Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mikrofon pojemnościowy do wokalu (USB czy nie?)

20 Kwi 2013 12:10 16164 19
  • Poziom 10  
    Witam, chcę stworzyć małe domowe studyjko w swoim pokoju.
    Pytanie jest a'propo mikrofonu do wokalu. Wydaje mi się iż postawie na mikrofon pojemnościowy.
    Pytanie - czy mikrofony pojemnościowe "USB" są dużo gorsze od ich tradycyjnych kolegów? czy w ogóle są gorsze?
    Chodzi mi mikrofonu typu Audio technica AT2020 , AKG Perception120, MXL 550/551, SE 2200a czy też MXL V67G.

Pytanie numer dwa, co jest potrzebne, żeby taki mikrofon dobrze nagrać na komputerze? jeśli chodzi o USB zapewne liczy się karta dźwiękowa. Ja posiadam kartę RealtekŸ ALC889 8-kanałowe Kodek High Definition Audio na płycie głównej ASUS Rampage III Extreme - czy to wystarczy?
    Jeśli chodzi o tradycyjne podłączenie XLR - jak najlepiej podłączyć taki mikrofon pojemnościowy do komputera? Wystarczy przedwzmacniacz mikrofonowy? np. PRESONUS TUBEPRE, BEHRINGER MIC 2200 czy też ART TUBE MP Studio V3? i to również podłączone by było do wspomnianego komputera.

Bardzo proszę o pomoc w tym przedziale cenowym! Moje doświadczenie jest zerowe, tylko chęci duże.
  • Poziom 29  
    W uproszczeniu:
    Mikrofon USB- podpinasz do komputera i nagrywasz, nawet jeśli nie masz karty dźwiękowej, nie masz w zasadzie żadnej kontroli nad nagrywanym sygnałem i żadnej możliwości rozbudowy toru
    Mikrofon XLR- preamp lub mikser + karta dźwiękowa lub interface z wejściem mikrofonowym. Konfigurujesz i dobierasz tor analogowy do własnych potrzeb (i możliwości finansowych) -pełna kontrola i elastyczność ale dużo większe koszty.
    Do prostego nagrywania jednej ścieżki, np wokalowej wystarczy USB, do czegokolwiek bardziej skomplikowanego będzie brakowało funkcjonalności (nie jakości, ta jest podobna pod warunkiem wysterowania przetwornika A/C w mikrofonie)
  • Poziom 10  
    A czy przy drugiej wersji jest opcja zamknięcia się w 1000zł, czy przy takim budżecie lepiej kupić USB i tyle?

stasiekm napisał:

Mikrofon XLR- preamp lub mikser + karta dźwiękowa lub interface z wejściem mikrofonowym.

Czy dobrze rozumiem że przy interface nie potrzebuje preampu?

Co powiecie o
    Audio-technica AT2020

+ALESIS IO/2 EXPRESS

Lub zamiast interface preamp typu PRESONUS TUBEPRE V2

i to podpiąć pod moją kartę zintegrowaną?

Moderowany przez adambyw:

3.1.18. Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).

• Moderator Akustyka
    Karta zintegrowana to najsłabsze ogniwo toru dźwiękowego.
    Kupując mikrofon z USB zwróć uwagę żeby miał wyjście słuchawkowe. Unikniesz kłopotów z odsłuchem.

Na temat alesis IO2 są różne opinie, poczytaj, niedawno przynajmniej 2 userów na forum miało z nim problem.
  • Poziom 10  
    Napisałem o tym Alesis, ponieważ planuję również zakupić Klawiaturę sterującą (Oxygen88) i myslałem że przyda się od razu do tego. Ale nie jest to wymagane, więc może być inny interface, np. AVID Recording Studio.
    Jak rozumiem przy interface karta już nie ma takiego znaczenia, ponieważ ten własnie interface robi za kartę, dlatego myślałem że zamknę sę interface+mikrofon w 800zł do tego statyw, popfilter, "koszyk" na mikrofon, kable i podstawowe wytłumienie.

Szczerze, chętnie uniknąłbym tego mikrofonu USB jeśli da się osiągnąć taką samą jakośc z większą możliwością modulacji przy nakładzie większym o 100-200zł.
  • Moderator Akustyka
    Przy interfejsie karta muzyczna nie ma żadnego znaczenia. A dokładniej interfejs jest dla komputera drugą, zewnętrzną kartą muzyczną. Podobnie jak mikrofon.
    Oba interfejsy to podobna półka.
    Koszyk nie jest niezbędny, możesz go sobie na początek darować, w ramach cięcia budżetu.

Jak chcesz pracować z MIDI, rozważ czy nie warto kupić interfejsu z wbudowanym i portami MIDI. Tak jak teraz, będziesz musiał zarezerwować 2 porty USB, jeden do interfejsu, drugi do klawiatury. I w tym wypadku stosowanie hubów USB może okazać się niemożliwe.
  • Poziom 10  
    Dobry interface midi kosztuje sporo pieniędzy, a tani będzie strasznie kichowaty. Tak teraz myślę że podłączę ją (klawiaturę) przez USB, w takim wypadku interface byłby tylko dla mikrofonu. (chyba że źle rozumuję?)
  • Moderator Akustyka
    Midi to tylko sugestia. Ta klawiatura ma midi w sobie, to nie jest problem, tylko musisz zwolnić port dodatkowo USB. Piszę o tym bo u siebie mam z tym ciasno, zwłaszcza w laptopie.
    Tanie interfejsy są znośne, ale zależy na jaki egzemplarz się trafi. Mam tanie dwa, jeden pracuje z klawiszami dobrze, drugi przekłamuje komunikaty. Ale do ddruma jest OK. Ale one po niecałe 20zł.

Interfejs audio traktuj jako urządzenie w 2 strony. czyli wejście (mikrofon) i wyjście (dźwięk z komputera). Zwłaszcza jak będzie miało dedykowane sterowniki ASIO.
  • Poziom 10  
    o wejścia USB w komputerze się nie martwię.
    Podsumowując; Audio-technica AT2020 -> kabel XLR -> Interface M-Audio Fast Track -> kabel USB -> Komputer
    Ma to sens?
  • Poziom 7  
    Pozwólcie, że spytam się tu, żeby nie zakładać nowego tematu. Czy jeśli kupuje się mikrofon pojemnościowy pod USB to co poza nim samym ma wpływ na jakość dźwięku? Wiadomo, na XLR przechodzi po drodze przez mikser/interfejs, zaś sygnał z majka pod USB trafia bezpośrednio do konputera, ale jest coś, co ma wpływ na jakość?
  • Poziom 7  
    Jeśli tak, to laptop (który ma słabszy zasilacz od stacjonarnych, przynajmniej w większości) będzie w pewnym stopniu psuł dźwięk, czy różnica będzie niezauważalna?
  • Moderator Akustyka
    Zawsze możesz pracować na baterii ;)

Na do mojego laptopa Dell d630 podłączałem ze 3 modele mikrofonów na USB na żadnym nie było problemów. Choć z drugiej strony widzę w porównaniu do innych zwłaszcza nowszych konstrukcji ten zasilacz jest nieźle zrobiony.
    Dlatego piszę że może i czasem, a nie jest to regułą. Najczęściej problem może się ujawnić jak do wyjścia słuchawkowego mikrofonu podłączysz wzmacniacz czy kolumny aktywne. Ale problem dotyczy chyba większości kart muzycznych na USB bez własnego zasilania, dających sygnał niesymetryczny.
    Ale przy nagrywaniu takim mikrofonem właściwie używa się tylko słuchawek, więc problem nie powinien występować.
  • Poziom 2  
    Witam mam pytanko posiadam mikrofon Audio technica ATR2500 USB, jakoś jakość mnie nie powala na nogi przy nagrywaniu wokalu, pomyślałem że dokupię do niego jakiś przedwzmacniacz ale czy są takie na USB z tego co widzę po allegro to same są z wyjściem takim okrągłym, są może jakieś przejściówki lub ktoś kto mi to wytłumaczy ??? dodam że na przedwzmacniacz mogę przeznaczyć max 300 zł, oraz dodam że nagrywam na laptopie z zintegrowana kartą dzwiękową
  • Poziom 2  
    Czyli mam rozumieć 400 zł poszło w błoto ? nagrywanie nim wiele się nie różni od nagrywania mikrofonem za 15 zł, trzeba było kupić inny mikrofon + przed wzmacniacz a efekt na pewno o 100 razy lepszy :/
  • Moderator Akustyka
    Czy w błoto? Nie powiedział bym. W wielu przypadkach jest to wystarczające. Ten mikrofon jest wart tylko 400zł. Wydając tyle samo na preamp/interfejs i mikrofon efekt był by porównywalny lub gorszy. To kompromis pomiędzy ceną, ilością połączeń, prostotą użytkowania a jakością i możliwością rozbudowy.
    Niestety wybierając złącze USB zablokowałeś sobie możliwość rozbudowy.
  • Poziom 23  
    concretnylbn napisał:
    Czyli mam rozumieć 400 zł poszło w błoto ? nagrywanie nim wiele się nie różni od nagrywania mikrofonem za 15 zł, trzeba było kupić inny mikrofon + przed wzmacniacz a efekt na pewno o 100 razy lepszy :/

Hehe, dlatego zawsze odradzam mikrofony "USB". Dla mnie to jest do rozmów na skajpie, a nie tam jakieś rekordingi :-)