Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Końcówka HILLL C1200 pali tranzystory 2N3055 proszę o poradę

19 Kwi 2013 02:25 1536 3
  • Poziom 9  
    Witam mam końcówkę jak w temacie HILL LC1200,sygnał wejściowy filtrowany był crossoverem BEHRINGERa cx 3400.Problem w tym że ten cross w momencie pierwszego zadziałania limitera emituje typowe (stuknięcie).Tak się stało że kanał był akurat otwarty na 3/4 mocy i padły końcówki. Poległy 3 sztuki 2n3055 , mój zaprzyjaźniony mechanik wymienił 4 owe tranzystory i strzeliły one ponownie na samym starcie.Sprawdził drivery-wszystko ok, wymienił raz jeszcze - strzeliły ponownie ale działały jakieś 5 minut do czasu pogłośnienia na większą moc.Końcówka trafiła do mnie z powrotem iż jutro potrzebuję z niej choć jeden działający kanał, a pozostali mechanicy jakich znam nie podejmują się naprawy.Dodam że podstawiane były tranzystory toshiby a oryginalne (foto w załączniku) jakie siedzą w końcówce udało mi się dostać w sieci i jadą dopiero do mnie.Moje zapytanie o schemat do w.w. końcówki lub podpowiedź od czego zacząć dalszą diagnostykę.

Końcówka HILLL C1200 pali tranzystory 2N3055 proszę o poradę
  • Poziom 29  
    A jakiego rodzaju jest to mechanik? Samochodowy? Przecież przy takie awarii sprawdza się nie tylko driwery ale przynajmniej układ stabilizacji prądu, mierzy się prąd spoczynkowy, włącza się wzmacniacz na sztuczne obciążenie i generator i testuje przynajmniej 10 minut. Czy cokolwiek z tego zostało zrobione?
    A ile to ma mocy? Na 2N3055 nie można zrobić za silnego wzmacniacza - chyba, że końcówki są zmostkowane. Trzeba popatrzeć na schemat i może zamienić tranzystory wyjściowe na coś mocniejszego, na przykład MJ15024.

Marek
  • Poziom 9  
    To na prawdę dobry fachowiec - elektronik od ponad 30 lat,drivery były dobre, prąd spoczynkowy w normie i z tego co mi mówił to nawet tranzystory zamienił na mocniejsze (tak jak kolega proponuje).Nie pamiętam jakie ale na pewno seria 2n i na większe napięcie niż 60v w 2n3055.Dopytam dokładnie o szczegóły.Głównym powodem jego rezygnacji z naprawy były poniesione koszty części i brak schematu.Ta końcówka ma naprawdę dobrego kopa i faktycznie pracuje w zmostkowanym układzie.Z informacji jakie znalazłem ma w 4r 600w ,8r 350w , bridged 1200w w 4r .
  • Poziom 29  
    Czyli jednak trochę więcej wykonał niż napisałeś pierwotnie. Tym niemniej, można podejrzewać, że żadnego testowania na generatorze nie było. Jeśli już jest podejrzenie, że wzmacniacz nie do końca jest sprawny, to włącza się go przez ogranicznik prądu (chociażby żarówkę). Poza tym, absolutnie nie chce mi się wierzyć, że wzmacniacz na 2N3055 może mieć moc 1200W. Chociażby ze względu na napięcie zasilania jest to mało możliwe. Piszesz również, że wzmacniacz ma 600W na 4 Ohmach. To wtedy już jest zmostkowany, czy jeszcze nie? Ogólnie jest tu mnóstwo sprzecznych ze sobą informacji. Schemat tego wzmacniacza jest dostępny w sieci, poza końcówką, która jednak jest tak prosta, że można sobie zrysować jej schemat.
    Myślę, że w tej sytuacji szansa, że na jutro będzie ona działać jest znikoma :-).

Marek