Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sprzęt do serwisu komputerowego. Co jest zbędne i czego brakuję.

17 Kwi 2013 14:59 5499 20
  • Poziom 12  
    Witam! W czerwcu startuje w Konkursie z EFS o datację unijną na otwarcie działalności. Działalność ta będzie opierała się na serwisie Komputerów oraz GSM. Z komputerami działam już kilka lat, w telefony dopiero „wchodzę”. Działalności tego typu nie ma w mojej okolicy, najbliższy serwis komputerowy mieści się 17 km od mojej miejscowości. Lokal dobrze usytuowany, bo w samym centrum, jestem jego właścicielem także czynsz „zostaje w kieszeni” . Mam już główny zarys, jak to wszystko będzie wyglądało. Zgłaszam się do Was o pomoc w doborze sprzętu. Mianowicie chodzi mi o to, co wyrzucić i co ewentualnie dokupić. Kwota jaką będę dysponował to około 30 000PLN z czego ok. 5000 PLN odchodzi na remont lokalu (nowa instalacja elektryczna, monitoring, alarm, nowe drzwi, okna, odświeżenie lokalu). W lokalu są 2 pomieszczenie, jedno na serwis, drugie „dla klientów”. Z czasem planuję wprowadzić sprzedaż sprzętu komputerowego oraz telefonów.

Wyposażenie serwisu komputerowego i GSM:
    Komputery:
    1. Diagnoza uszkodzeń:
    a) Płyty główne: (ewentualnie może ktoś doradzi coś innego?)
    - Socket A (Athlon, Duron)
    - Socket FM1 (Athlon II)
    - Socket AM2, AM2+ (Phenom, Athlon 64)
    - Socket 775 (Pentium 4, Celeron)
    - Socket 1115 (Core i3, i5, i7)
    b) Procesory: (ewentualnie może ktoś doradzi coś innego?)
    -Intel:
    • i3 (1155)
    • Core2Duo (775)
    -AMD
    • Athlon (A)
    • Athlon II (FM1)
    • Athlon64 (AM2, AM2+)
    • Phenom II (AM3, AM3+)
    c) Tester zasilaczy
    d) Zasilacz ATX 800W (dałem dość mocny na przyszłość)
    e) Pamięci RAM: (pojemności różne)
    -DDR
    -DDR 2
    -DDR 3
    -SDRAM
    f) Zestaw Kart Diagnostycznych POST do PC i Notebooków
    g) Dyski Twarde: (pojemności zapewne nie będą jakieś wielki, w końcu to tylko do testu)
    -Seagate ATA
    -Seagate SATA
    h) Karty Graficzne:
    -pod AGP
    -pod PCI
    -pod PCI-E
    i) Miernik elektroniczny
    j) Adapter USB na SATA/ATA
    k) Programator BIOS WILLEM 7.1 (nie miałem styczności z programowaniem biosu)
    l) Napęd DVD na USB
    m) Zestaw klawiatura + mysz x2 (jeden na PS/2, jeden na USB)
    2. Oprogramowanie:
    -Windows 7 SP1 PL BOX
    - Eset Smart Security
    - Program do fakturowania (jaki? IZISSOFT?)
    -Pakiet Microsoft Office 2007 lub 2013 BOX dla firm
    -Pakiet programów diagnostycznych (płyta botowalna)
    -Linux Live DVD
    3. Zabezpieczenie miejsca pracy:
    -Mata ESD
    - Opaska na rękę, uziemiająca
    - Opaska na nogę uziemiająca
    - Rękawice ESD
    4. Inne:
    - Stacja Lutownicza HOT AIR (jaka?)
    - Drukarka laserowa lub Kserokopiarka, możliwe usługi (jaka? Czarno-biała)
    - Myjka ultradźwiękowa (jaka?)
    - Lampa warsztatowa z lupą, podświetlana (jaka? A może mikroskop? XTL-IV?)
    -Lupa Nagłowna z LED
    - Zestaw izolowanych wkrętaków precyzyjnych izolowanych
    - Zestaw wkrętaków izolowanych
    - Zestaw szczypcy izolowanych
    - Router WiFi
    - Zasilacz UPS (jaki?)
    - Zagniatarka końcówek RJ45
    - Tester Sieci LAN
    - Wykup ubezpieczenia OC dla firmy
    - Komputer do fakturowania itd. Nie będzie to maszyna za kilka tyś. Mniej więcej do 2000 PLN
    - Laptop do wyjazdów w teren do 2000 PLN

GSM: (dopiero zaczynam „zabawę” z GSM, jak do tej pory proste naprawy typu wymiany LCD, Taśm, digitizerów, głośników, zmiana oprogramowania, od czegoś trzeba zacząć)
    1. Boxy Serwisowe:
    a) Nokia
    -Cyclone Box Reloaded
    -JAF
    b) Samsung
    -Z3x
    c) Sony Ericsson LG
    -SeTool 3+LGTool (może coś innego?)
    Do starszych modeli nie będę kupował Boxów, mam zaprzyjaźniony serwis, który w hurcie robi.
    I najważniejsze, jakie kable do boxów? Nie kupować chyba wszystkich od razu.

Dziękuję za sugestie i pomoc, pozdrawiam, Dominik
  • IGE-XAO
  • Poziom 17  
    Co to jest ten tester zasilaczy?

Ja bym zainwestował zdecydowanie w programator pamięci BIOS, ale SPI.

Co dokładnie chcesz wykonywać HOT-AIRem?
  • Poziom 38  
    Kolega wpisze w google np "AK156" i zobaczy jak to wygląda. :)
  • IGE-XAO
  • Poziom 17  
    Epox napisał:
    Kolega wpisze w google np "AK156" i zobaczy jak to wygląda. :)

Nie chodziło mi o to, co to w ogóle za urządzenia a o opis urządzenia posiadanego przez kol. Prowik...
  • Poziom 12  
    Hot-Air służył by mi do prostych napraw, typu wymiana jakichś elementów. Nie musi to być jakiś super profesjonalny sprzęt. Chodzi mi o to, aby był dobry i tani :) Na początku będą to drobne wymiany kondensatorów itp. Z czasem, gdy nabiorę praktyki z Hot-Airem zacznę "zabawę" bardziej profesjonalnie.

Z programowaniem BIOS nie miałem styczności jeszcze. Ale mam dużo płyt głównych, na których planuję się douczyć.

#Epox, to jest właśnie to :)
  • Poziom 38  
    Tak przykładowo podałem bo sam taki posiadam. a do kolegi "warsztat-ele" sorry nie zrozumieliśmy się
  • Poziom 17  
    Na jakiej dokładnie zasadzie działa tenże tester? Obciąża w jakiś sposób badany zasilacz? Pytam, bo to kluczowe kwestie...

Z HOT-AIRem to wiele zależy od szczegółów. Nie słyszałem, by kondensatory tym wymieniać. Osobiście wszelkie kondensatory wymieniam stacją lutowniczą. Najzwyklejszą stacją HOT-AIR wymienisz układy SMD, ale z mostkami itp. to już jest praktycznie niemożliwe. Piszę tutaj o naprawach z np. trzymiesięczną gwarancją, a nie typu "wygrzewanie w piekarniku" :D .

Jak masz płyt głównych, to doczytaj o ich BIOSach i to wiele może Ci pomóc.
  • Poziom 12  
    Nie miałem styczności z pewnymi rzeczami to prawda, np HotAir, ale od czegoś trzeba zacząć. #warsztat-ele dzięki za info.

Na pewno głębiej zasięgnę wiedzy na ten temat.

A co z moim zapytaniem dot. wyposażenia. Może ma ktoś ochotę skomentować?

Pozdrawiam.

• Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Ten programator Willema sobie odpuść.
    Pierwsza najważniejsza rzecz, czy ty w tej swojej miejscowości (patrząc na dane profilowe) na pewno znajdziesz klientelę.
    ...
  • Poziom 17  
    Napisz co konkretnie masz w tej chwili, tak będzie lepiej dyskutować. Załatwić dotację i nakupować przedmiotów nie tak trudno, jednak ważniejsze by "miało to ręce i nogi".
  • Poziom 12  
    #Wasilkowski, z klientelą wg mnie nie będzie problemu, może i mieszkam w małej miejscowości (ok. 5000 mieszkańców), ale nie ma czegoś takiego w okolicy, a jak powszechnie wiadomo, że komputery, czy też inne urządzenia elektroniczne się psują. Z czasem planuję wprowadzić sprzedaż RTV.

#warsztat-ele, z dotacjami bywa różnie właśnie, niby tak łatwo dostać, ale nie każdy startuje, multum papierkowej roboty.... Ale wolę spróbować niż siedzieć z założonymi rękoma i płakać, że nie ma pieniędzy itd...
    na chwilę obecną posiadam:
    Płyty główne:

Socket A
    Socket FM1
    Socket 775

Procesory:

Core2Duo
    Athlon
    Athlon64

RAM:

DDR
    DDR 2
    SDRAM

Dyski:

Seagate ATA
    Seagate SATA

Karty graf.:

pod AGP
    pod PCI

Miernik elektroniczny
    Napęd DVD na USB
    Zestaw klawiatura + mysz x2 (jeden na PS/2, jeden na USB)
    Opaska na rękę, uziemiająca
    Rękawice ESD
    Router WiFi
    Zagniatarka końcówek RJ45

#swiercm, z oscyloskopem pracowałem tylko w szkole (z zawodu, Tech. Elektryk), nie miałem z nim styczności podczas naprawiania komputerów...

Jak widać wiele brakuje, w tym częściowo wiedzy, ale chcę spróbować.. Nikt z góry nie jest skazany na porażkę.
  • Moderator na urlopie...
    Proponowałbym także dołożenie kilku płyt na innych socketach: S478, S754, AM2, AM3 i najnowszych wraz z procesorami i odpowiednim ramem do płyty.

Dodatkowo oprócz kart graficznych PCi i AGP postaraj sie o PCI-E.

Kilka monitorów, nie muszą być LCD wszystkie, ale ważne by był choć jeden z DVI, Jeden z D-SUB, DVI-D. Będzie potrzeba także kilka przejściówek z DVI-I -> DSUB

Przydałoby się także kilka zasilaczy markowych z różną konfiguracją wtyczek. Tak, aby testować kilka płyt jednocześnie.

Przydały by się porządne wkrętaki, szczypce, pesety, lupy.

Dodatkowo izopropanol, cyna, kalafonia oraz częsci elektroniczne głównie kondensatory LOWESR lub ustawić sobie otwarte zamówienie na szybkie sprowadzenie zamienników. Kondki padają dosyć często.

Ponadto albo zapas sprężonego powietrza, albo kompresor.

I Sporo pasty termoprzewodzącej też by się przydało. Najlepiej markowej.:)
  • Poziom 17  
    Oscyloskop się przyda, obecnie nowy to koszt już od ok. 1200-1500zł. Urządzenie to jest zdecydowanie pomocne.

Na pewno przydadzą się zasilacze laptopowe, warto mieć jak podłączyć laptopa przyniesionego do naprawy :D. Problemem może okazać się różnorodność typów wtyków tych zasilaczy, zależnie od marki czy modelu. Pamiętać też trzeba o różnych napięciach wyjściowych, obecnie najpopularniejsze to: 18,5V, 19V i 20V ale starsze IBM czy Toshiby miewały coś koło 15-16V. Pośrednim rozwiązaniem może być używanie zasilacza warsztatowego, lecz dochodzi problem ewentualnej mobilności czy pomyłek przy podłączaniu. Nie polecam natomiast tzw. uniwersalnych zasilaczy laptopowych. Nie są to urządzenia wysokich lotów, a ewentualne przepięcie czy podanie podwyższonego napięcia skończyć się może koniecznością naprawy i "dołożenia do całego interesu".

Z pęsetą, a może nawet kilkoma, się zgodzę.

Kompresor tak, ale koniecznie z odstojnikiem. Chodzi o to, że po jakimś czasie wraz z powietrzem wylatuje skroplona wilgoć a to nie jest przyjazne dla płytek z elektroniką.

Kondensatory na zapas jak najbardziej, jakie dokładnie to już zorientujesz się po kilku naprawach i Sam zdecydujesz jakie są potrzebne. Możesz też podpatrzeć czytając istniejące wątki. Generalnie nie ma większego sensu zapewnianie sobie wyboru jak w sklepie elektronicznym, robi się bałagan i zaczyna brakować miejsca na naprawdę potrzebne rzeczy.

Laptop i komputer stacjonarny potrzebne, choć niekoniecznie za tak wysoką kwotę. Jedynie może warto wybrać np. płytę główną umożliwiającą testowanie możliwie dużo obecnie spotykanych podzespołów, zamiast dokupować płytę główną o podobnych funkcjach a służącą jedynie do testów. Zawsze to nieco mniejszy wydatek a i porządek większy.

Zagniatarka końcówek RJ45 jak najbardziej tak. Podobnie router z WIFI, Karta PCI-E, pamięci RAM laptopowe, dysk twardy laptopowy (jeden ATA, drugi SATA), pendrive,

Mam sporo różnych podzespołów typu procesory czy zasilacze, jak coś konkretnego będziesz poszukiwał to napisz na pw a ja poszukam.
  • Poziom 43  
    warsztat-ele napisał:
    Oscyloskop się przyda
    Jeszcze trzeba umieć z niego korzystać, mieć odpowiednią wiedzę teoretyczną, inaczej będzie robił za ozdobę.

Dodano po 53 [sekundy]:

warsztat-ele napisał:
    Na pewno przydadzą się zasilacze laptopowe, warto mieć jak podłączyć laptopa przyniesionego do naprawy :D. Problemem może okazać się różnorodność typów wtyków tych zasilaczy, zależnie od marki czy modelu.
    Od tego są zasilacze uniwersalne z różnymi końcówkami i możliwością zmiany napięcia.
  • Poziom 17  
    jurek.adam napisał:
    warsztat-ele napisał:
    Oscyloskop się przyda
    Jeszcze trzeba umieć z niego korzystać, mieć odpowiednią wiedzę teoretyczną, inaczej będzie robił za ozdobę.

Dodano po 53 [sekundy]:

warsztat-ele napisał:
    Na pewno przydadzą się zasilacze laptopowe, warto mieć jak podłączyć laptopa przyniesionego do naprawy :D. Problemem może okazać się różnorodność typów wtyków tych zasilaczy, zależnie od marki czy modelu.
    Od tego są zasilacze uniwersalne z różnymi końcówkami i możliwością zmiany napięcia.

Te zasilacze uniwersalne bywają zazwyczaj niskiej jakości i mogą przysporzyć nie lada problem. Jako typowa "chińszczyzna" mająca spełnić rolę taniego zakupu mogą dać podwyższone napięcie. Spotkałem się z takim zjawiskiem. Efektem końcowym może być np. spalona płyta główna laptopa za 2000zł przyniesionego na wymianę gniazda USB :cry: . Obstaję przy kilku starych, markowych zasilaczach bądź zasilaczu warsztatowym.

W oscyloskopie będą używane podstawowe funkcje typu obejrzenia przebiegu napięcia zasilania czy do sprawdzania istnienia bądź braku jakiegoś sygnału.
  • Poziom 43  
    warsztat-ele napisał:
    Te zasilacze uniwersalne bywają zazwyczaj niskiej jakości i mogą przysporzyć nie lada problem.
    To trzeba kupić lepszy, a nie najtańszy zamiast kilku/kilkunastu.
  • Poziom 17  
    jurek.adam napisał:
    warsztat-ele napisał:
    Te zasilacze uniwersalne bywają zazwyczaj niskiej jakości i mogą przysporzyć nie lada problem.
    To trzeba kupić lepszy, a nie najtańszy zamiast kilku/kilkunastu.

Obawiam się, że nikt z nas nie jest w stanie wskazać dobrego ani nawet złego takiego zasilacza. Z doświadczenia wiem, że chińskie zasilacze potrafią doprowadzić do uszkodzenia podłączanego sprzętu. Według mnie nie warto ryzykować, zwłaszcza w obliczu możliwości korzystania z zasilacza warsztatowego. Jednocześnie znacznie lepiej pokazać klientowi kilka markowych zasilaczy niż jeden "made in China".
  • Poziom 43  
    Przestań kolego z tą chińszczyzną, są porządne zasilacze uniwersalne (wystarczy poszukać po sklepach), swoje kosztują i nic nie psują.

Kilka zasilaczy dedykowanych nie wystarczy do wszystkich urządzeń jakie mogą się trafić na serwis.
  • Poziom 12  
    #swiercm, płyty, część płyt, procesory, RAM oraz karta/y pod PCI-E zostały uwzględnione w pierwszym poście, które jest głównym zarysem
    sprzętu, który planuję kupić.
    Monitory oczywiście będą, przejściówki zaproponowane przez Ciebie, zapisałem. Dopisałem jeszcze przejściówki HDMI, miniDP, DP.
    Kilka zasilaczy to na początek rzecz zbędna. Wydaję mi się, że początkowo nie będzie aż takiego ruchu abym musiał testować kilka płyt naraz,
    ale kto wie :) Zdecyduję się raczej na jeden markowy zasilacz o większej mocy. Możliwe, że nie uzyskam wszystkich potrzebnym wtyków, ale od
    czego są przejściówki oraz zasilacze modularne. Można dokupić przewody i po sprawie. Wkrętaki i ogólnie narzędzie zostały również
    uwzględnione, planuję zakupić narzędzia ESD, ale nie wiem czy to dobry wybór. Może lepiej sama mata + ochrona osobista.
    Izopropanol, oczywiście, jak mogłem zapomnieć, zanotowane. Co do kondesatorów to początkowo nie będę kupował niezliczonych ilości, wszystko
    wyjdzie w praniu, co potrzebne, ile czego itd.
    Posiadam kompresor, jedynie muszę dokupić osuszacz powietrza, elektronika nie lubi wody :)
    Pasta termo, zanotowane, wybór najprawdopodobniej padnie na ZM-STG2.

#warsztat-ele, Oscyloskop zostanie przeze mnie zakupiony. Decyzja została podjęta, dzięki!
    Co do zasilaczy laptopowych to raczej nie będę kupował wielu, nie ma to sensu, lepszym rozwiązaniem jest zasilacz warsztatowy z regulowanym
    napięciem i komplet wtyków do różnych laptopów.
    Laptop będzie używany tylko do celów firmowych, naprawy u klienta itd. Strzeliłem z tym przedziałem cenowym, ale wiadomo nie chcę "muła". PC,
    będzie to komputer, do którego będą podłączone Boxy od telefonów komórkowych, w cenie zostały uwzględnione: Monitor, oprogramowanie,
    klaw/mysz.
    Router Wifi już można powiedzieć, że jest, chociaż serwisu jeszcze nie ma :) W domu zmieniam na inny także nie będzie potrzeby abym kupował
    nowy.
    Pamięci oraz dyski do laptopów, jak najbardziej tak, zanotowane, dzięki!
    Pendrive, rzecz podstawowa, bez której nie ruszam się z domu, zawsze przypięte do kluczy.
    Co do podzespołów, to jeśli będzie mi cokolwiek potrzebne, to oczywiście odezwę się, a na pewno coś będzie :)

#jurek.adam, Z oscyloskopem pracowałem tylko w szkole na pracowni elektrycznej, ale uważam że poradzę sobie z obsługą. Jeśli czegoś nie będę wiedział to przecież mamy internet i książki, można doczytać.
    Do zasilacza uniwersalnego nie mam przekonania, choć nie używałem i nie planowałem go u siebie, ale teraz go nie wykluczam.

Na przełomie lipca/sierpnia wybieram się na szkolenie z lutowania układów BGA, także możliwe, że będzie potrzebna stacja, ale to jeszcze nie teraz.
    Plan jest taki, aby pod koniec roku, może wcześniej, doposażyć część sklepową o urządzenia RTV, akcesoria do telefonów, tusze do drukarek, papier, jakieś akcesoria typu myszki, klawiatury, huby USB i inne, co to będzie to nie jest jeszcze do końca sprecyzowane, najpierw wyposażenie serwisu.

Co całego pomysłu doszły jeszcze nawigacje GPS. Zmiana map, menu, w wymiany elementów nie wiem, czy będę się "pchał.
  • Poziom 11  
    z podstawowych rzeczy to
    dysk ide i sata, pamięci ram ddr1, ddr2, ddr3 do pc i laptopów, karta graficzna pcie i agp, zasilacz unwersalny do laptopa, zasilacz do pc, adapter ide sata na usb, oprogramowanie do testów sprzętu, instalki systemów xp, 7, 8