Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie dokumenty do odbioru instalacji elektrycznej i jakie opłaty za wykonanie?

Kata5za 17 Kwi 2013 10:35 19719 17
  • #1 17 Kwi 2013 10:35
    Kata5za
    Poziom 6  

Witam.
    Z góry przepraszam jeśli pytanie nie w tym wątku co trzeba, ale niestety jestem totalnym laikiem jeśli chodzi o elektrykę... niemniej jednak mąż wyjechał i jestem zmuszona zmierzyć się z tematem.

Sprawa wygląda jak poniżej:
    zleciliśmy z mężem wykonanie remontu instalacji elektrycznej w mieszkaniu w bloku - podpisaliśmy umowę z Wykonawcą, w ramach której widnieje zapis:
    "Przedmiotem zamówienia jest wykonanie instalacji elektrycznej w mieszkaniu należącym do Zleceniodawcy. Wartość umowy obejmuje cenę wykonania usługi i wynosi 2300 zł zł.
    W wyżej wymienionej cenie Wykonawca zobowiązuje się do wykonania:
    - Montażu pełnej 3-fazowej instalacji elektrycznej wraz z rozdzielnią w (...) oraz wykonanie pomiarów i dostarczenie wszystkich niezbędnych do odbioru instalacji dokumentów.
    Całość prac, wliczając zakupione przez Wykonawcę materiały niezbędne do wykonania tych prac, wyceniona została na kwotę 2300 zł"

Niestety w momencie wykonywania większości prac nie mieliśmy jeszcze zgody Tauronu na podpięcie trzeciej fazy, co spowodowało, że elektrycy musieli przyjeżdżać jeszcze raz, aby dokończyć podpięcia po uzyskaniu zgody od Tauronu. Wykonanie tego podpięcia zostało uzgodnione ustnie na dodatkowe 360 zł (200 zł + materiał).

W momencie uzgadniania terminu przyjazdu ekipy do dokonania podpięcia, pojawiły się z ich strony żądania zapłaty dodatkowych 600 zł za wystawienie dokumentów do instalacji dla Tauronu. Byłam wtedy 3 dni przed planowanym wyjazdem, mając sama na głowie poważny remont, (mąż wyjechał za granice kilka tygodni wcześniej), i niestety ja nie znając się na tym temacie, zarzucona żargonem dotyczącym dokumentacji technicznej potakiwałam tylko. Po wykonaniu podłączenia zapłaciłam uzgodnione 360 zł, pozostawiając żądane jeszcze 600 zł do zapłaty przelewem po uzgodnieniu z Mężem i wymagając najpierw otrzymania omawianej dokumentacji (tej dla Tauronu).

Dokumenty dla Tauronu otrzymałam, jednak nie otrzymałam żadnej innej dokumentacji - obiecanego schematu instalacji, zdjęć (czy czegoś jeszcze powinnam wymagać?).

Elektrycy żądają zapłaty 600 zł, ale zastanawiam się czy ich żądanie jest w jakikolwiek sposób zasadne? I tak de facto dostali już więcej niż uzgodnione w podpisanej przez obie strony umowie.
    Nie chcą wydać dokumentacji ani gwarancji żądając wpłaty 600 zł.

Dodatkowo dokumenty do Tauronu podbite są pieczątką innej osoby niż Ci, którzy wykonywali instalację u mnie, i ta osoba nie wykonywała u mnie żadnych pomiarów.

Proszę o poradę.
    Czy mają prawo żądać zapłaty tej kwoty?
    Czy tylko znaleźli naiwną blondynkę, od której chcą wyciągnąć pieniądze?

Będę wdzięczna za wszelką pomoc.

1 17
  • #2 17 Kwi 2013 11:42
    piter244
    Poziom 23  

Wygląda to tak że:
    1. Znaleźli blondynkę
    2. Wykonywali instalacje jedni, to nic strasznego, ale Ci którzy podbijali dokumenty (zgłoszenie do ze.) powinni wykonać pomiary i dać protokół.
    3. Do zgłoszenia potrzebne jest tylko opieczętowane "oświadczenie wykonawcy o poprawności instalacji i gotowości do przyłączenia" (wzór można znaleźć w necie)
    4. Jeżeli w umowie było napisane- " oraz wykonanie pomiarów i dostarczenie wszystkich niezbędnych do odbioru instalacji dokumentów. "- to nie mogą domagać się teraz dodatkowych pieniędzy.

Konkluzja. Zapewne instalację wykonywał "Pan Józek" który nawet nie wiadomo czy ma uprawnienia na montaż, o pomiarach nie wspomnę, a "zafirmował" ktoś kto uprawnienia posiada. Tyle że teraz pewnie za to "zafirmowanie" policzył sobie 600 zł które Twój elektryk chce odzyskać. Jedyne co możesz to postraszyć sądem, stowarzyszeniem elektryków, Tauronem itp. Masz umowę więc teoretycznie prawo jest po twojej stronie i wykonawca powinien doprowadzić swoją pracę do końca bez dodatkowych kosztów.

.

0
  • #3 19 Kwi 2013 09:10
    Kata5za
    Poziom 6  

Dziękuję bardzo za odpowiedź.

Mam nadzieję, że uda mi się w takim razie wybronić... z utratą gwarancji chyba się pogodzę - z tym elektrykiem chyba nawet jak się coś będzie działo wolałabym się już nie spotkać.

Otrzymałam opieczętowane dokumenty dla Tauronu, nie otrzymałam nadal schematów instalacji - czy mogą kiedyś być mi potrzebne? Zmierzam do tego, że jeśli coś się bedzie kiedyś działo, to inny elektryk, żeby móc naprawić będzie potrzebować tych schematów?

I jeszcze elektryk straszy, że z Tauronu będą dzwonić do nich, żeby potwierdzić dokumenty... czy rzeczywiście jest taka praktyka?
    Tak na zdrowy rozum to po to chyba jest opieczętowana i podpisana papierowa wersja, żeby było potwierdzenie, a co ma jeszcze dać rozmowa telefoniczna?

Dziękuję i pozdrawiam,
    Katarzyna

0
  • #4 19 Kwi 2013 09:47
    fighter
    Poziom 21  

"Niestety w momencie wykonywania większości prac nie mieliśmy jeszcze zgody Tauronu na podpięcie trzeciej fazy"

Ciekawe co by zrobili Elektrycy jak by niedostali zgody na 3f z Tauronu albo z administracji bloku hehe i trzeba by było ciągnać pion z piwnicy albo z klatki obok.

Schematy instalacji oraz opis obwodów w rozdzielnicy powinien być, jest to pomocne przy użytkowaniu instalacji oraz likwidacji ewentualnych awarii w przyszłości.

Jeśli dokumenty o instalacji elektrycznej do przyłączenia (pomiary, oświadczenie) zostały złożone do tauronu a tauron powiesił licznik to nie powinno być żadnych dodatkowych telefonów raczej.

Co do zapłaty za wykonane prace się nie wypowiadam.

0
  • #5 19 Kwi 2013 12:22
    piter244
    Poziom 23  

Wszystko u Ciebie będzie dobrze. Tauron przyjmuje papiery, i to tyle. A bez schematu swoich instalacji domowych spokojnie żyje 99% użytkowników.

0
  • #6 19 Kwi 2013 18:25
    mar_cik
    Specjalista elektryk

Jakieś nie do końca to wszystko jasne a nikt Koleżance nie podpowiedział o co chodzi.
    Dla Tauronu formalnie potrzebne jest jedynie oświadczenie według ich wzoru (pisał o tym piter244).
    Tu jest haczyk, bo samo oświadczenie nic nie jest warte.
    Zamawiający (użytkownik instalacji) powinien od wykonawcy instalacji otrzymać protokół z badania instalacji. Protokół powinien zawierać co najmniej pomiary stanu izolacji i sprawdzenia skuteczności ochrony przeciwporażeniowej, wniosek mówiący że instalacja nadaje się do włączenia do eksploatacji, szkic rozmieszczenia punktów pomiarowych, oraz co najmniej podpis sporządzającego protokół z podanym numerem zaświadczenia kwalifikacyjnego "D".

0
  • #7 19 Kwi 2013 19:30
    masonry
    Specjalista elektryk

Najważniejsze pytanie.
    Czy Tauron założył już licznik trzy fazowy o który występowaliście??

0
  • #8 19 Kwi 2013 20:30
    Łukasz-O
    Moderator Elektrycy

Kata5za napisał:

"Przedmiotem zamówienia jest wykonanie instalacji elektrycznej w mieszkaniu należącym do Zleceniodawcy. Wartość umowy obejmuje cenę wykonania usługi i wynosi 2300 zł zł.
    W wyżej wymienionej cenie Wykonawca zobowiązuje się do wykonania:
    - Montażu pełnej 3-fazowej instalacji elektrycznej wraz z rozdzielnią w (...) oraz wykonanie pomiarów i dostarczenie wszystkich niezbędnych do odbioru instalacji dokumentów.
    Całość prac, wliczając zakupione przez Wykonawcę materiały niezbędne do wykonania tych prac, wyceniona została na kwotę 2300 zł"

Niestety w momencie wykonywania większości prac nie mieliśmy jeszcze zgody Tauronu na podpięcie trzeciej fazy, co spowodowało, że elektrycy musieli przyjeżdzać jeszcze raz, aby dokończyć podpięcia po uzyskaniu zgody od Tauronu. Wykonanie tego podpięcia zostało uzgodnione ustnie na dodatkowe 360 zł (200 zł + materiał).

Nie mogli wykonać od razu to doliczyli. Co do tego nie ma wątpliwości.

Kata5za napisał:
    W momencie uzgadniania terminu przyjazdu ekipy do dokonania podpięcia, pojawiły się z ich strony żądania zapłaty dodatkowych 600 zł za wystawienie dokumentów do instalacji dla Tauronu. Byłam wtedy 3 dni przed planowanym wyjazdem, mając sama na głowie poważny remont, (mąż wyjechał za granice kilka tygodni wcześniej), i niestety ja nie znając się na tym temacie, zarzucona żargonem dotyczącym dokumentacji technicznej potakiwałam tylko. Po wykonaniu podłączenia zapłaciłam uzgodnione 360 zł, pozostawiąjąc żądane jeszcze 600 zł do zapłąty przelewem po uzgodnieniu z Mężem i wymagając najpierw otrzymania omawianej dokumentacji (tej dla Tauronu).
    Dokumenty dla Tauronu otrzymałam, jednak nie otrzymałam żadnej innej dokumentacji - obiecanego schematu instalacji, zdjęć (czy czegoś jeszcze powinnam wymagać?)

W umowie nie doczytałem się wzmianki dotyczącej załatwiania spraw w ZE. To jest osobna usługa, która wcześnie nie była liczona. Z tego co zrozumiałem zaakceptowałaś tą kwotę. Dokumentacje dla Tauron otrzymałaś zgodnie ze słowna umową.

Kata5za napisał:
    Elektrycy żądają zapłaty 600 zł, ale zastanawiam się czy ich żądanie jest w jakikolwiek sposób zasadne? I tak de facto dostali już więcej niż uzgodnione w podpisanej przez obie strony umowie.
    Nie chcą wydać dokumentacji ani gwarancji żądając wpłaty 600 zł.

Sama też nie wywiązałaś się z umowy. Obiecałaś, że po otrzymaniu dokumentów dla Tauron zapłacisz przelewem 600zł. Elektrycy zabezpieczyli się i przytrzymali resztę Twojej dokumentacji.

Prawda jak zwykle leży po środku. Wydaje mi się, że aby rozwikłać tą całą sprawę powinny wypowiedzieć się obie strony.

0
  • #9 20 Kwi 2013 09:29
    Francelektryk
    Poziom 17  

Kata5za napisał:
    Wykonanie tego podpięcia zostało uzgodnione ustnie na dodatkowe 360 zł (200 zł + materiał).

Ta suma jest za podłączenie nowej instalacji elektrycznej 3 faz.
    Kata5za napisał:
    W momencie uzgadniania terminu przyjazdu ekipy do dokonania podpięcia, pojawiły się z ich strony żądania zapłaty dodatkowych 600 zł za wystawienie dokumentów do instalacji dla Tauronu.

W ostatniej chwili "elektryk to dupa" żada dodatkowej kasy - totalna bzdura. O takich kwestiach dotyczących pieniędzy powinna być uzgadaniana na początku a nie tuż przed końcem i pewnie było jak nam Pani nie zapłaci to Tauron nie przyjedzie. I tak powstają nie przyjemne sytuacje na koniec robót.

0
  • #10 20 Kwi 2013 11:44
    Łukasz-O
    Moderator Elektrycy

Francelektryk napisał:

W ostatniej chwili "elektryk to dupa" żada dodatkowej kasy - totalna bzdura. O takich kwestiach dotyczących pieniędzy powinna być uzgadaniana na początku a nie tuż przed końcem i pewnie było jak nam Pani nie zapłaci to Tauron nie przyjedzie. I tak powstają nie przyjemne sytuacje na koniec robót.

Moim zdaniem w ostatniej chwili to elektryk dowiedział się o dodatkowym załatwianiu spraw technicznych z Tauronem.
    Przynajmniej tak mi się wydaje czytając posty autorki.

Panowie, nic się nie bierze bez przyczyny.

1
  • #11 21 Kwi 2013 12:05
    gogi20
    Poziom 24  

Wydaje mi się, że sedno sprawy może być zawarte w tej wypowiedzi:

piter244 napisał:
    Tyle że teraz pewnie za to "zafirmowanie" policzył sobie 600 zł które Twój elektryk chce odzyskać.

0
  • #12 21 Kwi 2013 13:13
    piter244
    Poziom 23  

Jest zawarte, i poparte doświadczeniem. Też kiedyś zaczynałem, miałem tylko uprawnienia "E" bez pomiarów, a klienci prosili by np. wyrzucić licznik na korytarz. Więc zaznajomiłem się z jednym właścicielem firmy (uprawnionym) który po mojej robocie przyjeżdżał , wszystko sprawdzał,mierzył, pisał papiery, rysował schemat. No i pobierał za to opłatę. Tyle że ja WCZEŚNIEJ uprzedzałem o takiej konieczności klientów. A nie pod koniec lub po zakończeniu prac. A z tego co zrozumiałem z postów to u autorki tematu nawet nikt pomiarów nie zrobił.

0
  • #13 22 Kwi 2013 00:18
    Kata5za
    Poziom 6  

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Łukasz-O - Co rozumiemy pod pojęciem "załatwienia z Tauronem" ?
    Jeśli chodzi o składania podań dokumentów itd., to wszystko załatwiam sama, od elektryków chciałam tylko wypełnienia "oświadczenia o instalacji", a fizycznie z Tauronem chodzę i załatwiam sama.

Trochę czuję się oszukana, bo było dokładnie tak jak mówił Francelektryk - wykonawcy nic nie wspominali wcześniej o dodatkowej opłacie, a ja nie znając się w temacie uznałam, że tak jak w umowie - cena za wykonanie i dostarczenie dokumentacji obejmuje wykonanie wszystkiego i dostarczenie wszystkiego co będzie mi potrzebne.

Trochę też zaczynam się obawiać jakości wykonania tej instalacji, jako że niestety pod dokumentacją widnieje podpis i pieczątka kogoś zupełnie innego niż Wykonawca, a nikt inny żadnych pomiarów u mnie nie wykonywał...

Jak można zweryfikować uprawnienia wykonawcy?

Jeszcze raz dziękuję za odpowiedzi.

0
  • #14 22 Kwi 2013 04:19
    mar_cik
    Specjalista elektryk

Kata5za napisał:
    Trochę też zaczynam się obawiać jakości wykonania tej instalacji, jako że niestety pod dokumentacją widnieje podpis i pieczątka kogoś zupełnie innego niż Wykonawca, a nikt inny żadnych pomiarów u mnie nie wykonywał...

Pod jaką "dokumentacją", dowiemy się co w końcu od tych elektryków otrzymałaś (poza oświadczeniem do Tauronu)?

0
  • #15 22 Kwi 2013 06:06
    Kata5za
    Poziom 6  

Kata5za napisał:

Otrzymałam opieczętowane dokumenty dla Tauronu

oświadczenie + jakiś schemat
    zakładam, że wszystko z tymi dokumentami jest w porządku - skoro w Tauronie je przyjęli nie zgłaszając zastrzeżeń...

0
  • #16 22 Kwi 2013 07:18
    piter244
    Poziom 23  

Witam jeszcze raz. Jakość wykonania instalacji sprawdza się właśnie pomiarami. Których u Ciebie nikt nie wykonał. Sprawdzenie Uprawnień nic Ci nie da gdyż na pewno są autentyczne. I dopuszczalne jest by jedni wykonywali instalację a drudzy ją sprawdzali i wystawiali dokumentację. Ale w Twoim przypadku owi "drudzy" wystawili zgłoszenie do Tauronu z załączonym schematem jedno kreskowym bez sprawdzenia instalacji. Bez wykonania pomiarów ochronnych. Niby zostaje to na ich sumieniu, ale w praktyce jeżeli coś się złego zdarzy z instalacją (jeżeli wadliwa)-poszkodowana Ty będziesz. Dobrą analogią do Twojego tematu są nieuczciwi mechanicy w stacjach diagnostycznych którzy podbijają dowód rejestracyjny samochodu bez obejrzenia samochodu.
    Rozumiesz już teraz w czym rzecz?
    Powinny obowiązkowo zostać wykonane pomiary (ochrona przeciwporażeniowa), a Ty powinnaś otrzymać protokół.
    Wpisz w google " protokół pomiarów elektrycznych" a zobaczysz jak taki dokument powinien wyglądać.

0
  • #17 23 Kwi 2013 00:07
    Kata5za
    Poziom 6  

Dziękuję, no to chyba zaczynam rozumieć.
    Tylko pojawiają się chyba różne interpretacje... i tu jeszcze tylko prośba o wyjaśnienie...
    zakładając, że podłączenie instalacji 3f to już jest osobna usługa niż wykonanie instalacji można by uznać, że w tym wypadku to dodatkowe 360 zł było za samo podłączenie.
    I jeszcze jak pisze Łukasz-O:

Łukasz-O napisał:

W umowie nie doczytałem się wzmianki dotyczącej załatwiania spraw w ZE. To jest osobna usługa, która wcześnie nie była liczona. Z tego co zrozumiałem zaakceptowałaś tą kwotę

owo "załatwianie spraw z ZE też byłoby dodatkową usługą?

Pytanie zmierza do tego co w takim razie wchodzi w skład wykonania instalacji a co jest osobną usługą?
    Niestety ja w swojej naiwności uważam (uważałam?), że wykonanie instalacji to zrobienie wszystkiego co trzeba do licznika (licznik ma wymień Tauron, prawda?) i jeśli wykonawca zobowiązuje się do dostarczenia wszystkich dokumentów to dostarcza wszystkie dokumenty... ja się na tym nie znam i nie wiem kto może jakich dokumentów wymagać, zakładałam, że skoro elektryk taką umowę świadomie podpisuje to wie co będzie potrzebne i zobowiązuje się to wszytko wystawić (chyba nawet wzór umowy był od elektryka, więc nie jest to żaden mój wymysł)...

0
  • #18 23 Kwi 2013 07:51
    piter244
    Poziom 23  

No właśnie wszystko zależy od umowy. U mnie np. umowa zawsze była taka że cena za instalację to cena która składa się z;

1) Wykonanie instalacji.............cena
    2) Wykonanie dokumentacji (pomiary) i zgłoszenie do odbioru.............cena

O wszystkich składowych klient powinien być informowany wcześniej aby znać cenę ostateczną, do stanu aż będzie prąd w gniazdkach. Mogą w czasie prac wyniknąć zmiany, tak jak u Ciebie owe 3 fazy i do tego jest aneks na owe 360zł. Ale moim zdaniem wg Twojej umowy z elektrykami dokumenty i tauron były w cenie początkowej ponieważ jest to zasadnicza część wykonania instalacji a nie dodatkowy kaprys inwestora o którym nikt wcześniej nie wiedział. U mnie jest to rozpisane jako składowa aby klient mógł z tej części usługi zrezygnować (bywały teksty klientów "mam szwagra w ZE, on się tym zajmie za darmo") Może podeślesz nam skan Twojej umowy po zamazaniu danych osobowych? Ale moim zdaniem, co było w umowie a co nie, to raczej problem dla prawnika.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo