Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mikroelektrownia wodna - koło wodne - na pływakach

18 Kwi 2013 00:15 2355 1
 • Poziom 10  
  Witam, mam przy domu rzeczkę (min 30cm wysoka, na oko parę m/s w miejscu gdzie chcę zamocować "elektrownię:) - między dużymi kamieniami) nie ma mowy na pozwolenia:). Więc pozostaje koło wodne na pływakach z liną mocującą i drugą zabezpieczająca. Załączam przekrój poprzeczny.

  Konstrukcja praktycznie w całości drewniana, przypominałaby bęben, z tym że osią byłby pręt stalowy (3cm średnicy?), a dwa płaskie koła byłyby połączone (jak na rysunku czarnymi liniami) deskami 80dł x 25szer x 3gr. - tak, koło miałoby aż 80cm szerokości -myślę, że konstrukcja wytrzyma taki napór wody:).

  Na czerwono - elementy drewniane - 2 pływaki to byłyby po prostu grube dechy połączone ze sobą (zarówno z przodu, jak i z tyłu konstrukcji - jednak te poprzeczne łączenia pływaków będą przynajmniej 10cm nad lutrem wody, żeby nie hamować przepływu). 1 pływak - 120dł x 25szer x 5gr -myślę, że będą miały dosyć wyporności(?). Na czerwono również słupki ze wzmocnieniami np. do podtrzymywania koła i generatora.

  Na zielono ograniczniki - gdyby poziom się za bardzo zmniejszył to uchroni przed uszkodzeniem.

  Na fioletowo oczywiście zespawana z osią możliwie duża zębatka (średnica 20cm?) - koło oczywiście będzie zamocowane do osi, a co do połączenia pręta z drewnianym słupkiem wsporczym (na czerwono) to myślałem żeby w tym słupku zamocować kawałek metalowej kurki o średnicy np 4cm. Ponadto na fioletowo jeszcze łańcuch i generator - i właśnie pytanie do Was - z czego generator?:) Planuję to podciągnąć 150m do domu przewodem 2x4mm2 i podłączyć do grzałki w bojlerze na wodę użytkową, wiem że mi się to nie zwróci ale do hobby się dokłada - co nie?:)

  Ponadto gdybyście zauważyli jakieś niedociągnięcia w konstrukcji to proszę o rady (oczywiście wszystkie elementy konstrukcyjne, oprócz zębatki, łańcucha i generatora będą identyczne na drugim pływaku.

  Mikroelektrownia wodna - koło wodne - na pływakach
 • Moderator
  Zapoznaj się wcześniej z tą stroną
  http://www.mew.pl/
  zanim zrobisz kilka nieodwracalnych ruchów.