Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[AVR][ATmega8] Regulacja napięcia przez DAC na PWM

17 Kwi 2013 20:33 2523 2
  • Poziom 9  
    Witam

Chcę za pośrednictwem Atmega8 zrobić regulację napięcia poprzez regulację wypełnienia sygnału PWM (dokładnie FastPWM), który jest wysłany na filtr dolnoprzepustowy aktywny. Znalazłem przykładowy filtr tutaj (ten 24dB/oktawa) zaproponowany przez użytkownika Pi-Vo. Niby wszystko ok, filtr świetnie tłumi, ale napięcie na wyjściu filtra, podczas regulacji wypełnienia prostokąta, schodzi od ok. 4,55V do mniej więcej 1,4 V, a potem wraca do tych 4,55V. Co może być przyczyną? Ja chcę zmieniać to napięcie w zakresie 0-5V. Ja przyjąłem, że PWM będzie miało częstotliwość 1000000/54=15625 Hz, a częstotliwość podziału 100 Hz i korzystając ze wzorów pod schematem filtra wybrałem takie wartości dla elementów filtra:

R = 10 kHz
    C1 = C2 = C4 = 1uF
    C3 = 680 nF
  • Poziom 15  
    Nie podałeś kilku istotnych informacji o całym układzie, ale przyjmijmy że:
    - skoro używasz atmegi i wspominasz o regulacji 0-5V, to zasilasz całość właśnie z napięcia 5V
    - na wskazanym przez Ciebie układzie są TL072 i takich właśnie użyłeś.

I wtedy to właśnie jest problemem. Po pierwsze układy TL072 nie będą działały przy zasilaniu z 5V. Można by myśleć o poprawnej pracy przy zasilaniu z 12V, ale katalogowo to zdaje się tak z 15V nawet. TL072 to leciwa już konstrukcja wzmacniacza. Po drugie jednym parametrów w.o. jest zakres napięcia wyjściowego w zależności od napięcia zasilania. Ale co ważne - zakres OD-DO i tutaj będzie to napięcie zasilania pomniejszone z obu stron (to ważne!) o jakieś 1,5V. Stąd zasilanie go "na masie" spowoduje, że na jego wyjściu nigdy ta masa się nie pojawi.

Rozwiązania są dwa: albo dołożyć dedykowane zasilanie dla wzmacniacza albo zmienić wzmacniacz. W pierwszym wypadku potrzebne by były ze dwa zasilania, jedno dodatnie, a jedno ujemne, np. +9V i -3V (albo oczywiście większe). W drugim przypadku można użyć wzmacniacza tzw. "rail to rail", czyli takiego, który działa w pełnym zakresie napięcia zasilania (np. LV358 czy LMV358, produkowany przez wszystkie firmy chyba, w detalu chyba można do znaleźć łatwo, zasilanie nawet od 3V afair).
  • Poziom 9  
    Dokładnie o to chodziło. Podłączyłem z jednej strony baterię 9V i z drugiej 3x1,5V i działa. Popełniłem ten błąd, że nie zrobiłem zasilania symetrycznego, chociażby ze sztuczną masą. Teraz mogę regulować napięcie mniej więcej w zakresie 0-5V. Wielkie dzięki :).