Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar siły linki stalowej nawijanej na bęben

20 Kwi 2013 13:05 1581 3
  • Poziom 7  
    wzb- wałek z bębnem
    r- układ rolek

Mam za zadanie zmierzyć wartość siły stalowej w lince naciąganej na bęben (rys.). Doszedłem do tego, że pomiar ma wykonywany pośrednio, tzn. nie poprzez bezpośredni pomiar siły a pokrewnej wartości- momentu skręcającego wał z bębnem.

W związku z tym, że dopuszczalna wartość siły wynosi 40 kN średnica zewnętrzna kołnierza bębna 60 cm to maksymalny moment wynosi 12 kNm. I dlatego dobrałem momentomierz o maksymalnym zakresie pomiarowym 15 kNm. (http://www.hbm.com/en/menu/products/transducers-sensors/torque/t40fm/)

Jednak problemem pozostaje jak zmierzyć wartość zmiany promienia wynikający z nawijania. Możnaby było zastosować dalmierz do określania miejscowej zmiany, jednak to miałoby zastosowanie w przypadku nawijania równomiernego, jednak nie zawsze takie zachodzi.

Stąd moje zapytanie, jak określać przyrost liny? Tak się składa, że nie mam pomysłu- oprócz tego felernego dalmierza.
  • Poziom 43  
    "Odpuść" sobie wał z bębnem.
    Siłę możesz zmierzyć na którejkolwiek z rolek (rozrysuj sobie wektory).
  • Poziom 7  

Ale jak zmierzyć siłę na rolce? Jaki czujnik zastosowac? Domyślam się, że czujnik nacisku. Ale jest problem montażowy- obecność łożyska...
    Przecież na pewno nie momentomierz- moment skręcający rolkę wynosi zawsze prawie 0 (są ewentualnie minimalne straty na tarcie)- rys..
  • Poziom 43  
    Czy wiesz, jaka siła działa na zawieszeni rolki?
    Czy wiesz, że rolkę możesz zawiesić na sprężynie, której odkształcenie jest miarą działającej siły?
    A jeśli rolkę zamocujesz na ruchomym ramieniu, to na tym samym ramieniu możesz zamocować momentomierz (jeśli to MUSI być pomiar momentu), lub WAGĘ - i wtedy jest pomiar siły.
    Tu masz szkic:
    Siła w lince jest równa ciężarowi odważnika razy stosunek długości ramion R2/R1.