Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung SCM-6900 - Cisza w głośnikach, STK4181 sprawny.

Dawidoos 19 Kwi 2013 21:46 3777 19
  • #1 19 Kwi 2013 21:46
    Dawidoos
    Poziom 14  

Hej,
    Na strychu u znajomego znalazłem zapomnianą wieżę Samsung SCM 6900. Okazało się, że wszystko "wizualnie" działa ale w głośnikach cisza. Kolega przyznał się, że podłączył 4Ω kolumny - na wyjściu wyraźnie zaznaczone, że mają być 8Ω.

Objawami są: całkowity brak wzmocnienia i na głośnikach i na słuchawkach. Dźwięk słychać i reaguje na potencjometr głośności, jednak nawet przy ustawionej maksymalnej głośności jest on bardzo cichy.

Wzmacniacz oparty jest o kostkę STK4181. Napięcia na nóżkach:
    1. -0.2V
    2. -0.2V
    3. 0
    4. -31.5V
    5. -1.38V
    6. 0
    7. -33.7V
    8. -34.4V
    9. -34.4V
    10. 0
    11. 34.3V
    12. 32.7V
    13. 0
    14. -34.4V
    15. -1.3V
    16. 0
    17. -0.1V
    18. -0.1V

Wydaje mi się więc, że wygląda na sprawną... Oczywiście schematu nigdzie nie można znaleźć w internecie. Gdzie mogę szukać ewentualnej usterki?

0 19
  • #2 23 Kwi 2013 21:22
    Dawidoos
    Poziom 14  

Pozwolę sobie napisać kolejny post - udało mi się dokonać "przełomu". Okazuje się, że sama końcówka jest sprawna. Po podaniu sygnału bezpośrednio na STK - gra.

Teraz światło podejrzeń pada na przedwzmacniacz. Bez schematu i doświadczenia w tego typu naprawach jest mi ciężko coś znaleźć. Może ktoś mnie naprowadzić?

Ps. dołączam notę aplikacyjną kostki STK 4181.

0
  • #3 23 Kwi 2013 23:55
    wolek14
    Poziom 31  

No na początek sprawdź czy op-ampy dostają zasilanie. Popraw wszystkie luty w okolicach przedwzmacniacza.

0
  • #4 24 Kwi 2013 15:27
    Dawidoos
    Poziom 14  

Zlokalizowałem jeden OP-AMP, MC4558 zasilanie wygląda ok - +12V i -12V. Luty poprawione, bez zmian...

0
  • #5 24 Kwi 2013 15:49
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 24 Kwi 2013 17:02
    Dawidoos
    Poziom 14  

O ile dobrze rozumiem, chodzi o pin 6, na którym powinno pojawić się (wg. noty) od -2V do -10V. Jest 0, nawet po wciśnięciu przycisku "mute".

0
  • #7 24 Kwi 2013 17:33
    wolek14
    Poziom 31  

Wepnij się sygnałem w potencjometr od regulacji głośności, i zobacz co się stanie. Jeśli jest cyfrowy, to pisz. Nie ma tam więcej op-ampów? Od regulacji barwy?

Sory za takie pytania, ale nie mam manuala do tego cuda.

0
  • #8 27 Kwi 2013 01:31
    Dawidoos
    Poziom 14  

Hej,
    Wybaczcie opóźnienie ale czasu mało, a wieża jest strasznie upierdliwa, da się ją włączyć tylko jak jest zmontowana w całość. Oczywiście można ją zmontować tylko w jednej pozycji... :)

W każdym razie, wolek14, masz rację! Faktycznie znalazłem drugi OP-AMP, siedział zaraz koło equalizera. Z tym, że napięcie też okey.
    Potencjometr jest zwykły (no, z silniczkiem...) i po wpięciu się sygnał na głośnikach się pojawia, ale nadal cichutki.

0
  • #9 27 Kwi 2013 08:43
    bestboy21
    Poziom 39  

Skoro jest taka upierdliwa to podlutuj sobie długie wąsy w newralgiczne punkty, oznacz kolorami albo naklejkami, później skręć i sprawdzaj "co gdzie jest albo nie ma" ,wejścia/wyjścia opampów, potencjometr, (cały tor audio)... wiadomo że przy takich wąsach będą problemy z zakłóceniami ale co to przeszkadza w szukaniu.. (a i może nawet pomóc, wystarczy palcem dotykać.. )
    Można szukać sygnału albo go podawać, sonda audio i lecisz. To że napięcia są OK nic nie oznacza.. patrz pogrubiony tekst.

0
  • #10 04 Maj 2013 23:46
    Dawidoos
    Poziom 14  

Hej,
    Wybaczcie że odpowiadam z takim opóźnieniem ale siadam do tej naprawy raz w tygodniu na kilka godzin... Udało mi się przerobić wieżę na bardziej "serwisowalną".

Posprawdzałem też kilka rzeczy. Potencjometr jest okey.
    Co do opampów - jak dokładnie się je sprawdza? Jako że nie dysponuję żadnym generatorem, podaje sygnał z wyjścia karty dźwiękowej. Robię to w ten sposób, że masę sygnału podłączam do wspólnej masy, a + dotykam wyjść/wejść w opampie. Niestety, nie słychać wtedy kompletnie nic w głośnikach. Może warto po prostu zamówić dwie sztuki i je wymienić?
    Zauważyłem tylko, że po podbiciu wszystkiego na korektorze dźwięk jest zauważalnie głośniejszy, choć to nadal nie jest to. Słychać też bardzo delikatną reakcję na włączenie wyciszenia, choć dźwięk nadal wydobywa się z głośnika...

Macie koledzy jeszcze jakieś rady? Albo chociaż w jaki sposób szukać, jak pisze kolega bestboy21, "co gdzie jest albo nie ma". Dysponuję w zasadzie tylko multimetrem. Głośnik do masy i plusem szukać sygnału?

0
  • #11 04 Maj 2013 23:55
    wolek14
    Poziom 31  

Wystarczająca technika - też tak zazwyczaj robię.

Czyli podając sygnał z karty bezpośrednio na opampy reakcji dalej brak? Wymiana ich na pewno nie zaszkodzi, jednak sprawdź jeszcze jedno - podaj sygnał z karty na wyjście ostatniego op-ampu. Jeśli dalej nie będzie dźwięku, to usterka jest gdzie indziej. Wtedy podaj w to miejsce z karty 70Hz (o jak największej amplitudzie), i szukaj multimetrem gdzie sygnał się traci na drodze do STK.

0
  • #12 05 Maj 2013 00:02
    bestboy21
    Poziom 39  

Cytat:
    Głośnik do masy i plusem szukać sygnału?

Kondensator unipolarny 1µF/50V szeregowo z rezystorem +/-500Ω i słuchawka (w szeregu), bo głośnikiem za wiele nie wybadasz. Złap sobie tą masę i dalej na macajewa, takim zestawem nic nie uszkodzisz ani przypadkiem nie ogłuchniesz.

0
  • #13 06 Maj 2013 23:24
    Dawidoos
    Poziom 14  

Hej,
    Natrafiłem na przełom jakiś. Okazuje się że dźwięk jest na wyjściu i wejściu opampa przy korektorze. Na wejściu jest cichutko, ale na wyjściu dużo głośniej niż za końcówką. Drugi znajduje się tuż przy wejściu AUX, tam jest całkowita cisza. Czy to on uległ zniszczeniu? Mogę go jakość sprawdzić? Mam jedną sztukę OPA2134, napięcia, wejścia/wyjścia wg. not katalogowych są takie same - podłączyć?

Ps. Pytam z ciekawości i chęci poszerzenia wiedzy. "Filtr" zaproponowany przez kolegę bestboy21 to po prostu prosta zwrotnica dla głośnika wysokotonowego, zgadza się?

0
  • #14 06 Maj 2013 23:32
    wolek14
    Poziom 31  

Cytat:
    Okazuje się że dźwięk jest na wyjściu (i wejściu, ale dużo cichszy) opampa przy korektorze.

No i to by się w miarę zgadzało. I co dalej? Gdzie znika?
    Cytat:
    Drugi znajduje się tuż przy wejściu AUX, tam jest całkowita cisza. Czy to on uległ zniszczeniu? Mogę go jakość sprawdzić? Mam jedną sztukę OPA2134, napięcia, wejścia/wyjścia wg. not katalogowych są takie same - podłączyć?

No tam by był, gdybyś sygnał podał na wejście AUX. Na razie go zostaw. Ew. podaj na AUX sygnał i wtedy sprawdź.
    Cytat:
    Ps. Pytam z ciekawości i chęci poszerzenia wiedzy. "Filtr" zaproponowany przez kolegę bestboy21 to po prostu prosta zwrotnica dla głośnika wysokotonowego, zgadza się?

Nie. Kondensator filtruje napięcie stałe, a rezystor zabezpiecza słuchawkę i podnosi impedancję takiej "czujki".

0
  • #15 07 Maj 2013 00:38
    Dawidoos
    Poziom 14  

No i kolejną zagadką jest to, że po podaniu na wejście AUX sygnał w głośniku i na próbniku też ale na opampie przy wejściu już nie.

Gdzie znika sygnał jest troszkę zagadkowe, bo wtykanie próbnika na ślepo nic nie dało... Dołączam kilka zdjęć żeby rozjaśnić mój opis:
    To jest zdjęcie elementów koło korektora. Widać opampa i na prawo, te kolorowe, to przewody sygnałowe. Po odpięciu jest cisza całkowita. Mam wrażenie, że gdzieś w tym miejscu coś się dzieje. Tak jak pisałem wyżej, sygnał do opampa dochodzi dobry, ten go wzmacnia i zanim dojdzie do końcówki jest już cichy. Czy to któryś z rezystorów, kondensatorów mógł ulec zniszczeniu?

Tutaj jest drugi koniec przewodów ze zdjęcia wyżej. Zaraz obok tego jest wtyczka z sygnałem od CD i tunera.

0
  • #16 07 Maj 2013 00:49
    wolek14
    Poziom 31  

Wypnij tą wtyczkę przy końcówce, i wepnij się w nią sygnałem. Jeśli dalej będzie cisza, to szukaj wśród elementów z drugiego foto, najpierw popraw tam luty. Jeśli wszystko będzie ok, to przewody, wtyczki i gniazda do tych wtyczek do sprawdzenia. Rozumiem, że z opampa do wtyczki jest wszystko ok?
    Po co na każdy kanał są 3 przewody?

Cytat:
    No i kolejną zagadką jest to, że po podaniu na wejście AUX sygnał w głośniku i na próbniku też ale na opampie przy wejściu już nie.

Nie rozumiem.

W ogóle to z jakiego źródła sygnał się pojawia na opampie przy EQ? Z AUX? Czy CD/Tape/Tuner?

Trochę uściślij to co piszesz, bo zaczynam się gubić.

0
  • #17 07 Maj 2013 01:28
    Dawidoos
    Poziom 14  

Wybacz, że zamotałem. Spróbuję rozjaśnić.

Cytat:
    W ogóle to z jakiego źródła sygnał się pojawia na opampie przy EQ? Z AUX? Czy CD/Tape/Tuner?

Obojętnie jakie źródło, sygnał jest.

Jeżeli sygnał podłączam pod wejście AUX wieży, to jest dokładnie taki sam efekt jak po wybraniu np. tunera, czli objawy z tematu. Dźwięk jest na opampie koło korektora, ale nie ma na tym koło samego wejścia AUX.

Cytat:
    Rozumiem, że z opampa do wtyczki jest wszystko ok?

Własnie nie. Po wpięciu się sygnałem w płytę główną (zdjęcia 2), wieża gra elegancko. To znaczy, że gdzieś coś się stało na drodze opamp - przewód (zdjęcie 1), ponieważ po podłączeniu się bezpośrednio słuchawką na wyjście opampa, dźwięk jest.

Cytat:
    Po co na każdy kanał są 3 przewody?

To chyba nie tak. Jeden zestaw (czarny, czerwony, biały) doprowadza sygnał do korektora, drugi zestaw odprowadza. Tak jak pisałem wcześniej, wszystkie źródła z CD, tunera idą do płyty głównej, nie płyty korektora.

Jeszcze teraz zauważyłem, nie wiem czy tak ma być, czy nie. Na każdy kanał opampa (wg. noty) przypadają dwa wejścia i jedno wyjście. Na wyjściu i wejściu (-) sygnał jest, na wejściu (+) sygnału nie ma. Prawidłowo?

0
  • #18 07 Maj 2013 01:45
    wolek14
    Poziom 31  

Cytat:
    Dźwięk jest na opampie koło korektora, ale nie ma na tym koło samego wejścia AUX.

To go nie ruszaj, cholera wie do czego on jest. Może służyć do jakiegoś wyjścia Tape, czy wejścia Mic. Nie istotne.
    Cytat:
    Teraz odnośnie tego przewodu. Po wpięciu się sygnałem w płytę główną (zdjęcia 2), wieża gra elegancko. To znaczy, że gdzieś coś się stało na drodze opamp - przewód (zdjęcie 1), ponieważ po podłączeniu się bezpośrednio słuchawką na wyjście opampa, dźwięk jest.

No to wiesz co robić.
    Cytat:
    Jeszcze teraz zauważyłem, nie wiem czy tak ma być, czy nie. Na każdy kanał opampa (wg. noty) przypadają dwa wejścia i jedno wyjście. Na wyjściu i wejściu (-) sygnał jest, na wejściu (+) sygnału nie ma. Prawidłowo?

Nie do końca, ale na razie to zostaw.

Sprawdź na razie cały tor audio od wyjścia opampu, do złącza na płycie głównej. Jesli będziesz w 100% pewien, że jest sprawny, a mimo to wieża nie będzie działać, to pisz.
    A w pytaniu "z wyjścia opampu do wtyczki" chodziło mi o wtyczkę na foto nr. 1.

Jesteś z tej "dużej" czy "małej" Trzebini? Bo jak z małej, to witam sąsiada :)

0
  • #19 08 Maj 2013 01:56
    Dawidoos
    Poziom 14  

Cytat:
    No to wiesz co robić.

Ha, żeby to było takie proste. To nie jest żadna typowa aplikacja tego opampa. Sygnał w jednym miejscu jest, w innym jest sporo cichszy i tak na prawdę nie wiem gdzie ma być jaki. Nie mogę się połapać, czy sygnał przez potencjometry korektora idzie przed, czy po wzmocnieniu. To samo z potencjometrem. Ścieżki strasznie małe, niezorganizowane, schematu brak :|
    Te przewody sygnałowe, które idą do końcówki nie są połączone bezpośrednio do opampa, to też nie ułatwia zadania. Później siedzi jeszcze selektor źródła (LC7821) sterowany z procka... Widzę kilka tematów na elektrodzie odnośnie tego układu i awarii podobnych do tej co u mnie, choć w żadnym nie jest jednoznacznie wyjaśnione czy to on był przyczyną awarii. U mnie podaje sygnał "dalej" ale już cichy.

Może to, że sygnał jest cichy na obu wyjściach głośnikowych powinno być jakąś wskazówką do tego, co uległo uszkodzeniu?

Cytat:
    Jesteś z tej "dużej" czy "małej" Trzebini? Bo jak z małej, to witam sąsiada

Tej z Małopolski. To będzie ta duża, o ile można ją tak nazwać :D

0
  • #20 08 Maj 2013 08:50
    bestboy21
    Poziom 39  

Możesz ten selektor "przedzwonić" , zwierając kolejne "wejścia z wyjściem", ewentualnie użyj jakiegoś niewielkiego rezystora żeby czasami czegoś nie spalić.
    Lx=Rx. Gorzej jak coś w selektorze zwiera, ale od czegoś trzeba zacząć.

0