Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Yamaha HTR-5630RDS - Nie działa kanał CENTER od głośnika

piku235 18 Kwi 2013 11:12 2739 6
  • #1 18 Kwi 2013 11:12
    piku235
    Poziom 10  

Witam, mam problem z moim amplitunerem Yamaha HTR-5630RDS. Otóż, wczoraj gdy włączyłem radio na amplitunerze dało się słyszeć z głośnika CENTER lekki tak jakby szum oraz znacznie ciszej grał niż zawsze(na pewno nie była to wina ustawień amplitunera), ledwo dało się go słyszeć. Później wrócił do normalnej głośności i nagle zamilkł. Byłem już pewien, że głośnik siadł, ale podłączyłem go do innego kanału i normalnie działał, także podłączyłem lewą przednią kolumnę pod kanał CENTER i nic nie dało się słyszeć, dlatego stąd mój wniosek, że coś musiało w amplitunerze siąść.

Rozkręciłem już cały amplituner i zacząłem swoje poszukiwania od szukania napęczniałych kondensatorów elektrolitycznych, które najczęściej siadają, ale wszystkie są w porządku. Badałem też miernikiem złącze od kanału CENTER czy dociera do płyty głównej, aby zbadać czy ścieżki są okey, ale też nie znalazłem tutaj żadnej usterki. Na dokumentacji serwisowej znalazłem wszystkie schematy do tego amplitunera, ale, że zajmuje się elektroniką jako zwykły amator z podstawową wiedzą o elektronice nie wszystko jest dla mnie w niej zrozumiałe.

Udało mi się jednak znaleźć jeden interesujący element w dokumentacji, a dokładniej mówiąc nosi oznaczenie R350 i nazwa tego elementu to "wire wound resistor" i jest odpowiedzialny za kanał CENTER. Ten element został opisany na 36 stronie w dokumentacji, także zrobiłem 2 zdjęcia tego elementu. Dokumentacja tego amplitunera znajduje się w załączniku. Schemat głównej płyty MAIN(1) P.C.B znajduję się na 50 stronie.

Także przy złączach znalazłem 6 mylarowe kondensatory, ale nie mam jak ich sprawdzić tradycyjnym cyfrowym miernikiem. Dlatego proszę was o pomoc w tej sprawie, może spotkaliście się już z takim przypadkiem.

Yamaha HTR-5630RDS - Nie działa kanał CENTER od głośnika Yamaha HTR-5630RDS - Nie działa kanał CENTER od głośnika Yamaha HTR-5630RDS - Nie działa kanał CENTER od głośnika

Zapomniałem wspomnieć, że na pierwszym obrazku za kanał CENTER jest odpowiedzialne złącze pierwsze od góry.

0 6
  • Relpol
  • #2 18 Kwi 2013 12:05
    miecho18
    Spec od komputerów

Zimne lutowania wyeliminowałeś?
    Przekaźnik RY303 sprawdziłeś?
    Napięcia na IC301 prawidłowe?

0
  • Relpol
  • #3 18 Kwi 2013 23:43
    piku235
    Poziom 10  

Zimnych lutów nie powinno być, bo nigdy wcześniej nie był naprawiany, dopiero przeze mnie został rozebrany. Sprawdzałem czy jest przewodność od styków złącza do tego przekaźnika RY303 zgodnie ze schematem i wszystko jest ok. Sprawdzałem miernikiem także diodę D316 przy tym przekaźniku i pokazuje normalnie od katody do anody 680Ω - 730Ω, a w odwrotnym kierunku 1740Ω - 1744Ω. Porównywałem wartości przy tego samego typu diodach D314 i D315, lecz ich wartości są troszkę inne. Od katody do anody 703Ω, a w przeciwnym kierunku blisko 1000Ω i praktycznie te same wyniki dla obu tych diod, które wspomniałem. Nie wiem czy to ma znaczenie, ale na razie tyle byłem w stanie zrobić. Żeby sprawdzić ten przekaźnik to będę musiał sobie odsysacz do cyny kupić, żeby to wylutować.

Ale dodając nowy ważny szczegół, otóż złożyłem amplituner, żeby go trochę potestować i ku mojemu zdziwieniu gdy już myślałem, że jest nadal bez zmian zacząłem bawić się głośnością, i gdy zeszłęm z 60dB na 40dB głośnik nagle zaczął jak dawniej normalnie grać, i nawet gdy zmniejszyłem głośność nadal działał bez zarzutów. Jak wyłączyłem amplituner na 5 min i ponownie go włączyłem to znowu cisza, chociaż głośność była ustawiona na 42dB, lecz gdy znów zeszłem na 40dB-39dB to od razu zaczął grać. Gdy już za trzecim razem włączyłem amplituner, tym razem głośność była ustawiona na 60dB to też nadal grał. Za czwartym razem gdy znów zrobiłem kilkuminutową przerwę to znów powtórzyła się sytuacja jak za drugim razem. Nie wiem czego może być to wina, raz gra, a raz nie. Wystarczy, że znajdzie się w zakresie 39dB i zaczyna z powrotem działać.

0
  • #4 18 Kwi 2013 23:52
    miecho18
    Spec od komputerów

Cytat:
    Zimnych lutów nie powinno być, bo nigdy wcześniej nie był naprawiany, dopiero przeze mnie został rozebrany.

Tym bardziej należy sprawdzić całość na obecność zimnych lutowań.
    Przekaźnik najlepiej podmień albo zewrzyj jego styki na próbę.

0
  • #5 19 Kwi 2013 00:24
    piku235
    Poziom 10  

Aha, więc zrobię tak jak mówisz. Jeszcze w załączniku zamieściłem krótki plik muzyczny, który był nagraniem tego kanału CENTER w programie Audacity. Otóż znalazłem starego jacka 3.5mm i podłączyłem jego styki do złącza kanału CENTER a później samego jacka wpiąłem do wejścia liniowego (słuchawkowego) do kompa i nagrałem, krótki plik, pokazującą tą sytuację. Na początku lekko coś tam balansuje się dźwięk, lecz jest wo gule nie słyszalny i dopiero właśnie jak dam już zakres 40dB-39dB na amplitunerze to wtedy jest skok dźwięku, który bardzo dobrze widać w Audacity. Dźwięk może nie być w najlepszej jakości, bo wziąłem byle jakiego jacka jakiego znalazłem :)

0
  • #6 19 Kwi 2013 17:45
    piku235
    Poziom 10  

Szukałem zimnych lutów, lecz żadnego nie znalazłem. Może ktoś mi powiedzieć jak mniej więcej przetestować ten przekaźnik, bo nigdy jeszcze takiego elementu nie testowałem. Mało wiem na jego temat. Rozumiem, żeby go przetestować odpowiednio to będę musiał go wylutować. Czy da się go sprawdzić za pomocą prostego miernika cyfrowego??

0
  • #7 19 Kwi 2013 17:54
    miecho18
    Spec od komputerów

Kolego przecież napisałem Ci, żebyś na próbę zmostkował styki przekaźnika.

0