Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie kina domowego do monitora VGA

Roxter2000 18 Kwi 2013 17:17 5712 15
  • #1 18 Kwi 2013 17:17
    Roxter2000
    Uczeń

Witam chciałbym podłączyć kino domowe do monitora VGA. Nie wiem czy to w ogóle jest możliwe :|, jeśli tak to proszę o schemat. Kino domowe ma wyjścia SCART i RCA (chinch)

0 15
  • Pomocny post
    #2 18 Kwi 2013 17:28
    kpodstawa
    Poziom 31  

Może ta dyskusja będzie pomocna: Link. Ponadto pamiętam inne, podobne wątki na Elektrodzie, czyli poszukaj.

Krzysztof Podstawa

0
  • #3 18 Kwi 2013 19:41
    Roxter2000
    Uczeń

I jeszcze do kina domowego chcę podłączyć mój warsztatowy komputer (z tym nie powinno być problemu bo komputer ma kartę graficzną z wyjściem RCA) i PlayStation 2.

0
  • #4 19 Kwi 2013 17:25
    kpodstawa
    Poziom 31  

Ponieważ na razie nie ma więcej postów, więc się odezwałem, chociaż zupełnie nie znam się na PS2, a nie podałeś także specyfikacji komputera, szczególnie typu karty graficznej. Trochę poczytałem o konsoli do gier, ale daleko mi do pełnego rozeznania. Zatem, jeżeli będę plótł publicznie jakieś bzdury, to mam nadzieję na korektę ze strony specjalistów.

Trochę nie zrozumiałem Twoich intencji z dołączaniem PS2 do kina domowego. Oba urządzenia są źródłami sygnałów Audio-Video i oba też mają czytniki płyt optycznych. Oba potrzebują jakiegoś telewizora lub monitora do wyświetlania efektów pracy. Jakoś trudno mi sobie wyobrazić, jak mogłyby ze sobą współpracować, ale może za głupi jestem i ten post spowoduje reakcję Twoją oraz kogoś kto się zna na urządzeniach multimedialnych.

Dlatego najlepiej napisz jaki cel chcesz osiągnąć łącząc ze sobą wymienione przez Ciebie urządzenia. Wyświetlanie na monitorze komputerowym z wejściem analogowym VGA sygnału RGB ze źródła innego, niż komputer, jest dla mnie zrozumiałe i ma praktyczne znaczenie. Inne sprawy wymagają Twojego uzupełnienia.

Krzysztof Podstawa

0
  • #5 19 Kwi 2013 19:14
    Roxter2000
    Uczeń

Podłączenie kina domowego do monitora VGA
    W komputerze mam kartę graficzną z gniazdem RCA

0
  • #6 19 Kwi 2013 21:58
    kpodstawa
    Poziom 31  

Spróbowałem jakoś odczytać Twoje intencje z rysunku. Wygląda na to, że masz jeden monitor i chciałbyś, aby obsługiwał wszystkie urządzenia, a kino domowe ma być swego rodzaju "centrum zarządzania".

Twoje rozumowanie jest jak najbardziej słuszne, ale nie wiem, czy łatwe do realizacji za pomocą sygnałów analogowych. W pracy złożyliśmy coś podobnego do Twojego rysunku, ale wszystkie urządzenia są połączone za pomocą łączy HDMI, co zapewnia częściowe sterowanie jednym pilotem z wyświetlaniem OSD. Zamiast kina domowego jest amplituner, a zamiast monitora - projektor. Fakt, że sygnały analogowe też można przełączać z różnych źródeł na różne wyjścia, ale jednego sterowania wtedy nie ma.

W takim razie napisz dane techniczne tego kina domowego, czyli typ i producenta. Może specjaliści się odezwą. Z drugiej strony wszystkie funkcje powinny być opisane w dokumentacji technicznej.

Krzysztof Podstawa

0
  • #7 20 Kwi 2013 12:31
    Roxter2000
    Uczeń

Galaxis SAT 600 DS

0
  • Pomocny post
    #8 21 Kwi 2013 10:00
    kpodstawa
    Poziom 31  

Na razie nie ma chętnych do dyskusji, więc znowu ja się odezwałem. Trochę pogrzebałem w Internecie, ale informacji o tym Galaksisie niewiele znalazłem. Jest to odbiornik analogowej telewizji satelitarnej ze wzmacniaczem stereo HiFi Dolby Surround. Bywał czasem stosowany tylko jako wzmacniacz. Zatem opiszę tylko ogólną propozycję, abyś zrobił kilka testów, ponieważ nie znalazłem instrukcji obsługi.

Według dostępnej specyfikacji ma następujące gniazda:

- Wyjściowe Cinch Audio-Video. Composite Video może być przydatne do testów, jeżeli masz, oprócz monitora, także telewizor z takim wejściem - także Cinch lub Euro. Wtedy nie będziesz blokował złącz Euro, dołączając po kolei różne urządzenia.

- 3 złącza Euro/SCART do podłączenia TV, dekodera płatnych kanałów i magnetowidu (VCR). Czyli przynajmniej jest jedno "pełne" złącze nie tylko z wyjściami, ale także z wejściami - to dla zewnętrznego dekodera.

Zatem monitor VGA można dołączyć do takiego złącza Euro tunera, które ma sygnały wyjściowe RGB i Video - za pośrednictwem kabla SCART-VGA, o którym pisano w wątku wskazanym przez link. Jeżeli gniazda tunera są oznaczone napisami, to należy wybrać "TV".

Pozostałe urządzenia, które są źródłami sygnałów, trzeba sprawdzić dołączając po kolei do poszczególnych złącz Euro. Oczywiście najlepiej byłoby stosować sygnały RGB, ale nie wiem, jakie sygnały są wyprowadzone na poszczególnych gniazdach tunera.

Jak widać z Twojego rysunku urządzeń może być więcej, niż dostępnych wejść: konsola PS2, czytnik DVD i komputer. Pozostaje mieć nadzieję, że tak chwalony producent nie robił głupich oszczędności i wyposażył tuner w gniazda Euro o pełnym standardzie.

Jeżeli chodzi o kable, to zaopatrzyłbym się w następujące:

- Pełny 20 przewodowy SCART-SCART.
    - Zredukowany Euro-AV.InOut, czyli z sześcioma liniami Cinch.

Więcej nie potrafię doradzić zdalnie i bez instrukcji obsługi urządzeń. Np. nie mogę się wypowiedzieć, jak przełączać sygnały między poszczególnymi wejściami, a wyjściami. Dużo zależeć będzie od Twojego pomyślunku i chęci do eksperymentowania.

Krzysztof Podstawa

0
  • #9 21 Kwi 2013 21:38
    Roxter2000
    Uczeń

http://allegro.pl/kabel-przejsciowka-scart-vga-5m-325305-39-i3148054865.html
    Czy taki kabel załatwił by sprawę czy nie? chociaż jest trochę drogi.

Dodano po 1 [minuty]:

http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=31721008...rs_source=ars&ars_socket_id=16&ars_rule_id=84
    A jeśli nie to może coś takiego?

Dodano po 13 [minuty]:

http://allegro.pl/kabel-adapter-vga-s-video-tv-lcd-plazma-pc-fv-gw-i3118595638.html
    poszukam jeszcze trochę takich przejściówek albo konwerterów w miarę przystępnej cenie może coś się nada.

Dodano po 5 [minuty]:

http://allegro.pl/modul-rgb-scart-ms-4080-do-kart-graficznych-i3176384829.html
    To by się nadało ale nie wiem jak to podłączyć

Dodano po 4 [minuty]:

http://allegro.pl/konwerter-vga-na-video-s-video-osd-wysylka10zl-i3165181417.html
    Najlepsze było by to i nadało by się na więcej rzeczy ale muszę najpierw nazbierać pieniędzy :-)

0
  • Pomocny post
    #10 21 Kwi 2013 21:46
    kpodstawa
    Poziom 31  

Kabel sVideo-Euro nie ma zastosowania dla monitorów VGA. Poza tym jest to kabel "odwrotny" do Twojego problemu, ponieważ ma połączyć komputer z telewizorem. Przeczytaj w internetowej encyklopedii opisy standardów analogowych sygnałów video, to wtedy zrozumiesz na czym to wszystko polega.

Pierwszy kabel rozwiązałby problem połączenia jakiegoś urządzenia Euro/SCART z monitorem VGA. Może być drogi z powodu długości i stąd potrzeby zastosowania komponentów dobrej jakości. W technice analogowej długie linie przesyłowe są narażone na wpływ różnych zakłóceń, co skutkuje obrazem o złej jakości, np. zniekształceniami koloru, prążkami itp.

Krzysztof Podstawa

0
  • #11 22 Kwi 2013 21:15
    Roxter2000
    Uczeń

A dałbym radę sam zrobić taki kabel?

0
  • #12 23 Kwi 2013 10:17
    kpodstawa
    Poziom 31  

Tak, można samodzielnie wytwarzać różne kable połączeniowe. Ja przez pewien czas tak robiłem. Ale od kilku lat suma kosztów zakupu części składowych (przewody "na metry", wtyczki, jakaś elektronika itp.) jest porównywalna z ceną gotowego wyrobu. Bez tzw. robocizny.

Napisałeś w informacji o sobie, że jesteś uczniem i początkującym elektronikiem. Takie ręczne wytwarzanie prostych akcesoriów, np. jak kable połączeniowe, jest według mnie bardzo dobrą nauką warsztatu. Dlatego, że coś trzeba zaplanować, polutować i sprawdzić multimetrem jakość wykonania. Oprócz elektryki jest w tym nieco mechaniki.

Dlatego spróbuj zrobić samodzielnie jakiś przewód połączeniowy. Zacznij od czegoś prostego - przykładowo takiego, jaki ja kiedyś zrobiłem i do dzisiaj działa - Euro wtyk męski z wyprowadzonymi 6 kablami współosiowymi "linka" do wejść i wyjść Audio-Video z wtykami męskimi RCA. A niezłym wyzwaniem było opisanie funkcji, bo same kolory wtyczek nie wystarczyły. No chyba, że masz już dobrą praktykę, to wtedy zrób taki kabel Euro-VGA.

Krzysztof Podstawa

0
  • #14 23 Kwi 2013 14:41
    Roxter2000
    Uczeń

Od jakiegoś roku zajmuje się składaniem komputerów w swoim warsztacie mam już cztery sprawne kompy z XP i dwa do naprawienia może w następnym temcie o tym napiszę, więc już trochę umiem, z rozpoznaniem pinów nie będzie problemu bo mam na komórce bardzo przydatny program ELEKTRO DROID. Lutownicę mam bardzo dobrą kolbową 24V do małych elmentów

0
  • #15 28 Kwi 2013 11:45
    Roxter2000
    Uczeń

Może ktoś przesłać mi schemat takiego kabla?

0
  • Pomocny post
    #16 28 Kwi 2013 13:08
    zetdeel
    Poziom 37  

Nie istnieje żaden prosty kabelek umożliwiający podanie sygnału composite video na monitor VGA. Kable, które mają z jednej strony wtyk SCART, a z drugiej VGA, korzystają z sygnałów RGB oraz Y (tzw. RGB SCART).
    Wynika to z tego, że sygnał composite video zawiera (w jednej żyle) sygnały:
    Y - luminancja
    SH - synchronizacja pozioma
    SV - synchronizacja pionowa
    C -chrominancja, zakodowana w systemie PAL lub NTSC
    VGA, natomiast, wymaga niezależnie przesyłanych (każdy osobną żyłą kabla) sygnałów:
    SH - synchronizacja pozioma
    SV - synchronizacja pionowa
    R - kolor czerwony
    G - kolor zielony
    B - kolor niebieski.
    "Pożenienie" tych standardów wymaga użycia:
    dekodera PAL (NTSC)
    Matrycy z R-Y, B-Y na RGB
    Separatora impulsów synchronizacji.
    Trzeba użyć co najmniej 3 układy scalone.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo