Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

dławik dla regulacji fazowej i mocy na poziomie kW

figa_miga 17 Apr 2013 20:06 2451 12
Tespol
    figa_miga
    Level 19  
    Orientuje się ktoś jaka powinna być indukcyjność takiego szeregowego dławika przy założeniu że odbiornikiem będzie grzałka 4kW?. Widzę że w sieci panuje spora dowolność która z wymaganiami EMI nie miała nic wspólnego.
    Według jakiej zasady się je wylicza, może lepszy byłby bifilarny?
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • Tespol
    Quarz
    Level 43  
    figa_miga wrote:
    Orientuje się ktoś jaka powinna być indukcyjność takiego szeregowego dławika przy założeniu że odbiornikiem będzie grzałka 4kW?. Widzę że w sieci panuje spora dowolność która z wymaganiami EMI nie miała nic wspólnego.
    Ale ma to jak najbardziej z z EMI wiele wspólnego, tylko różne są założenia - u różnych producentów - co do poziomu zakłóceń dla maksymalnej wartości włączanego prądu.

figa_miga wrote:
    Według jakiej zasady się je wylicza, może lepszy byłby bifilarny?
    Nie, w żadnym przypadku bifilarny.
    Zadaniem tego dławika jest "spłaszczenie" kształtu przebiegu - 'ciętego' regulacją fazową - prądu, czyli zmniejszenie produkcji wyższych harmonicznych.
    figa_miga
    Level 19  
    Miałem na myśli to, że trudno wyczuć który dławik jest właściwy- patrzyłem na kilka schematów ściemniaczy <0,5kW i dławiki były 0,3...2mH. Rozrzut spory, a tasować tymi dławikami na badaniach to strata czasu która przekłada się na spory pieniądz.
    Quarz
    Level 43  
    figa_miga wrote:
    Miałem na myśli to, że trudno wyczuć który dławik jest właściwy- patrzyłem na kilka schematów ściemniaczy <0,5kW i dławiki były 0,3...2mH. Rozrzut spory, a tasować tymi dławikami na badaniach to strata czasu która przekłada się na spory pieniądz.
    Ale jaki to problem przyjąć dopuszczalną wartość wyższych harmonicznych dla danej wartości amplitudy prądu i policzyć to, np. dla kąta zapłonu 90°, pytam retorycznie?
    To jest przecież wręcz sztandarowe zadanie w energoelektronice dla regulacji fazowej za pomocą triaka.
  • Tespol
    cirrostrato
    Level 37  
    Do sterowania grzałką ( i aż 4kW) pięknie się nadaje sterowanie grupowe, proste, pewne i praktycznie zero zakłóceń.
    Quarz
    Level 43  
    cirrostrato wrote:
    Do sterowania grzałką ( i aż 4kW) pięknie się nadaje sterowanie grupowe, proste, pewne i praktycznie zero zakłóceń.
    Dokładnie...
    figa_miga
    Level 19  
    Quarz wrote:
    Ale jaki to problem przyjąć dopuszczalną wartość wyższych harmonicznych dla danej wartości amplitudy prądu i policzyć to, np. dla kąta zapłonu 90°, pytam retorycznie?
    To jest przecież wręcz sztandarowe zadanie w energoelektronice dla regulacji fazowej za pomocą triaka.

Taki że kompletnie nie mam pojęcia jak do tego podejść?.

cirrostrato wrote:

Zgodzę się w pełni, dlatego regulacja grupowa będzie tematem przewodnim. Nie mniej jednak przy grupowej pojawia się problem flikerów (przy słabej instalacji). Dlatego chciałem na boku zmierzyć się regulacją fazową. Jest jeszcze inna droga- PWM, ale jako stopnień wyjściowy musi być zastosowany triak... więc guzik z tego.
    L0bo
    Level 25  
    Proponuję ci kolego :

1. Zastosować sterowanie grupowe.
    Nie będę podawał linków do wujka Google i jego wyników.

2. Poszukać w sieci wykładów i ćwiczeń "Katedry Metrologii" na EAiE, AGH
    w Krakowie.

Tam nawet gotowe charakterystyki znajdziesz. :D
    Quarz
    Level 43  
    figa_miga wrote:
    Quarz wrote:

Taki że kompletnie nie mam pojęcia jak do tego podejść?.
    Na naukę nigdy nie jest za późno, a i w stosownych podręcznikach można znaleźć gotowe rozwiązania - wykresy.
    figa_miga
    Level 19  
    No i mam, a w zasadzie nie mam.
    Zrobiłem dławik 1,5mH. Rdzeń toroidalny ~30mm średnicy, jutro sprawdzę jaki miał symbol bo nie mam pewności że się nie nasycał (choć narastanie prądu na oscyloskopie wyraźnie się zaokrągliło). W każdym razie harmoniczne poszły b.dobrze, ale EMI przewodzone to już tragedia. Dla 150kHz (początek wykresu) było 120dbuV... norma jest w okolicach 60db, No i w sumie takie dwukrotne przekroczenie utrzymywało się na całym pomiarze.

Dodam że jako odbiornik robiła grzałka 1800W.
    Quarz
    Level 43  
    figa_miga wrote:
    No i mam, a w zasadzie nie mam.
    Zrobiłem dławik 1,5mH. Rdzeń toroidalny ~30mm średnicy, jutro sprawdzę jaki miał symbol bo nie mam pewności, że się nie nasycał (choć narastanie prądu na oscyloskopie wyraźnie się zaokrągliło). W każdym razie harmoniczne poszły b.dobrze,
    Czekam niecierpliwie na dane parametrów tego rdzenia toroidalnego.

figa_miga wrote:
    ale EMI przewodzone to już tragedia. Dla 150kHz (początek wykresu) było 120dbuV... norma jest w okolicach 60d[b]B, No i w sumie takie dwukrotne przekroczenie utrzymywało się na całym pomiarze.

Dodam że jako odbiornik robiła grzałka 1800W.
    Dla stłumienia EMI potrzebny jest od strony sieci dławik bifilarny oraz kondensator typu X2 - 305V AC RMS - minimum 470nF i wpięty równolegle do przewodów sieci od strony obciążenia.
    Quarz
    Level 43  
    figa_miga wrote:
    Czyli jednak bifilarny...
    Nie, nie tylko, nie zrozumieliśmy się, mają być oba dławiki.
    Dławik bifilarny - dwuprzewodowy - od strony sieci zasilającej, a tuż zanim ów kondensator typu X2, a dalej regulator fazowy z pojedyńczym dławikiem i obciążenie.

figa_miga wrote:
    Dziękuję, w wolniejszej chwili popatrzę sobie jaka wartość prądu - amplituda - zacznie nasycać ten dławik 1,5mH.
    Rdzeń jest, ale tam podali dla czterech różnych wartości stałych zwojowych AL, to który jest Twój:
    3F3   1840 ± 25% ≈ 1800 TN25/15/10-3F3
    3C90 2350 ± 25% ≈ 2300 TN25/15/10-3C90
    3C11 4400 ± 25% ≈ 4300 TN25/15/10-3C11
    3E25 5620 ± 25% ≈ 5500 TN25/15/10-3E25
    Nawinąłeś ten dławik i - jak mniemam - zmierzyłeś wartość jego indukcyjności, a ile nawinąłeś zwoi (dla 1.5mH)?