Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TIG 253W Merkle nie spawa na AC

Guldon 19 Kwi 2013 20:12 1764 2
  • #1 19 Kwi 2013 20:12
    Guldon
    Poziom 8  

Witam,
    Poszukuję schematu do TIG 253W Merkle. Problem w tym, że spawarka nie działa w trybie AC po przełączeniu na DC wszystko jest ok. W trakcie spawania aluminium zniknął prąd spawania natomiast łuk inicjujący jest. Następnego dnia działała przez 10 minut i znów to samo. Tak się działo przez kilka dni, raz zaskoczyła prawie na tydzień a teraz spawa tylko na DC. Jeśli macie jakiś pomysł to proszę o pomoc.

0 2
  • #2 24 Kwi 2013 20:03
    Guldon
    Poziom 8  

Zrobiłem pomiary i ustaliłem, że tyrystory mają sterowanie jak na moją wiedzę poprawne. Podłączyłem jako sztuczne obciążenie między przewód masy a elektrodę 4Ω - mniejszym nie dysponowałem. Na DC nie ma problemu z regulacją prądu i spawarka spawa prawidłowo. Na AC też jest regulacja, obydwie połówki sinusa reagują na ustawienia potencjometru od prądu. Regulując balansem w zależności od położenia potencjometru zmienia się wypełnienie dodatniej lub ujemnej połówki sinusa. Niby wszystko ok ale przy próbie spawania zachowuje się tak jakby nie było głównego prądu. Na obciążeniu 4Ω przy skręconym potencjometrze na minimum, płynie tylko prąd przez rezystor mocy w spawarce - tyrystory wyłączone. Zmiana ustawienia potencjometru - tyrystory zaczynają przewodzić i prąd się zwiększa czyli niby ok tylko że nie można spawać. Brak schematu jednak blokuje, a w tej spawarce nie wiem jaki jest układ połączeń (trafo-tyrystory-diody przełącznik mocy AC na DC), może macie jakieś schematy od innych spawarek co ułatwiło by trochę sprawę. Moduł prostowniczo-regulujący jest na radiatorze z blaszek aluminiowych i ma oznaczenie B2HZ chyba to układ mostka prostowniczego (2 diody + 2 tyrystory).

0
  • #3 10 Sty 2018 07:54
    iti2
    Poziom 10  

Witam, czy udało się naprawić usterkę i co było przyczyną?
    Mam ten sam problem ale w innym modelu.

0
  Szukaj w 5mln produktów