Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MISTRAl 92 - Jak to zrobić??

18 Kwi 2013 18:07 1302 14
  • Poziom 12  
    Witam wszystkich forumowiczów. Mam pytanko czy można zrobić tak aby mój dodatkowy wentylator włączał się tylko w extremalnych sytuacjach mam 2 wentylatory 1 na molex a drugi podpięty pod płytę główną pod wejście 3 pinowe.
    Proszę bardzo o pomoc.z góry dziękuję,mam nadzieję że napisałem w dobrym dziale.:)
  • Poziom 38  
    prezesszymon123 napisał:
    2 wentylatory 1 na molex

Co oznacza że wentylator bedzię się krecił na maksymalnych obrotach podczas kiedy komputer jest włączony.

prezesszymon123 napisał:
    a drugi podpięty pod płytę główną pod wejście 3 pinowe.

Co oznacza że wentylator będzie się kręcił na maksymalnych obrotach kiedy komputer jest włączony + w systemie można odczytać prędkość obrotów.

Czyli nie ma takiej możliwości.

Jedynie możesz spróbować wykonać to : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2519758.html
  • Poziom 12  
    To jaki wentylator kupić(czy wogule takie są??) aby można było regulować jego obroty z poziomu biosu/windowsa?
  • Poziom 38  
    prezesszymon123 napisał:
    aby można było regulować jego obroty z poziomu biosu/windowsa?

Nie da się.
    Jedynie wentylatory podłączone pod złącze 4-pin da się regulować z poziomy systemu.
  • Moderator - Komputery Serwis
    MrDoimer napisał:
    Nie da się.
    Jedynie wentylatory podłączone pod złącze 4-pin da się regulować z poziomy systemu.

Czy na pewno? Nie tylko wentylatory sterowane PWM da się regulować. Część płyt z powodzeniem reguluje prędkość 3 pinowych wentylatorów. Jaką płytę główną posiada kolega? Można regulować nawet prędkość wentylatora podłączonego pod molex, wystarczy między nim a zasilaniem mały układ termostatu (lub regulacji w zależności od temperatury).
  • Poziom 38  
    dt1 napisał:
    Można regulować nawet prędkość wentylatora podłączonego pod molex, wystarczy między nim a zasilaniem mały układ termostatu (lub regulacji w zależności od temperatury).

Ale wtedy nie będzie regulacji spod systemu..

dt1 napisał:
    Część płyt z powodzeniem reguluje prędkość 3 pinowych wentylatorów.

Hmm.. Szczerze to nie słyszałem o tym ;) Ale oczywiście możliwe że i takie są płyty.
    3-pinowe wentylatory mają tylko kable od - +12V, GND i tachometr.
    Więc regulacja musiała by się odbywać na zasadzie obniżania napięcia (?)
  • Moderator - Komputery Serwis
    Dokładnie tak. Regulacja spod systemu również może być - sposób regulacji nie wpływa na jej dostępność w systemie (sposób regulacji to problem układu, który steruje wentylatorem).
  • Poziom 12  
    Płytę mam MSI 945GCM5 V2 ver 4.4,.To mozna kupic takie termostaty?i zamontowac go do pc??
  • Poziom 38  
    prezesszymon123 napisał:
    .To mozna kupic takie termostaty?

Termostaty dadzą Ci tylko to że np. po przymocowaniu do radiatora od np. CPU po przekroczeniu danej temperatury wentylator się załączy.
  • Poziom 12  
    oooo takie cos tez by się bardzo przydalo,czy mógłbyś podac mi gdzie mozna kupic taki termostat bo znalezc nie moge tego.:/
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Zwykły termostat bimetaliczny NO.
  • Poziom 12  
    allegro.pl/termostat-bimetaliczny-40c-no-5a-250v-ksd9700-i3127369072.html
    to znaczy ze to.bedzie dobre??:)
  • Poziom 12  
    Ok dziekuje bardzo :)
  • Poziom 42  
    MrDoimer napisał:
    Hmm.. Szczerze to nie słyszałem o tym :wink: Ale oczywiście możliwe że i takie są płyty.
    Wiele płyt, w tym często starszym sama regulowała (napięciowo) prędkość obrotu wentylatora CPU. Niektóre z nich umożliwiały regulację "pi razy oko" - low/medium/high.