Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nadawanie w podczerwieni (RC5, BASCOM)

Tomas818 17 Kwi 2013 20:15 1302 3
  • #1 17 Kwi 2013 20:15
    Tomas818
    Poziom 8  

Witam

Czy moge nadawac i odbierac sygnal podczerwieni atmegą 8 bez kwarców zewnetrznych?

Złożyłem dwa układy według ksiażki (programowanie mikrokontrolerow w jezyku Bascom): nadajnik IR i odbiornik. Programy z ksiazki wiec powinno wszystko dzialac.
    Nie podłączyłem własnie tylko kwarców 8MHz do atmeg8 poniewaz do tej pory działałem na wewnetrznym zegarze taktujacym (1 MHZ) i wszystko sprawnie działało.

Dlatego zadaje takie pyatnie bo odbiornik nie odbiera nic. Nadajnik sprawdzam aparatem i widze ze dioda IR nadaje jakis sygnał.

0 3
  • #2 18 Kwi 2013 09:40
    yokoon
    Poziom 28  

Czy nadajnik i odbiornik pracują na tej samej częstotliwości np. 36 kHz ?
    Czy nadajnik i odbiornik są takie jak w przykładzie ?

0
  • #4 18 Kwi 2013 18:46
    Tomas818
    Poziom 8  

yokoon napisał:
    Czy nadajnik i odbiornik pracują na tej samej częstotliwości np. 36 kHz ?
    Czy nadajnik i odbiornik są takie jak w przykładzie ?

Tak są takie same.

Odbiornik - układ TSOP 1736 pracuje na czestotliwosci 36kHz. Dioda i odbiornik sa zaprgramowane w standardzie rc5.

piotrva napisał:
    Prawdopodobnie częstotliwość taktowania zadeklarowana w programie nie wynosi 1MHz, a jako że RC5 jest ściśle zależny od parametrów czasowych to nie będzie działał bez modyfikacji programu lub ustawienia procesora na częstotliwość z programu.

W książce taktowanie uC =8MHz. Ja działam na 1 MHz z wew. zegara atmegi8.

Ok, wiec mam nadzieje ze czestotliwosc jest przyczyna. Montuje własnie teraz w nadajniku i odbiorniku kwarc 8Mhz tylko problem mam z zaprogramowaniem fusebitow, poniewaz probowalem 2 programow zaden nie wykrywa mojego programatora (Avt 5125 kompatybilny z stk500 v2) Mysle, ze przyczyną jest to ze tworzy on wirtualny port com ktory nastepnie jest konwertowany na usb i dlatego wlasnie programy go nie widza. Natomiast w basomie-avr nie dziala mi wgl opcja programowania fuse bitow.

0
  Szukaj w 5mln produktów