Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sygnalizacja świetlna dla dziecka

speedy9 18 Apr 2013 16:37 2199 6
 • #1
  speedy9
  Helpful for users
  Witam,

  Wpadłem na pomysł, by dla moich synów wykonać sygnalizację świetlną do zabawy. Maja dywan z ulicami, więc dobrze uzupełni całość. Niby nie ma w tym nic nadzwyczajnego, bo problem jest banalny, ale ja postawiłem sobie kilka dodatkowych wymagań:
  1. Sygnalizatory mają być 4, wolnostojące, dla typowego skrzyżowania 2 ulic. Żadnych dodatkowych kartonów i podkładek. Każdy sygnalizator osobno.
  2. Każdy sygnalizator będzie miał własne zasilanie (aku li-ion prawdopodobnie lub zwykłą CR2032)
  3. Sygnalizatory powinny być oczywiście zsynchronizowane
  4. Żadnych kabli pomiędzy sygnalizatorami!!!

  No i odbiłem się od wymagania nr. 3 i 4. Każdy sygnalizator będzie miał ATTINY13, więc można co nieco oprogramować. Zastanawiam się już drugi dzień jak zrobić tą bezprzewodową synchronizację. Na dobrą sprawę to wystarczy, że synchronizacja odbędzie się raz, po włączeniu wszystkich sygnalizatorów, potem nie ma już takiej potrzeby, bo µC sobie sam policzy czas i nie powinno się to "rozjechać".
  Jedyne co mi wpadło do głowy to synchronizacja na podczerwień, jednak nie bardzo wiem jak można by to zrobić. Najprościej by było, jeśli jeden sygnalizator będzie "masterem" i to on będzie wysyłał sygnał synchronizacji dla pozostałych.
  Proszę o jakieś rady.
 • #2
  User removed account
  User removed account  
 • #3
  speedy9
  Helpful for users
  Wydaje mi się jednak, że lepiej i łatwiej mieć jeden sygnalizator, który steruje wszystkim. Nie bardzo tylko wiem jak zrobić taką prostą komunikację na podczerwień, która będzie odporna na przypadkowe sygnały odbite, a wyemitowane przez diody kierunkowe. Wydaje sie, że każdy sygnalizator powinien być czuły tylko na określony ciąg impulsów.
 • #4
  User removed account
  Level 1  
 • Helpful post
  #6
  User removed account
  Level 1  
 • #7
  speedy9
  Helpful for users
  Z kierunkowością to nie problem, można wstawić kilka diod nadawczych. Jeśli każdy sygnalizator będzie reagował tylko na określony kod, to nie będzie problemu. Jednak rozwiązanie ze złączami wydaje się wystarczająco dobre. Jedyna kwestia to wykonanie tego złącza w sposób, by było dość odporne mechanicznie :) ale to w zasadzie detal. Dziękuję za pomoc. Zamykam temat.