logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jak zmniejszyć natężenie prądu prostownika 4A do ładowania motocykla?

Strongholder 17 Kwi 2013 12:20 5421 22
  • #1 12209136
    Strongholder
    Poziom 11  
    Posty: 95
    Ocena: 7
    Witam,

    Mam prostownik samochodowy 4A i chciałbym aby natężenie prądu spadło 8-10 razy, bym mógł bezpiecznie ładować akumulator motocykla.

    Wyczytałem, że trzeba podłączyć żarówki 12V. Ilość i moc ustalę doświadczalnie, bo nie umiem tego wyliczyć.

    Prośba tylko o potwierdzenie, czy żarówkę trzeba wpiąć w ten sposób? Niestety nie udało mi się tego znaleźć, a na innych forach są zażarte boje, właśnie o wpinanie żarówki w obwód.

    Jak zmniejszyć natężenie prądu prostownika 4A do ładowania motocykla?
  • #2 12209164
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #3 12209190
    Strongholder
    Poziom 11  
    Posty: 95
    Ocena: 7
    Dziękuję za odpowiedź i podpowiedź z voltomierzem.

    Akumulator jest 12 Voltowy - czyli pilnować, żeby napięcie nie przekroczyło okolic 14,5 V?

    Mam tylko jeden multimetr, to będę musiał go przepinać co jakiś czas.
  • #4 12209193
    12pawel
    Poziom 34  
    Posty: 2355
    Pomógł: 207
    Ocena: 697
    A jaką pojemność ma ten Twój akumulator? Zacznij od żarówki 5, 10 W żebyc czasem nie włożył 60W.
  • #5 12209202
    Strongholder
    Poziom 11  
    Posty: 95
    Ocena: 7
    pojemność to 6Ah

    Z prostownikiem chciałbym zejść z 4A w okolice 0,6A
  • #6 12209206
    12pawel
    Poziom 34  
    Posty: 2355
    Pomógł: 207
    Ocena: 697
    Więc żarówka max 10W, bo przy większych będzie za duży prąd.
  • #7 12209242
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #8 12209258
    12pawel
    Poziom 34  
    Posty: 2355
    Pomógł: 207
    Ocena: 697
    trymer01 napisał:
    Koledzy, nie piszcie bzdur.

    A potem
    trymer01 napisał:
    Wstaw żarówkę i amperomierz, podłącz i mierz prąd.

    No to się zastanów jakie stanowisko chcesz zająć przy tej rozmowie?

    Prostowniki są różne i różne dają napięcia.(Jeśli pan "Zbychu" sam nawinie trafo to nie wiadomo co się po takim prostowniku spodziewać a nie wiadomo jaki prostownik ma w rękach autor)
    Rozwiązanie z żarówką jest jak najbardziej na miejscu.
  • #9 12209303
    Strongholder
    Poziom 11  
    Posty: 95
    Ocena: 7
    prostownik jest to zwykłe urządzenie z Auchan za 50 zł z dwiema diodami - ON i FULL. Parametry 12V, 4A.

    Nic więcej się o nim powiedzieć nie da. Regulacji jakiejkolwiek brak.

    Akumulator pokazuje 12,5 V na zaciskach. Podłączałem na chwilę prostownik tak jak jest - czyli 4A i napięcie na zaciskach w czasie ładowania w ciągu minuty dochodziło do 14,5V.

    Nie chcę ryzykować z szybkim ładowaniem z dużym natężeniem, co podobno niszczy akumulator, a zużyty może dobić. Dlatego chciałem go podłączyć na kilka godzin z prądem 0,5-0,6 A
  • #10 12209311
    12pawel
    Poziom 34  
    Posty: 2355
    Pomógł: 207
    Ocena: 697
    Strongholder napisał:
    Podłączałem na chwilę prostownik tak jak jest - czyli 4A

    Taki prąd wskazał amperomierz? czy tak tylko strzelasz bo tak napisane jest na obudowie?
  • #11 12209326
    Strongholder
    Poziom 11  
    Posty: 95
    Ocena: 7
    tak jest napisane na obudowie. Niestety dopiero późnym wieczorem będę mógł sprawdzić to organoleptycznie, jak wyjdę z pracy.

    Prostownik jest niemal identyczny jak ten, tyle że mój jest firmy chyba GrandPrix- pewnie tylko naklejka inna ;)

    Jak zmniejszyć natężenie prądu prostownika 4A do ładowania motocykla?
  • #12 12209332
    12pawel
    Poziom 34  
    Posty: 2355
    Pomógł: 207
    Ocena: 697
    A jak by było napisane na obudowie 50 A to myślisz że taki prąd weźmie akumulator?? Prąd trzeba zmierzyć, a nie odczytywać z obudowy.
  • #13 12209376
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #14 12209463
    12pawel
    Poziom 34  
    Posty: 2355
    Pomógł: 207
    Ocena: 697
    trymer01 napisał:
    na wyjściu maks. 15V, co jest odpowiednie dla każdego akumulatora kwasowego 12V,

    15V na wyjściu to jest ponad 21V napięcia szczytowego i nie wmówisz mi że jest to odpowiednie napięcie dla każdego akumulatora kwasowego 12V.
    trymer01 napisał:
    A więc wymaga to niewielkiego ograniczenia napięcia - żarówką dużej mocy (niewielką rezystancją).

    Wszyscy piszą o ograniczeniu prądu, a Ty o ograniczeniu napięcia.
  • #15 12209534
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #16 12209573
    12pawel
    Poziom 34  
    Posty: 2355
    Pomógł: 207
    Ocena: 697
    trymer01 napisał:
    Czytasz bez zrozumienia czy piszesz głupstwa aby się czepić?
    Widzisz tam przy 15V "skutecznego"?

    Dobra więc już nie będę się czepiał dlatego że nic tym nie wnosimy do tematu. Ale jak byłbyś uprzejmy napisać o jakie 15V Ci chodzi do byłbym wdzięczny (Tu, albo na PW), bo jeśli Ci chodzi o napięcie szczytowe o którym pisałem to taki prostownik który ma w maksymalnym ustawieniu 15V szczytowego to z kolei nie naładuje w żaden sposób akumulatora.
  • #17 12211534
    kybernetes
    Poziom 39  
    Posty: 5247
    Pomógł: 426
    Ocena: 1485
    Strongholder, po prostu daj tam żarówkę 12V/10W lub 15W w szereg i co jakiś czas kontroluj napięcie woltomierzem. Odłącz prostownik jak napięcie wzrośnie do ok. 15V.

    Oczywiście przed ładowaniem (nie po ładowaniu!) akumulatora uzupełnij w nim poziom elektrolitu (woda destylowaną albo demineralizowaną).
  • #18 12212666
    miszcz310
    Poziom 25  
    Posty: 717
    Pomógł: 46
    Ocena: 178
    No to ja też zadam pytanie. Czy możliwe jest, że taki prostownik to taka przetwornica impulsowa, w której stabilizowany jest właśnie prąd ładowania i sprawdzane napięcie i po przekroczeniu zadanego napięcia na aku wszystko jest odłączane?

    Jeżeli tak jest no to sposoby z żarówką nie pomogą tylko sprawią, że wcześniej będzie odłączane ładowanie (o spadek na żarówce).

    Nie wiem czy tak jest tylko się pytam.

    P.S. Chyba też łatwo w miarę sprawdzić czy to jest tak jakby źródło napięcia czy źródło prądowe (dwie żarówki o różnej mocy i pomiar prądu, jak taki sam no to źródło prądowe, jak nie to napięciowe).
  • #19 12215334
    kybernetes
    Poziom 39  
    Posty: 5247
    Pomógł: 426
    Ocena: 1485
    Miszcz310, czy obejrzałeś fotkę tego prostownika?
  • #20 12215384
    miszcz310
    Poziom 25  
    Posty: 717
    Pomógł: 46
    Ocena: 178
    Ups. Wcześniej jakoś mi całkiem umknął ten post. Hmmm. No nie wygląda na coś takiego co opisałem, ale może jednak coś w tym jest co napisałem wcześniej?:P

    Strongholder napisał:

    Akumulator pokazuje 12,5 V na zaciskach. Podłączałem na chwilę prostownik tak jak jest - czyli 4A i napięcie na zaciskach w czasie ładowania w ciągu minuty dochodziło do 14,5V.

    Ta wypowiedź zadecydowała o napisaniu poprzedniego postu.

    Ale teraz jak patrzę na zdjęcie to wątpię, że jest tak jak napisałem...
  • #21 12215994
    Strongholder
    Poziom 11  
    Posty: 95
    Ocena: 7
    Sytuacja wygląda następująco.

    Multimetr ustawiłem na pozycję 10A.
    Bez żarówki równo 1A.
    Po podłączeniu żarówki 5W natężenie wynosiło 0,1A
    Z żarówką 10W natężenie wynosiło 0,2 A

    Zdziwiło mnie to, że mocniejsza żarówka dała większy amperaż.

    Napięcie tym razem nie wzrastało bardzo szybko, tylko trwało to około 3 godzin zanim doszło do 14,5V.
  • #22 12216081
    miszcz310
    Poziom 25  
    Posty: 717
    Pomógł: 46
    Ocena: 178
    Strongholder napisał:

    Zdziwiło mnie to, że mocniejsza żarówka dała większy amperaż.


    No właśnie tak powinno być. Powinieneś się zdziwić jakby było inaczej. :D
  • #23 12216187
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik poszukuje sposobu na zmniejszenie natężenia prądu prostownika samochodowego 4A do bezpiecznego ładowania akumulatora motocykla. Wskazówki dotyczące podłączenia żarówek 12V w celu ograniczenia prądu są przedmiotem dyskusji. Uczestnicy sugerują użycie żarówek o mocy 5W, 10W, a nawet 25W, aby osiągnąć pożądane natężenie około 0,6A. Podkreślają również znaczenie monitorowania napięcia akumulatora, aby nie przekroczyło 14,5V. Wskazówki dotyczące pomiaru prądu i napięcia za pomocą amperomierza i woltomierza są również omawiane. Użytkownik zauważa, że mocniejsza żarówka zwiększa natężenie prądu, co potwierdza zasadę Ohma.
REKLAMA