Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pytanie o domową rozdzielnicę z licznikiem

19 Apr 2013 16:06 6123 16
Ochrona Domu
    User removed account
    Level 1  
  • Ochrona Domu
    fighter
    Level 21  
    Podsumujmy nie wiesz kolego jaki masz układ sieci, coś tam wiesz o domowy sposobie mostkowania (nie będe komentował), nie wiesz jakiego przekroju przewodów używamy do zasilania gniazd.O zabezpieczeniach też nie zadużo wiedzy a dobre checi to nie wszystko niestety.

"W związku z tym, że na punkcie prądu jestem nieco przewrażliwiony i wszelką pracę z prądem zawsze starałem się wykonać z należytą ostrożnością"

Mam tak samo jak ty i w tym przypadku wydaje mi się,że bez wizyty dobrego elektryka się nie obejdzie, tak bedzie bezpieczniej.
    a-rafal
    Level 10  
    1. Plombowany jest licznik. Natomiast dostęp do skrzynki z zabezpieczeniami w domu jest bez zezwoleń ZE, ale nie każdy tam powinien grzebać.
    2. Jak się przekonać czy przewód PE jest właściwie podłączony ? Najlepiej wykonać pomiar ciągłości do najbliższego punktu wyrównania potencjału lub wykonać pomiar impedancji pętli zwarcia w obwodzie L-PE. Ten ostatni pomiar przy okazji wiele powie o stanie instalacji.
    3. Nowe gniazdo najlepiej zrobić jako odrębny obwód. Zwykle stosuje się przewód 3x2,5 mm2 i zabezpieczenie B16.

Quote:
    PS. Zdziwiło mnie też to, że elektryk na gniazda założył B16. Instalacja jest stara i na prano nie jest odpowiednio gruba do takiego zabezpieczenia, ale z drugiej strony zapewne B10 bardzo często by działała przy np. pralce na większej temperaturze.

A jakie zabezpieczenie na obwodzie gniazd wtykowych było przed wymianą ? Często te stare instalacje gniazdowe na przewodach aluminiowych prowadzone były w otok. Dlatego pozornie był cienki przewód a zabezpieczenia dawano topik 16 A. I to wytrzymywało o ile styki były dobre a otok nie przerwany.

Quote:
    Co myślicie o tej starej instalacji, może lepiej podmienić tu zabezpieczenie na B10?

Tu myślenie na nic. Trzeba zrobić przegląd i ocenę stanu. Na odległość nikt Ci nie doradzi.

Tak czy inaczej, porady możesz tu na forum otrzymać, ale tylko po to żeby wyrobić sobie ogólny pogląd. Ocenę stanu instalacji i przeróbki zleć elektrykowi.
  • Ochrona Domu
    User removed account
    Level 1  
    qadam12

Level 27  
    kowcio210 wrote:
    Zrobić to i tak zrobię. Tylko zawsze wolę sobie podyskutować. W życiu już sporo razy przerabiałem instalację elektryczną, niekiedy moja praca była sprawdzana przez elektryka (choćby przy podłączaniu płyty indukcyjnej) i zawsze mówił, że dobra robota i się pod nią podpisywał, więc wątpię, abym stworzył jakiekolwiek zagrożenie podczepiając kilka przewodów do skrzynki i przykręcając je do gniazda... Chyba, że jestem w błędzie

Jest kol.w błędzie.Ale skoro kolega uważa że może sobie sam podoczepiać do skrzynki ...
    to pozostaje tylko życzyć solidnego pomiarowca podczas przeglądu okresowego instalacji ,może się kolega zdziwić.
    User removed account
    Level 1  
    a-rafal
    Level 10  
    Oczywiście jeśli się uprzesz, to wykonania przeróbki nikt Ci nie zabroni, ale sam przyznasz że wiedzy "trochę" ci brakuje. Skręcić przewody każdy potrafi ale to nie jest istota pracy elektryka. Instalacja przede wszystkim ma zapewnić bezpieczeństwo użytkowania a dopiero potem ma działać. A czy Ty potrafisz zapewnić bezpieczeństwo instalacji po samodzielnej modyfikacji ?

Jeśli mogę Ci coś doradzić to najważniejsze jest wykonać pomiary aby ocenić stan przewodów. Skontrolować stan styków w puszkach instalacyjnych i rozdzielczych (jeśli są). Wykryć czy jest otok i czy nie jest przerwany.

Do czasu wymiany całej instalacji proponuję odciążyć istniejący obwód gniazd wtyczkowych poprzez wydzielenie nowego obwód do zasilenia pralki. Z opisu wynika że to jest największy odbiornik prądu w mieszkaniu (pewnie około 10 A). Obwód standardowy czyli B16 A i przewód 3x2,5 mm2 Pamiętaj tylko że ten nowy obwód (łazienka) powinien być wyposażony w RCD 30 mA. Taka modyfikacja instalacji mocno odciąży dotychczasowy obwód gniazd wtyczkowych. Wówczas można będzie wrócić do zabezpieczenia B10 na tym obwodzie bez ryzyka jego zadziałania. O ile oczywiście nie rozpędzisz się z odbiornikami. Zbilansuj je !

Mimo wszystko jeszcze raz zachęcam Cię do zlecenia tej pracy elektrykowi a już obowiązkowo wykonanie pomiarów.
    User removed account
    Level 1  
    a-rafal
    Level 10  
    Dojedź przewodem do ściany łazienkowej ale po stronie przedpokoju. W samej łazience wywierć koronkę pod puszkę lub daj gniazdo n/t (oczywiście IP44). W ten sposób nie trzeba demolować płytek w łazience bo przewodem wejdziesz prosto do puszki przez ścianę z zewnątrz. Lepiej zaszpachlować kawałek ściany na przedpokoju niż ciąć płytki w łazience. A skoro i tak przymierzasz się do wymiany instalacji to ten obwód łazienkowy daj na tynku jako prowizoryczny. A pod tynk schowasz go przy generalnym remoncie. Z dotychczasowego gniazda zrezygnuj, najlepiej odłącz je.

Przy montażu nowego gniazda w łazience pamiętaj o strefach.

I na litość Boską, weź elektryka !!!
    User removed account
    Level 1  
    a-rafal
    Level 10  
    Właśnie dlatego zaproponowałem zrobienie nowego gniazda w nowym miejscu. A ze starego zrezygnować. Wtedy możesz zrobić podejście z przedpokoju lub kuchni, jak Ci będzie wygodnie. Tylko zachowaj strefy, żebyś nie miał gniazda pod prysznicem :D
    User removed account
    Level 1  
    Francelektryk
    Level 17  
    Wstawiłeś tutaj zdjęcie i co na nim widać? Totalny bałagan i magazynek wszelkich narzędzi. Zadbaj o porządek przy liczniku już dzisiaj a następnie rób porządek z instalacją.
    User removed account
    Level 1  
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    kowcio210 wrote:
    Za geniusza w tych tematach siebie nigdy nie uważałem, ale też nie uważam, że nie jestem w stanie tego sam sobie zrobić. Wiedzę jakąś tam mam, myśle że do takiego prostego zadania wystarczającą.

Mylisz się. O wiele za małą.
    Temat zamykam. Byś sobie krzywdy nie zrobił.