Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujnik wstrząsu z jednym impulsem na wyjściu

19 Kwi 2013 09:13 1551 9
 • Poziom 2  
  Witajcie,

  jestem tu nowy, ale chętnie kupię czujnik wstrząsu lub ruchu (lub większą ich ilość), najlepiej z regulacją czułości, który po wykryciu (gwałtownego) ruchu wygeneruje pojedynczy sygnał na wyjściu. Chodzi o to, żeby w czasie pobudzenia nie dawał szeregu impulsów, tylko jeden, krótki (najlepiej <1s, im mniej tym lepiej) sygnał. Ważne jest, żeby w krótkim odstępie czasu (znów maks. sekunda) był w stanie wykryć kolejne ruchy i znów puścić pojedynczy sygnał.

  Czy jesteście w stanie podpowiedzieć mi takie rozwiązanie? Przeszukałem już część tego typu tematów na forum, ale większość z nich puszcza wiele sygnałów w trakcie pobudzenia.

  Z góry bardzo dziękuję!
 • OptexOptex

 • Poziom 25  
  Zamontuj dwa różne czujniki połączane w szereg.
  Muszą być nauszne oba aby system zadziałał.
 • OptexOptex
 • Poziom 2  
  Dzięki za odpowiedź. Masz może jakieś sugestie co do konkretnych rozwiązań? Ew. znasz może gotowe tego typu "komponenty" dostępne na rynku?

  Z góry dziękuję.

 • Poziom 25  
  Łatwiej będzie jak dasz przykład - do czego twój układ ma służyć...
  W opcji z dwoma czujnikami możesz dowolnie ustawiać ich współgranie.
  wyeliminujesz przypadkowe zadziałanie itp.
  Co do polecania konkretnych czujników to bez informacji o ich przeznaczeniu trudno cokolwiek doradzać.
  zbyt dużo możliwości.
 • Poziom 2  
  Może dziwnie to zabrzmi, ale potrzebuję takie rozwiązanie do pracy badawczej. Chodzi o nietypowe zastosowanie czujnika wstrząsu, a mianowicie precyzyjne wykrycie gwałtownego, charakterystycznego ruchu - podskoku zwierzęcia (= pojedynczego wstrząsu). Dlatego nie bardzo mogę przyjmować na wyjściu szereg impulsów, bo potrzebuję odnotować pojedyncze wydarzenie w czasie (a nie np. pięć skoków, kiedy miejsce miał tylko jeden). Nie bardzo mogę też przyjmować na wyjściu sygnały dłuższe niż powiedzmy sekundę, bo zwierzę może (ale nie musi) w tym czasie wykonać kolejny "skok" - w związku z tym nie mogę też za długo czekać (>1s) na czujnik aż wróci do pozycji sprzed wstrząsu, bo muszę być przygotowany na odnotowanie ew. kolejnych skoków.

  Zdaję sobie sprawę z tego, że zwierzę może się wiercić i ruszać, ale jednak charakterystyczny "podskok" stanowi klarowny wstrząs, który potrzebuję wykryć, odnotować i policzyć. Dlatego też mile widziana regulacja czułości takiego urządzenia.

  PS. Co rozumiesz pod pojęciem "oba muszą być nauszne"?
 • Poziom 36  
  Dowolny przetwornik wstrząsu (np. piezo, czujnik ruchu), regulacja czułości (może wzmacniacz z regulowanym wzmocnieniem) i układ kształtowania impulsów do standardu np. TTL lub CMOS, dalej bramka, dalej dwa wyzwalane jednocześnie uniwibratory o czasie (można regulować i chyba ta opcja konieczna) np. 1s i 2s, , pierwszy do licznika (zliczanie impulsów) drugi blokuje bramkę (i zliczanie impulsów) na 2s. Raczej potrzebujesz pomocy elektronika, z mojej strony to nie oferta.

 • Poziom 25  
  Nie bardzo rozumiem o co chodzi z tymi podskokami. Zwierze jest w Klatce ?
  Może system - kamera + rejestrator załatwi twój problem.
  Odpowiednio ustawić detekcję ruchu i na wyjściu rejestratora masz sygnał do zliczania. Oczywiście możesz dodać do układu czuły przetwornik wstrząsu.

  Wtedy muszą być spełnione dwa warunki aby otrzymać impuls.
 • Poziom 23  
  Jeżeli chcesz skorzystać z czujki alarmowej, to musisz mieć model z przetwarzaniem sygnału - procesor analizuje sygnały z sensora wstrząsowego i steruje przekaźnikiem.
  Na przykład czujka VD-1. Takie czujki wymagają zasilania.

  M
 • Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
  Według mnie nie tędy droga - czujki alarmowe nie sprawdzą się tutaj.
  Może jakiś czujnik bezwładnościowy, jakiś krokomierz z odpowiednio dostosowaną konstrukcją.
  Jeśli to ma wykrywać podskoki zwierzęcia to jak wyeliminować inne naturalne ruchy,
  Temat bardzo trudny.
 • Poziom 17  
  A moze odpowiedno wykonany układ oparty o akcelerometr, Działał by w osi ustalonej wczesniej czyli na ruchy na boki itp by nie reagował a podskok kiedy to watrosc przekroczy prog zadzialania wygeneruje pojedynczy impuls. Wg mnie takie ustrojstwo bedzie trzeba wykonac samodzielnie lub zlecic to komus kto sie na tym zna bo w sklepie raczej tego nie dostaniesz, a jesli nawet to bedzie bardzo drogie bo dedykowane do jakiegos urzadzenia.