Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nadajnik internetu radiowego na dachu

17 Kwi 2013 11:37 7362 8
  • Poziom 8  
    Pewna firma zaproponowała mi umieszczenie nadajnik na dachu mojego domu. W zamian zaoferowali symetryczne 10mb. Wstępnie się zgodziłem, ale mam kilka pytań.
    1)Szkodliwość- blaszany dach i 2 sufity będą mnie dzieliły więc chyba nie ma problemu?
    2)Nie ma prądu=nie ma Internetu? Czy mogę być wtedy przełączony na inny nadajnik?
    3)Koszt prądu- facet mówił coś o 4 antenach i switchu-30 watach.
    4)Pioruny- nie mam piorunochronu. Firmy mają w zwyczaju jakoś to zabezpieczać?
    5)Jak myślicie- mogę negocjować jakiś lepszy net? W ogóle technicznie jest możliwe radiowo dostarczyć większą prędkość?
    6) Do czego zobowiązuje się podpisując umowę. Wiem, wszystko tam będzie pisało, ale może ktoś ma jakieś doświadczenia i podzieli się nimi. Jak często będą mnie odwiedzać? Nie będę miał do czynienia z jakimiś urzędami- wszelkie pozwolenia oni załatwiają?
  • flexghzflexghz
  • Poziom 43  
    Może się to nie opłacać jeśli nie opłacą rachunku za prąd za swoje urządzenia - oblicz sobie kosz 60W 24/h - lub lepiej z tabliczek znamionowych urządzeń.
  • Poziom 31  
    1. Szkodliwosci nie ma zadnej
    2. Nie ma pradu to nie masz internetu. Podejrzewam ze zamontuja zasilacz UPS albo zasilacz buforowy
    3. Podejrzewam ze beda montowac 3x Rocket M5 i 1x Nanobridge + RB750. Kazde urzadzenie bierze srednio 8W razem powinno kolo 40W wyjsc
    4. Sciaganie piorunow jest takie jak anteny TV ze wzmacniaczem
    5. Watpie by wiecej dali niz 10Mbit symetryk, mozesz starac sie o zewnetrzne IP
    6. Zobowiazanie jest takie ze jak cos im padnie to bedziesz musial ich wpuscic na dach. Watpie by czesciej niz raz na rok wpadali

Na miesiac powinno wyjsc do 30kWh wiec sobie teraz policz jaki masz koszt miesieczny
  • flexghzflexghz
  • Poziom 8  
    Piszesz, ze takie jak anteny tv czyli jakie, bo moja antena nie jest na dachu tylko na maszcie wbitym w ziemię. Duży, małe? Bardzo wzrasta prawdopodobieństwo że piorun uderzy w antenę i "przeskoczy" na budynek? Dodam, że nie mam piorunochronu, jedynie jakiś drut połączony z dachem i wkopany w ziemię. Myślę też transformator w odległości ok.30 m, stosunkowo wysokie budynki gospodarskie i drzewa trochę odciągają ewentualne pioruny
  • Poziom 8  
    Znajdzie się dobra dusza, która rozwieje moje wątpliwości co do piorunów?
  • Poziom 43  
    Zależy od konkretnej sytuacji. Największy "maszt" jaki mogą Ci postawić na budynku, to 3m licząc od powierzchni dachu. Sam musisz przeanalizować, czy 3m w górę zagrozi bezpieczeństwo Twojego domu - jeśli wkoło masz dużo drzew, wysokich obiektów, to nic się nie zmieni. Jeśli nagle po dostawieniu 3m rurki będziesz najwyższą szpicą w okolicy, można się zastanawiać i wymóc na ISP dodatkową ochronę odgromową, która w sumie i tak mogłaby się pojawić.
  • Poziom 8  
    Co masz na myśli pisząc ochrona odgromowa- chodzi Ci o piorunochron czy takie urządzeni które zapobiegnie "przeskokowi" piorunu do instalacji el. i zniszczeniu podłączonych urządzeń?
    Co do analizy to średnio widzi mi się osądzanie bez znajomości tematu. Jeśli więc Ty lub ktoś inny mógłby napisać co sam by zrobił to proszę. Dane: dom ok. 10m(z kominem), 20m do ,niższego, domu sąsiada i transformatora, ok 5m do drzewa o podobnej do domu wysokości. Poza tym do otoczony jest niższymi zabudowaniami i stodoła tylko nieznacznie niższa, a w nieco dalej jest kilka drzew zbliżonych wysokościowo. Dom nie leży na jakimś strasznym wzniesieniu, tylko na "szczycie" takiej falistej góreczcki, typowej dla nizinnej Polski.
  • Poziom 43  
    Cytat:
    takie urządzeni które zapobiegnie "przeskokowi" piorunu do instalacji el. i zniszczeniu podłączonych urządzeń?

Nie ma takich urządzeń, które powiedzą piorunowi "nie", a on podkuli błyskawicę i pójdzie na drzewa;)

Tak więc wygląda, że będziesz jednym z wyższych punktów okolicy i powinni zrobić Ci dodatkowy zwód + porządnie to wszystko uziemić i powinno grać.
    Może w ramach umowy niech Ci jeszcze opłacą koszt składki ubezpieczeniowej przed skutkami wyładowań atmosferycznych.

Moim zdaniem powinieneś się zgodzić - darmowy Internet zawsze odciąży budżet, ryzyko jest niewielkie, a przy okazji może i sąsiedzi będą mogli skorzystać z szybkiego netu, jeśli teraz nie mają takiej możliwości.
  • Poziom 8  
    Co do tego urządzenia to chyba chodziło mi o ogranicznik.
    A zwód- trzeba podłączyć do jakichś kabli i wszystko to uziemić, a u mnie tego po prostu nie ma.
    Może i 1 z wyższych pkt w okolicy, ale przecież tak było zawsze i jak dotąd nic się nie stało a ta firma zapewniła mnie że to niewiele 1m ponad komin będzie wystawało. Także myślę, że jak sam napisałeś ryzyko niewielkie w stosunku do zysków. Poza tym zapomniałem dodać, że ok. 3km mam 2 wiatraki i 7 dalszych 10km ode mnie oraz kilka dalszych jeszcze więc myślę, że to one ściągną większość piorunów(ale nie jestem pewien bo stoją od niedawna i jeszcze wiosenno letnich burz nie przeżyły)