Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
RenexRenex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie kina domowego do monitora VGA

18 Kwi 2013 17:17 6549 15
 • Uczeń
  Witam chciałbym podłączyć kino domowe do monitora VGA. Nie wiem czy to w ogóle jest możliwe :|, jeśli tak to proszę o schemat. Kino domowe ma wyjścia SCART i RCA (chinch)
 • RenexRenex
 • Pomocny post
  Poziom 32  
  Może ta dyskusja będzie pomocna: Link. Ponadto pamiętam inne, podobne wątki na Elektrodzie, czyli poszukaj.

  Krzysztof Podstawa
 • RenexRenex
 • Uczeń
  I jeszcze do kina domowego chcę podłączyć mój warsztatowy komputer (z tym nie powinno być problemu bo komputer ma kartę graficzną z wyjściem RCA) i PlayStation 2.
 • Poziom 32  
  Ponieważ na razie nie ma więcej postów, więc się odezwałem, chociaż zupełnie nie znam się na PS2, a nie podałeś także specyfikacji komputera, szczególnie typu karty graficznej. Trochę poczytałem o konsoli do gier, ale daleko mi do pełnego rozeznania. Zatem, jeżeli będę plótł publicznie jakieś bzdury, to mam nadzieję na korektę ze strony specjalistów.

  Trochę nie zrozumiałem Twoich intencji z dołączaniem PS2 do kina domowego. Oba urządzenia są źródłami sygnałów Audio-Video i oba też mają czytniki płyt optycznych. Oba potrzebują jakiegoś telewizora lub monitora do wyświetlania efektów pracy. Jakoś trudno mi sobie wyobrazić, jak mogłyby ze sobą współpracować, ale może za głupi jestem i ten post spowoduje reakcję Twoją oraz kogoś kto się zna na urządzeniach multimedialnych.

  Dlatego najlepiej napisz jaki cel chcesz osiągnąć łącząc ze sobą wymienione przez Ciebie urządzenia. Wyświetlanie na monitorze komputerowym z wejściem analogowym VGA sygnału RGB ze źródła innego, niż komputer, jest dla mnie zrozumiałe i ma praktyczne znaczenie. Inne sprawy wymagają Twojego uzupełnienia.

  Krzysztof Podstawa
 • Uczeń
  Podłączenie kina domowego do monitora VGA
  W komputerze mam kartę graficzną z gniazdem RCA
 • Poziom 32  
  Spróbowałem jakoś odczytać Twoje intencje z rysunku. Wygląda na to, że masz jeden monitor i chciałbyś, aby obsługiwał wszystkie urządzenia, a kino domowe ma być swego rodzaju "centrum zarządzania".

  Twoje rozumowanie jest jak najbardziej słuszne, ale nie wiem, czy łatwe do realizacji za pomocą sygnałów analogowych. W pracy złożyliśmy coś podobnego do Twojego rysunku, ale wszystkie urządzenia są połączone za pomocą łączy HDMI, co zapewnia częściowe sterowanie jednym pilotem z wyświetlaniem OSD. Zamiast kina domowego jest amplituner, a zamiast monitora - projektor. Fakt, że sygnały analogowe też można przełączać z różnych źródeł na różne wyjścia, ale jednego sterowania wtedy nie ma.

  W takim razie napisz dane techniczne tego kina domowego, czyli typ i producenta. Może specjaliści się odezwą. Z drugiej strony wszystkie funkcje powinny być opisane w dokumentacji technicznej.

  Krzysztof Podstawa
 • Uczeń
  Galaxis SAT 600 DS
 • Pomocny post
  Poziom 32  
  Na razie nie ma chętnych do dyskusji, więc znowu ja się odezwałem. Trochę pogrzebałem w Internecie, ale informacji o tym Galaksisie niewiele znalazłem. Jest to odbiornik analogowej telewizji satelitarnej ze wzmacniaczem stereo HiFi Dolby Surround. Bywał czasem stosowany tylko jako wzmacniacz. Zatem opiszę tylko ogólną propozycję, abyś zrobił kilka testów, ponieważ nie znalazłem instrukcji obsługi.

  Według dostępnej specyfikacji ma następujące gniazda:

  - Wyjściowe Cinch Audio-Video. Composite Video może być przydatne do testów, jeżeli masz, oprócz monitora, także telewizor z takim wejściem - także Cinch lub Euro. Wtedy nie będziesz blokował złącz Euro, dołączając po kolei różne urządzenia.

  - 3 złącza Euro/SCART do podłączenia TV, dekodera płatnych kanałów i magnetowidu (VCR). Czyli przynajmniej jest jedno "pełne" złącze nie tylko z wyjściami, ale także z wejściami - to dla zewnętrznego dekodera.

  Zatem monitor VGA można dołączyć do takiego złącza Euro tunera, które ma sygnały wyjściowe RGB i Video - za pośrednictwem kabla SCART-VGA, o którym pisano w wątku wskazanym przez link. Jeżeli gniazda tunera są oznaczone napisami, to należy wybrać "TV".

  Pozostałe urządzenia, które są źródłami sygnałów, trzeba sprawdzić dołączając po kolei do poszczególnych złącz Euro. Oczywiście najlepiej byłoby stosować sygnały RGB, ale nie wiem, jakie sygnały są wyprowadzone na poszczególnych gniazdach tunera.

  Jak widać z Twojego rysunku urządzeń może być więcej, niż dostępnych wejść: konsola PS2, czytnik DVD i komputer. Pozostaje mieć nadzieję, że tak chwalony producent nie robił głupich oszczędności i wyposażył tuner w gniazda Euro o pełnym standardzie.

  Jeżeli chodzi o kable, to zaopatrzyłbym się w następujące:

  - Pełny 20 przewodowy SCART-SCART.
  - Zredukowany Euro-AV.InOut, czyli z sześcioma liniami Cinch.

  Więcej nie potrafię doradzić zdalnie i bez instrukcji obsługi urządzeń. Np. nie mogę się wypowiedzieć, jak przełączać sygnały między poszczególnymi wejściami, a wyjściami. Dużo zależeć będzie od Twojego pomyślunku i chęci do eksperymentowania.

  Krzysztof Podstawa
 • Uczeń
  http://allegro.pl/kabel-przejsciowka-scart-vga-5m-325305-39-i3148054865.html
  Czy taki kabel załatwił by sprawę czy nie? chociaż jest trochę drogi.

  Dodano po 1 [minuty]:

  http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=31721008...rs_source=ars&ars_socket_id=16&ars_rule_id=84
  A jeśli nie to może coś takiego?

  Dodano po 13 [minuty]:

  http://allegro.pl/kabel-adapter-vga-s-video-tv-lcd-plazma-pc-fv-gw-i3118595638.html
  poszukam jeszcze trochę takich przejściówek albo konwerterów w miarę przystępnej cenie może coś się nada.

  Dodano po 5 [minuty]:

  http://allegro.pl/modul-rgb-scart-ms-4080-do-kart-graficznych-i3176384829.html
  To by się nadało ale nie wiem jak to podłączyć

  Dodano po 4 [minuty]:

  http://allegro.pl/konwerter-vga-na-video-s-video-osd-wysylka10zl-i3165181417.html
  Najlepsze było by to i nadało by się na więcej rzeczy ale muszę najpierw nazbierać pieniędzy :-)
 • Pomocny post
  Poziom 32  
  Kabel sVideo-Euro nie ma zastosowania dla monitorów VGA. Poza tym jest to kabel "odwrotny" do Twojego problemu, ponieważ ma połączyć komputer z telewizorem. Przeczytaj w internetowej encyklopedii opisy standardów analogowych sygnałów video, to wtedy zrozumiesz na czym to wszystko polega.

  Pierwszy kabel rozwiązałby problem połączenia jakiegoś urządzenia Euro/SCART z monitorem VGA. Może być drogi z powodu długości i stąd potrzeby zastosowania komponentów dobrej jakości. W technice analogowej długie linie przesyłowe są narażone na wpływ różnych zakłóceń, co skutkuje obrazem o złej jakości, np. zniekształceniami koloru, prążkami itp.

  Krzysztof Podstawa
 • Uczeń
  A dałbym radę sam zrobić taki kabel?
 • Poziom 32  
  Tak, można samodzielnie wytwarzać różne kable połączeniowe. Ja przez pewien czas tak robiłem. Ale od kilku lat suma kosztów zakupu części składowych (przewody "na metry", wtyczki, jakaś elektronika itp.) jest porównywalna z ceną gotowego wyrobu. Bez tzw. robocizny.

  Napisałeś w informacji o sobie, że jesteś uczniem i początkującym elektronikiem. Takie ręczne wytwarzanie prostych akcesoriów, np. jak kable połączeniowe, jest według mnie bardzo dobrą nauką warsztatu. Dlatego, że coś trzeba zaplanować, polutować i sprawdzić multimetrem jakość wykonania. Oprócz elektryki jest w tym nieco mechaniki.

  Dlatego spróbuj zrobić samodzielnie jakiś przewód połączeniowy. Zacznij od czegoś prostego - przykładowo takiego, jaki ja kiedyś zrobiłem i do dzisiaj działa - Euro wtyk męski z wyprowadzonymi 6 kablami współosiowymi "linka" do wejść i wyjść Audio-Video z wtykami męskimi RCA. A niezłym wyzwaniem było opisanie funkcji, bo same kolory wtyczek nie wystarczyły. No chyba, że masz już dobrą praktykę, to wtedy zrób taki kabel Euro-VGA.

  Krzysztof Podstawa
 • Uczeń
  Od jakiegoś roku zajmuje się składaniem komputerów w swoim warsztacie mam już cztery sprawne kompy z XP i dwa do naprawienia może w następnym temcie o tym napiszę, więc już trochę umiem, z rozpoznaniem pinów nie będzie problemu bo mam na komórce bardzo przydatny program ELEKTRO DROID. Lutownicę mam bardzo dobrą kolbową 24V do małych elmentów
 • Uczeń
  Może ktoś przesłać mi schemat takiego kabla?
 • Pomocny post
  Poziom 39  
  Nie istnieje żaden prosty kabelek umożliwiający podanie sygnału composite video na monitor VGA. Kable, które mają z jednej strony wtyk SCART, a z drugiej VGA, korzystają z sygnałów RGB oraz Y (tzw. RGB SCART).
  Wynika to z tego, że sygnał composite video zawiera (w jednej żyle) sygnały:
  Y - luminancja
  SH - synchronizacja pozioma
  SV - synchronizacja pionowa
  C -chrominancja, zakodowana w systemie PAL lub NTSC
  VGA, natomiast, wymaga niezależnie przesyłanych (każdy osobną żyłą kabla) sygnałów:
  SH - synchronizacja pozioma
  SV - synchronizacja pionowa
  R - kolor czerwony
  G - kolor zielony
  B - kolor niebieski.
  "Pożenienie" tych standardów wymaga użycia:
  dekodera PAL (NTSC)
  Matrycy z R-Y, B-Y na RGB
  Separatora impulsów synchronizacji.
  Trzeba użyć co najmniej 3 układy scalone.