Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

subwoofer 2 głośnikowy (20cm i 30 cm)

kosa1200 19 Kwi 2013 23:17 1440 5
  • #1 19 Kwi 2013 23:17
    kosa1200
    Poziom 6  

Witam, jako młody amator muzyki zapragnąłem zrobić sobię przynajmniej subwoofer. Czytałem i czytałem wszedzie na czym polega budowa itp.. Chodzi mi o ideę dwóch głośników w subwooferze. Zamierzam kupić wzmacniacz płytowy o mocy 80W. Wiem, ze zarówno szeregowo jak i równolegle moce głośników sumują się a impedancja odpowiednio zmienia. Pomyślałem o połączeniu równoległym 2 głośników po około 50-60W. I teraz, według Was dobrym pomysłem jest umieszczenie w skrzyni głośnika o średnicy 20 cm oraz 30 cm? Podobno mniejsza średnica - szybszy bas za cenę płytszego, a w 30cm na odwrót. Czy byłoby więc to dobre rozwiązanie? Myślę o obudowie zamkniętej, jeżeli głośniki miałyby być koło siebie to wyliczone objętości obudow dodaje się by utworzyć jedną dużą? Może nie ma jednak sensu montować 2 głośników, ale jeden o mocy czynnej np. 100W? Z tego co patrzyłem, to układ push-pull na głośnikach o różnych średnicach chyba nie bardzo się sprawdzi. Proszę o opinie.

Pozdrawiam

0 5
  • Pomocny post
    #2 20 Kwi 2013 14:14
    flubber.trip
    Poziom 27  

Nie daje się do jednej obudowy 2 różnych głośników. Jeżeli zaś chodzi o ich połączenie to możesz je połączyć równolegle jeże tylko ich wypadkowa impedancja nie będzie mniejsza od minimalnej jaką może przyjąć wzmacniacz. Jeżeli już chcesz 2 głośniki to albo 2 oddzielne obudowy albo jedna podzielona.

0
  • Pomocny post
    #3 20 Kwi 2013 17:56
    JerzyPed
    Poziom 19  

Jezeli dasz do jednej obudowy dwa rozne glosniki, to ZAWSZE jeden z glosnikow bedzie grac ciszej a drugi glosniej. Z tego powodu w subwooferach zawsze stosuje sie tylko jeden glosnik albo dwa takie same. Nawet jak zrobisz dwie oddzielne obudowy, to rowniez efekt bedzie taki sam. W Twojej sytuacji, mozesz wybrac lepszy glosnik (o lepszych parametrach) i zrobic na nim suba. Ewentualnie mozesz dokupic drugi identyczny glosnik i zrobic sobie dwie obudowy lub dwa glosniki w jednej obudowie. Obliczenie pojemnosci obudowy do konkretnego glosnika, to jest juz inna, oddzielna sprawa.
    Pozdrawiam, Jerzy

0
  • #4 20 Kwi 2013 17:57
    kosa1200
    Poziom 6  

A to rozwiązanie push-pull jest dobre, czy lepiej kupić i wmontować jeden głośnik?

Co do obliczeń, to nie problem :D Poradze sobię jakoś, nie wiedziałem tylko jak z tymi 2 innymi głośnikami ale już wszystko wyjaśnione :D

0
  • Pomocny post
    #5 20 Kwi 2013 18:06
    flubber.trip
    Poziom 27  

Tandem głośników daje nam tą przewagę że można zastosować 2 razy mniejszą obudowę.

0
  • #6 20 Kwi 2013 18:08
    kosa1200
    Poziom 6  

No ale za odpowiednią cenę :) Dziękuję za odpowiedzi, jestem usatysfakcjonowany :D zamykam temat ;)

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo