Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Funai, model TV-2000A MK6, kiepski obraz przez SCART

18 Apr 2013 20:56 1941 6
 • Level 11  
  Witam. Proszę o diagnozę. Do telewizora jak wyżej, podłączam dekoder dvbt przez gniazdo SCART. Słychać dźwięk, ale obraz jest nieczytelny prawie w ogóle, coś tam się przebija ale bardzo niewyraźnie. W obrazie dominuje kolor czerwony i niebieski dość wyraźnie układające się w poziome cienkie pasy. Przy włączaniu telewizora na sekundę pojawia się wyraźniejszy znacznie obraz i zaraz przechodzi w ten czerwono niebieski niewyraźny. Telewizor oprócz SCART ma jeszcze wejście video na BNC i audio na chinch, oraz takie same wyjścia, ale na nich w ogóle nie ma obrazu. W tv nie ma pilota, znaczy nie działa ,więc nie mogę przełączyć w tryb av gdy podpięte na BNC. Przy euro sam się przełącza ale obraz jak wyżej. Przy BNC skanowałem całe pasmo ale nic nie znalazł. Dodam ze tv działa na zwykłym kablu nawet nie koncentryku i obraz żyleta. Moje pytanie , co może być przyczyną braku normalnego obrazu na SCART, czy to uszkodzenie jakieś , a jeśli tak to czy warto naprawiać, czy ja coś źle robię? Prosiła mnie o tą poradę starsza pani, czy kupić dekoder do niego , czy koniecznie musi kupić nowy bo nie bardzo ma na niego pieniądze. i nie bardzo wiem co jej poradzić. TV był sprawdzany na arivie t 65. Proszę o pomoc. Dziękuję. A przy okazji, jak sprawdzić czy jakiś pilot tzw. uniwersalny obsłużył by ten TV? Jest może jakaś strona która moglibyście polecić?.
 • Level 43  
  Zacznijmy od tyłu.
  Pilotów do tego TV wszędzie pewno pełno. Po co jakieś uniwersalne? Ale jeśli takowy jest do dyspozycji, to bez problemu powinien potrafić włączyć i wyłączyć TV. Przełączyć w tryb AV raczej też.
  Więc może należy zacząć od zdobycia pilota?

  suzan wrote:
  Dodam ze tv działa na zwykłym kablu nawet nie koncentryku i obraz żyleta.

  Jasne. Zobaczymy co będzie dalej.

  Nie pamiętam MK6 z Euro, ale w standardowych od zawsze był problem z rezystorem za wejścia V do masy. Trzeba po prostu dołożyć 75-100Ω. Nawet w kablu, nie rozbierając telewizora. ;)

  Nie wiem też, czy - mając Euro - ta wersja miała wejścia RGB. Proszę więc "na dzień dobry" w menu dekodera zmienić system TV na CVBS. Oczywiście na innym telewizorze. ;)
 • Home appliances specialist
  Dobrze jest też mając pilota spróbować przełączyć tv na eurozłącze za pomocą pilota bo często stare tv do dobrego przełączenia tv na eurozłącze potrzebują 12V na pienie 8 a dekodery dają tylko 5V, a były to szczególnie te tv które nie obsługiwały sygnału RGB tak jak to pisze kolega mirex. Jako pilota do tego tv można szukać IR426 lub odpowiednik, wkładasz baterie i działa.
 • Level 11  
  Super, dziękuję za odpowiedzi. Poszukam pilota i spróbuję. Zastanawia mnie tylko, dlaczego jeżeli nie przełącza na euro słychać głos z dekodera i jakiś tam obraz, bo powienien chyba powrócić do trybu TV?
 • Level 37  
  suzan wrote:
  Zastanawia mnie tylko, dlaczego jeżeli nie przełącza na euro słychać głos z dekodera i jakiś tam obraz, bo powienien chyba powrócić do trybu TV
  Aby odpowiedzieć na to pytanie trzeba by przeanalizować pracę układów przełączających głos i obraz a są to chyba 2 różne układy a więc mogą różnie działać przy za małym napięciu. Do trybu tv nie powróci bo napięcie przełączające jest do czasu wyłączenia tunera i dopiero jak to napięcie spadnie poniżej progu to tv przełączy się na odbiór z anteny.
 • Level 11  
  Użyłem pilota universalnego i przełączyłem tv w tryb av' (najpierw pojawia znaczek pozioma kreska a po drugim kliknięciu AV), niestety nic się nie zmieniło. Obraz taki sam. Więc to pewnie uszkodzenie jakieś. Jeżeli ktoś miał by jeszcz jakieś sugestie to będę wdzięczny.
 • Level 20  
  W tym TV nie ma wejścia RGB. SCART i BNC są połączone równolegle.
  Przełączanie sygnału wideo jest zrealizowane na CD4053 (IC203), napięcie przełączające 0/12V jest podawane na pin 9 i 11. Do sprawdzenia w pierwszej kolejności: Q205i R214 (napięcie przełączające), IC201, C202, D202, D204, Q237.