Gerri
    Spec od Mercedesów

allert napisał:
    pod która wtyczkę w tym module jest podłączony?

Ja odpowiedzi nie udzielę - powiem dlaczego:
    PSM ma tak niesamowicie rozbudowane funkcje, ze jego możliwości są daleko większe niż potrafi sobie wyobrazić ktokolwiek (nawet ten, co te moduły zna)
    Sygnał o którym piszesz może być doprowadzony na rożne sposoby - wcale nie odpowiada za to jedna, konkretna wtyczka. Sa to wejścia uniwersalne podlegające dopiero zaprogramowaniu. Dlatego nawet jak wejdziesz w komputerze serwisowym w podgląd wejść, to wcale nie musi być czarno na białym ze na danym wejściu jest sygnał ze stopnia. Wcale to nawet nie musi być transmisja "dyskretna" - bo równie dobrze sygnał może przychodzić z zabudowy siecią CAN. Poza tym stopień nie musi być wcale jedynym warunkiem - może być szereg dodatkowych warunków (jednoczesnych i poprzedzających) których spełnienie dopiero uruchomi dana funkcje.
    Takie programowanie może być bardzo interesujące dla osoby która zna podstawy logiki matematycznej, jednak trzeba przynajmniej mieć podstawowe obycie z tym modułem. Część funkcji jest realizowana dopiero w module FR (na rozkaz z PSM-u) i tu tez trzeba wiedzieć o co chodzi. Możesz próbować podłączyć komputer serwisowy, znaleźć aktywny parametr w PSM-ie przy którym jest napisane "ogranicz prędkość do 30 km/h" i wtedy się przyjrzeć, co się dzieje na jego wejściach i do jakich nóżek której wtyczki są one przyporządkowane.

0
  • #5 17 Kwi 2013 20:58
    allert
    Poziom 9  

Od nabudowy tzn. śmieciarki do podwozia jest wysłany jeden sygnał.Nie jest to wysyłane zadna siecia CAN tylko najzwyklejsze 24V .Nie ma żadnych dodatkowych sygnałów które maja informować podwozie żeby zostało załączone ograniczenie do 30km/h

0
  • Pomocny post
    #6 18 Kwi 2013 21:21
    685832
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 21 Lut 2014 18:48
    Jacekszyszkowski
    Poziom 6  

Witaj. Mam ten sam problem z Econiciem zabudowa faun z informacji jakie zdołałem uzyskać wychodzi na to że czujnik na stopkach na których stoi obsługa jest uszkodzony. Ja obchodzę to na razie na krótko do czasu kiedy dotrą do mnie czujniki. Jeżeli masz informacje inne proszę o podzielenie się nimi. Z góry dziękuję.
    wiadomości możesz umieszczać tutaj lub na moją pocztę.
    jacekszyszkowski(malpa)poczta.onet.pl

0
  • #8 18 Kwi 2014 22:45
    spardyka
    Poziom 1  

PSM Sygnał na kostce X2 18/13 - step plate switch - zależy od zaprogramowania modułu ale zwykle w śmieciarkach pin zaprogramowany jest do czujnika podestu z tyłu pojazdu.

Wejście jest monitorowane (czyli wykrywa zwarcia do plusa oraz do masy). Jeśli chcesz ominąć ten ogranicznik podłącz w kostce X2 pin 13 do pinu 16 i powinno być OK. (Powinno bo wszystko zależy od parametryzacji modułu PSM - wejście może być typu NO lub NC. W razie pytań - syl <malpka) spds.pl.

PS. tą samą funkcię można również wywołać przez magistralę CAN zabudowy (o ile jest wykorzystywana)

0