Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sparawka kondensatorowa sterowana uP. Detekcja zwarcia elektrod.

18 Kwi 2013 20:45 2331 9
  • Poziom 28  
    WITAM,
    buduje spawarkę na C=1F/21V.

Schemat w załączeniu. Przekaźnik RELAY1 odłącza ładowanie C na czas załączenia tyrystora. RELAY2 załącza napięcie na bramke tyrystora załączając tyrystor.

Problem polega, na tym aby za pomocą przerwania w procesorze wykryć moment zwarcia elektrod, aby zasygnalizować ten fakt dzwiękiem.

Sparawka kondensatorowa sterowana uP. Detekcja zwarcia elektrod.

Sekwencja ma wyglądać tak:

1. Włączone ładowanie C
    2. Zwieram elektrody
    3. Dzwięk z buzzera RELAY1 i włączam RELAY2
    5. Następuje wyłądowanie C przez czas ustalony w programie
    6. Wyłączam RELAY2 (tyrystor wyłączony)
    7. Włączam RELAY1 aby ponownie naładować C.
    8. Gdy elektrody są ciągle zwarte sygnalizacja ciągła buzzerem
    9. Po rozwarciu elektrod wyłączam sygnał i oczekiwanie na ponowne ich zwarcie

Próbowałem z różnym kombinacjami tranzystorów dzielników i nic mi nie wychodzi. Albo mam ciągle sygnał, albo go nie mam, albo po zwarciu wejścia i załączeniu tyrystora tranzystor (ten dorysowany ręcznie na czerwono) zostaje ciągle załączony.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 43  
    Cytat:
    Próbowałem z różnym kombinacjami tranzystorów dzielników i nic mi nie wychodzi. Albo mam ciągle sygnał, albo go nie mam, albo po zwarciu wejścia i załączeniu tyrystora tranzystor (ten dorysowany ręcznie na czerwono) zostaje ciągle załączony.
    Podłącz tam miernik i sprawdź jakie jest napięcie na bazie jakie na elektrodach, może pomyliłeś nóżki tranzystora.

Co tan procesor ma robić, bo nie widzę żadnego zysku z jego zastosowania, jakby układ pozwalał coś regulować, czas impulsu albo napięcie, to może miało by sens zastosowanie procesora, a tak nie ma.

P.S. A nie jest to przypadkiem zgrzewarka?
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 28  
    Nóg tranzystora na pewno nie pomyliłem.

Cytat:
    jakby układ pozwalał coś regulować, czas impulsu albo napięcie, to może miało by sens zastosowanie procesora, a tak nie ma.

P.S. A nie jest to przypadkiem zgrzewarka?

No właśnie procesor będzie regulował czasy zgrzewania, opóźnienia, temperatury kondensatora, informował o sytuacjach alarmowych i pokazywał napięcia na kondensatorze i jego zasilaczu.

Tak, tak chodzi o zgrzewarkę.

Jeśli ktoś ma pomysł to proszę o jakiś schematyczny układ połączeń, może dobrze myślałem z tymi moimi kombinacjami ale coś źle podłączam.?
  • Poziom 43  
    A jak chcesz zmienić czas zgrzewania jeśli masz tam tyrystor, przecież nie ma go jak wyłączyć, za to można by zmienić napięcie ładowania, ale układ trzeba by do tego przystosować.

W układzie który narysowałeś tranzystor powinien działać poprawnie, chyba że masy są nie połączone, jeśli elektrody są zwarte to na bazie jest zero i tranzystor pozostanie wyłączony niezależnie od wartości rezystorów, po rozwarciu elektrod upływność tyrystora może trochę zmienić prądy w układzie, ale jeśli kondensator będzie naładowany to prąd upływności się dodaje do prądu rezystora 10k, więc też nie ma jak zrobić żeby ten układ nie działał, jeśli jest jakiś błąd to zmierzenie napięć na bazie i kolektorze pozwoli ocenić co tam się naprawdę dzieje.

Istnieją tyrystory w których złącze G-K zachowuje się jak rezystancja, jeśli tak jest, to zwieranie bramki do masy przez przekaźnik może uniemożliwić działanie układu. wykrywania zwarcia.
  • Poziom 28  
    jarek_lnx napisał:
    A jak chcesz zmienić czas zgrzewania jeśli masz tam tyrystor, przecież nie ma go jak wyłączyć, za to można by zmienić napięcie ładowania, ale układ trzeba by do tego przystosować.

Tutaj będzie tylko informacja dźwiękowa o tym czy przekroczony czy nie dany czas zgrzewania.

Ale jak by miał wyglądać układ, gdybym chciał aby procesor odcinał i wyłączał tyrystor po minięciu zadanego czasu? Chętnie wprowadzę taką zmianę bo i tak będe robił nową płytkę.

Typy elementów i pomiary podeślę po godzinie 16:00.
  • Poziom 12  
    Cytat:
    Albo mam ciągle sygnał, albo go nie mam, albo po zwarciu wejścia i załączeniu tyrystora tranzystor (ten dorysowany ręcznie na czerwono) zostaje ciągle załączony.

Tranzystor NPN powinien być załączony kiedy elektrody są rozwarte; na bazie powinno być ok 0,7V. Po zwarciu elektrod na wejściu (na rysunku zaznaczonym strzałką) powinno być 0V, a na bazie powinno być 0V. Tranzystor powinien być wyłączony. Po rozwarciu elektrod tranzystor powinien ponownie załączyć się. Problemem może być napięcie na styku elektrod większe od 0,7V, co może prowadzić do nie wyłączenia tranzystora. Napięcie na styku może być wywołane przez duży prąd zgrzewania. Przy wysokich prądach może okazać się również problem z masą (różną w kilku punktach od 0V). Może sensowniejsze byłoby zastosowanie transoptora, którego anoda fotodiody byłaby podłączona do 12V przez rezystor. Katoda byłaby podłączona do jednej z elektrod i przy zgrzewaniu załączana do masy przez drugą elektrodę.

Tyrystor po załączeniu wyłączy się po zaniku prądu, czyli po rozładowaniu kondensator. Nie jest możliwe w tym układzie regulacja prądu zgrzewania poprzez tyrystor.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Tyrystora się nie wyłączy ale zmieniając napięcie do jakiego zostanie naładowany kondensator, można zmienić energię która się wydzieli podczas zgrzewania.

Przypuszczam że układ detekcji zwarcia nie musi działać poprawnie w czasie przepływu prądu zgrzewania, więc transoptor nie jest konieczny.

Powtórzę: usuń zwarcie bramki do masy w stanie spoczynku, zmierz napięcie Ube przy zwartych i rozwartych elektrodach.
  • Poziom 28  
    jarek_lnx napisał:
    Powtórzę: usuń zwarcie bramki do masy w stanie spoczynku, zmierz napięcie Ube przy zwartych i rozwartych elektrodach.

Tu leżał pies pogrzebany. Zapomniałem o tym zwieraniu do masy. Zrobiłem to troche na wyrost aby tyrystor jakikś przypadkiem sam się nie załączył. Ale czy bez tego zwierania do masy, jest możliwe aby tyrystor załączył się gdy bramka wisi w powietrzu?

No i ponawiam prośbę:
    Cytat:
    jak by miał wyglądać układ, gdybym chciał aby procesor odcinał i wyłączał tyrystor po minięciu zadanego czasu zgrzewania? Chętnie wprowadzę taką zmianę bo i tak będe robił nową płytkę.

Tyrystor to dużej mocy: KP200A/12
  • Poziom 43  
    Tyrystor sam się nie włączy, nie potrzeba nic zwierać.
    Nie da się wyłączyć tyrystora, będzie przewodził do czasu zaniku prądu.
  • Poziom 28  
    Na wszelki wypadek i dla jasności schematu dałem tam "ściąganie" bramki do masy za pomocą rezystora 4,7k.

Na dany moment problem uważam za rozwiązany.