Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tranzystorowy wzmacniacz audio z zabezpieczeniami.

ciarek15 24 Kwi 2013 14:04 47091 81
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra
    ciarek15 napisał:
    Mam już na front panelu taka diodę
    No właśnie, masz tam więcej światełek niż na choince.
    Po co zabezpieczać rezystory? Jak przekaźnik nie zaskoczy to i tak trzeba będzie rozbierać i szukać usterki, więc rezystory przy okazji wymienisz.
  • Relpol przekaźniki
    ciarek15
    Poziom 16  
    marian1981.02 napisał:
    No właśnie, masz tam więcej światełek niż na choince.

No chyba jednak nie. Jeśli coś się dzieje złego ze wzmacniaczem to wolę wiedzieć odrazu co jest nie tak, bez szukania przyczyny na ślepo. Każda dioda ma za zadanie informować o odrębnych potencjalnych uszkodzeniach, a także o temperaturze radiatorów. Dla mnie jest to wygodne, i raczej jest to kwestia gustu. A wiadomo .... o gustach się nie dyskutuje.
  • Relpol przekaźniki
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra
    ciarek15 napisał:
    A wiadomo .... o gustach się nie dyskutuje.
    Nie wiem czy to kwestia gustu. Sprzęt ma działać i spełniać swoją podstawową funkcję a nie świecić jak...
    Lepiej dopracuj w kolejnych konstrukcjach to co trzeba zamiast bawienia się w kolorowe świecidełka. W tej konstrukcji to rozumiem bo się wzorowałeś na czyjejś w której też zastosowano takie patenty. Ale w następnej już możesz bardziej przemyśleć kwestię sygnalizacji led.
    ciarek15
    Poziom 16  
    Ale te diody to nie iluminofonia. Jeśli wzmacniacz działa tak jak trzeba to wcale nie przypomina choinki. Sygnalizacja potencjalnego uszkodzenia nie jest chyba błędem? Właśnie tworzę kolejny wzmacniacz tylko na jednej parze 2sc/2sa, i pewnie go w najbliższym czasie skończę i przedstawię na forum. Tam włożyłem te same zabezpieczenia ale tylko jeden komplet dla dwóch kanałów za to z dwoma przekaźnikami. Tam też będą ze trzy diody do sygnalizacji stanu pracy (DC, temperatura 90*, i zielona dioda gotowości do pracy). Myślę że to jednak nie jest rażący błąd. Jeśli w ogóle błędem można to nazwać. Chociaż jak tak sobie teraz myślę to rzeczywiście może i za dużo tych diod napchałem. Przedobrzyłem :)
    arek59
    Poziom 29  
    A ja uważam że tych diod wcale nie jest za dużo. Autor chciał sobie kontrolować wzmacniacz za pomocą diod led. Z resztą we wzmacniaczu by wystarczyło po 3 diody sygnalizacyjne na kanał, on, protect, clip.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra
    Tak. Jego wybór. Zauważ jednak, że dobra końcówka mocy ma mało sygnalizacji. Mam tu namyśli ADS czy ELMUZ. Dwie diody na kanał zupełnie by wystarczyły (mogą być dwukolorowe). Ale to moje zdanie które mam prawo wyrazić.
    ciarek15
    Poziom 16  
    dj-MatyAS napisał:
    Autor uznał, że chce mieć tyle wskaźników (i tak wcale nie dużo ;) ) - jego wybór, Jego potrzeby.

Dziękuję za wstawienie się za mną w tej kwestii :)

W praktyce przydają mi się te ledy. Jedyna która jeszcze się nie świeciła i mam nadzieję że się nie zaświeci to kontrolka DC na wyjściu. Nie wiem czemu też przy ostrym słuchaniu w jakimkolwiek odtwarzaczu typu "winamp", dioda od przeciążenia miga tylko czasem przy dużym basie, a kiedy słucham muzyki bezpośrednio na stronie internetowej np. www.wrzuta.pl led od przeciążenia miga przy dużo mniejszym poziomie głośności.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    NPA1
    Poziom 8  
    Według mnie to ładnie przemyślany ten piecyk ale przedni panel to istna wypocina.
    PCB można by było inaczej zaprojektować i więcej przestrzeni by było na coś innego.
    Te diody na łączeniach blach nie za ładnie wyglądają.
    Dla mnie to bardziej jak choinka wygląda niż wzmacniacz, tyle tych zabezpieczeń jak by to był wzmacniacz do położenia pod choinkę :)
    Wiatraki bardziej zbędne niż przydatne.
    Tak to ładnie jest ale 5/10 wybacz.
    ciarek15
    Poziom 16  
    Rzeczywiście to ma sens. Człowiek się uczy całe życie :) Teraz kończę składać podobny wzmacniacz tylko na jednej parze 2SC/2SA i mam problem z jedną końcówką. Mianowicie nie da się ustawić prądu spoczynkowego. W każdej pozycji potencjometru prąd wynosi ok 6 mA. Gra normalnie ale martwi mnie ten problem. W drugiej z ustawieniem problemu nie było. Przepraszam za wstawianie kolejnego wątku ale chciałbym jak najszybciej przedstawić tą konstrukcję na forum po usunięciu tej "usterki".
    Zmiany jakie wprowadziłem to c6 i c7 zamienione na 100pF, T9 teraz to BD139 i kondensator 100nF między kolektor a emiter BD139.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    ciarek15
    Poziom 16  
    Tak tak, nowy ze sklepu elektronicznego. Nie z wylutu jakiegoś.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    ciarek15
    Poziom 16  
    Poprawienie lutów nic nie dało. Wymienie BD na inny i mam nadzieję że problem zniknie (najbliższy sklep mam 30km ode mnie, więc trochę czasu minie zanim tam pojadę). Między C-E jest tylko kondensator, zwarcia brak.

Dodano po 9 [minuty]:

A jednak po "pomiarach" wychodzi na to że to potencjometr jest uszkodzony.

Dodano po 12 [minuty]:

Potencjometr wymieniony. Przy wylutowaniu "starego", nóżka się rozleciała i odłamała. Teraz już płynnie się ustawia. Tak więc dorobię front panel i przedstawie kolejny wzmacniacz. Bardziej domowy :)
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra
    ciarek15 napisał:
    marian1981.02 napisał:
    Autor uznał, że chce mieć tyle wskaźników (i tak wcale nie dużo ) - jego wybór, Jego potrzeby.

Dziękuję za wstawienie się za mną w tej kwestii :)

Proszę nauczyć się cytować.
    Nie dziwię się, że kolega Arek się wstawił, bo w swoich konstrukcjach na których się wzorowałeś zrobił tak samo. Zresztą dj.MatyAS którego nieudolnie cytowałeś też to lubi :D
    ciarek15
    Poziom 16  
    Cytat już poprawiłem, i przepraszam urażonego elektrodowicza marian1981.02.
    marian1981.02 napisał:

Nie dziwię się, że kolega Arek się wstawił, bo w swoich konstrukcjach na których się wzorowałeś zrobił tak samo. Zresztą dj.MatyAS którego nieudolnie cytowałeś też to lubi

No właśnie. Nie każdy lubi to samo. My lubimy wiedzieć od czego zacząć przy serwisowaniu wzmacniaczy po ewentualnej usterce, tym samym zaoszczędzając czas. Inni zatem nie lubią tego typu rozwiązań. Widocznie jesteśmy w tych dwóch odrębnych grupach, lecz ja nadal się upieram że sygnalizacja uszkodzenia na front panelu nie jest błędem konstrukcyjnym.
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra
    ciarek15 napisał:
    My lubimy wiedzieć od czego zacząć przy serwisowaniu wzmacniaczy po ewentualnej usterce,
    Dobrze zrobiona końcówka z dobrze działającym zabezpieczeniem się nie uszkodzi. Chyba, że bardzo będziesz tego chciał. Więc wniosek z tego taki, że lepiej skupić się na działaniu owych układów zabezpieczających. Po drugie to "My lubimy" to trochę nie pasuje dlatego, że kolega praktycznie sam od siebie nic nie przemyślał tylko zgapił.
    ciarek15
    Poziom 16  
    marian1981.02 napisał:
    Dobrze zrobiona końcówka z dobrze działającym zabezpieczeniem się nie uszkodzi. Chyba, że bardzo będziesz tego chciał. Więc wniosek z tego taki, że lepiej skupić się na działaniu owych układów zabezpieczających.

Jedno nie wyklucza drugiego. Moim zdaniem są to dobrze wykonane zabezpieczenia do tego właśnie z sygnalizacją. Po co mam się zastanawić co się stało jak nagle z głośników nic nie slychac? Wtedy zastanawiałbym się czy to może uszkodzona końcówka mocy... DC na wyjściu? A może to zwarcie gdzieś się zrobiło? Hmmm a może przegrzał się któryś z radiatorów? Po co zadawać sobie te pytania? Wystarczy że spojrzę na panel i wiem co się dzieje.
    marian1981.02 napisał:
    Po drugie to "My lubimy" to trochę nie pasuje dlatego, że kolega praktycznie sam od siebie nic nie przemyślał tylko zgapił.

Skoro już to kolega wywnioskował, to myślałem że spokojnie mogę użyć tego wyrażenia.
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra
    ciarek15 napisał:
    Po co zadawać sobie te pytania? Wystarczy że spojrzę na panel i wiem co się dzieje.
    Tak piszesz choćby nie wiadomo gdzie miałbyś tego używać. To nie ta klasa sprzętu. :D Zrobiłeś to na zasadzie - dam dużo ledek i wentylatorów bo na elektrodzie tak widziałem. Ale widzę, że ty zawsze wiesz lepiej więc na tym kończę dyskusję...
    ciarek15
    Poziom 16  
    marian1981.02 napisał:
    Ale widzę, że ty zawsze wiesz lepiej więc na tym kończę dyskusję...

Nie chodzi o to że "ja zawsze wiem lepiej", bo ja jestem można powiedzieć początkujący w tych sprawach, i szczerze powiedziawszy te zabezpieczenia robiłem pierwszy raz, tak samo jak i takie końcówki mocy. Ten projekt miałbyć dla mnie też taką ciekawostką jak, co i dlaczego właśnie tak to działa. Będę go używał w domu, a czasem tylko na jakiejś małej imprezie. Podsumowywując ja nie chce nikogo wyprowadzać z równowagi swoim upieraniem się :) Przyznaję że można było tego nie montować, lecz ja chciałem sprawdzić w praktyce jak to działa. Innym to nie przeszkadza, za to innych razi. Szanuję każdą opinie. Nie traktuję tej końcówki mocy jak by to miał być sprzęt wysokiej klasy bo tyle zabezpieczeń. To wszystko robione było z ciekawości :) Niedługo przedstawię kolejny wzmacniacz, połowę mniejszy...dosłownie :) Obiecuję że ledów od zabezpieczeń tyle już nie będzie, maksymalnie 3 (temp.90*, DC i zielona gotowości pracy. Trzy diody dla obydwu kanałów). Za to zamiast wychyłowego wskaźnika wysterowania będzie ledowy właśnie. Czy to też będzie złe? Bo przecież wiele konstrukcji takie coś posiada.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra
    ciarek15 napisał:
    Za to zamiast wychyłowego wskaźnika wysterowania będzie ledowy właśnie. Czy to też będzie złe?
    Pod warunkiem, że to będą jakieś ładne wskaźniki.

dj-MatyAS napisał:
    Właśnie = w obu wypadkach PRZYPADEK
    Wystarczy pilnować porządku wokół sprzętu :D
    Zresztą nikt nie pisał, że ma być tylko jedna kontrolka...
    ciarek15
    Poziom 16  
    Sterowniki linijki led będą oparte o lm3914 bo takie mam w zapasie. A można zobaczyć przykład jakiegoś ładnie wykonanego wzkaźnika led? Pytam bo chciałbym się takim wzorować.
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra
    Nie doczytałem, że chodzi o ledowe.
    ciarek15
    Poziom 16  
    Więc które wybrać. Ledowe czy wychyłowe?
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    ciarek15
    Poziom 16  
    Czyli lm3914 znów była by tylko błyskotką. Rzeczywiście już lepiej wstawić lm3915 lub 3916. Na szczęście mają ten sam rozstaw bo zacząłem robić PCB. A jeszcze męczy mnie jedno. Czemu w tych "wzmacniaczach" masa sygnałowa i masa zasilacza są oddzielone rezystorem 10R, a czemu nie są one wspólne?
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    ciarek15
    Poziom 16  
    Zazdroszczę wiedzy :) Dzięki za wyjaśnienie, teraz wiem że trzeba zamówić lm3915. Jeszcze jedno tylko pytanie na dziś.

Lepiej zrobić ten sterownik z prostownikiem liniowym? Jeśli tak to czy mogę w wersji stereo użyć TL072?

Czy lepiej zrobić prostrzy: