Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Indesit WIL 85 - Miga kontrolka zegara i blokady drzwi

krzys.r 20 Apr 2013 16:07 5586 10
 • #1
  krzys.r
  Level 9  
  Witam,

  pralka startuje normalnie, rozpoczyna pranie, pobiera wodę, kręci bębnem. Przy wypompowywaniu wody, a dokładnie przy braku wody w bębnie nie zatrzymuje się pompa, a pralka zawisa. Wolno mruga zielony led zegara opóźnienia i szybko czerwony led blokady drzwi. Nie reaguje na żaden przycisk.
  Wymieniłem pompę, zużyta, jednak to nie pomogło, a następnie przeczyściłem styki i przelutowałem płytę jak kolega w innym temacie. Problem pozostał. Wygląda to tak jakby pralka nie potrafiła przejść do kolejnego etapu. Pobrałem wsad do tej pralki - jednak brakuje mi wiedzy jak ten scalak zaprogramować.
 • #2
  DAREKdd
  Level 11  
  Miałem bardzo podobny przypadek, tylko w pralce WISL 105.Wystarczyło wymienic przekaznik od grzałki.W servisie chcieli 500zl za nowy moduł.
 • #3
  krzys.r
  Level 9  
  Dzięki za szybką odpowiedź, jednak identycznie pralka zachowuje się podczas wybrania spustu wody. Nie potrafi się wyłączyć i program zawiesza się, a tutaj grzałka chyba nie pracuje.
  edit: Ale możliwe, że uszkodzony może być przekaźnik od pompy
 • #4
  DAREKdd
  Level 11  
  Jeśli przekaznik od grzałki bedzie miał sklejone styki to tak właśnie bedzie się działo.Sprawdzone na mojej pralce.
 • #5
  krzys.r
  Level 9  
  Zgodnie z sugestią kolegi wymieniłem przekaźnik a dokładnie wszystkie. Problem pozostał, woda wypompowana, pompa pracuje nadal mruga zielony led zegara i czerwony led blokady drzwi.

  Przekaźniki Omron G5LE-1-VD (2484W8) zamieniłem Omron G5LE-1 (2853W7), takie przyszły, mimo że zamówione były takie same.
 • #6
  DAREKdd
  Level 11  
  To pozostało sprawdzic hydrostat. Może on szwankować, wskazuje na to ciągła praca pompy mimo że nie ma już w bębnie wody.Sprawdz wężyk, czy nie zapchany.
 • Helpful post
  #7
  machefi
  Home appliances specialist
  krzys.r wrote:
  Wolno mruga zielony led zegara opóźnienia i szybko czerwony led blokady drzwi. Nie reaguje na żaden przycisk.

  Błąd F01 - sprawdź okablowanie silnika od kostki do modułu , ewentualnie rzeczywiście wsad się posypał i pozostaje zaprogramowanie kości pamięci .
 • #8
  krzys.r
  Level 9  
  Hydrostat raczej w porządku, zdjąłem wężyk i lekkie sprężenie w otwór powietrza powoduje zatrzymanie wody, zresztą pralka pobiera wodę prawidłowo, do programu prania jak i płukania.
  W tym momencie sprawdzam ja w ten sposób, że uruchamiam płukanie - leje się woda do pewnego momentu, następuje kilka\kilkanaście ruchów bębna, uzupełnienia stanu wody do poziomu drzwiczek, kolejne ruchy bębna i wypompowywanie wody, szybkie obroty bębna i wpada w stan zawieszenia. Identyczny efekt jeśli zatrzymam płukanie, wyłączam pralkę i przestawiam na spust wody i uruchamiam. Przy wypompowywaniu wody jest bardzo cicho a w końcowej fazie słychać miarowy dźwięk końca pompowania i następuje zawieszenie.

  Przewody do silnika OK. Potrzebuję programator i wylutować układ czy może jest inny sposób? Na płycie programatora jest układ 5 styków dostępnych przez otwór w obudowie. Proszę o instrukcję.
 • #9
  krzys.r
  Level 9  
  Zamontowałem w płytę programatora podstawkę pod 24c64 w miejscu U3, układ zaprogramowałem wsadem do WIL 85 PL i oczywiście wymontowałem U2 24c64 smd. Problem występował nadal czyli okazało się że wsad był w porządku.
  Wypiąłem grzałkę, a dokładnie oba przewody zasilania, wcześniej wypinałem tylko jeden i o dziwo pralka zaczęła normalnie pracować. Jadę po nową grzałkę, problem wydaje się rozwiązany.
 • #10
  DAREKdd
  Level 11  
  Jednak problemem był obwód grzałki, u mnie było właśnie tak jak były sklejone styki od przekaznika, stąd moja sugestia.Ale dobrze że usterka znaleziona, a ile dodatkowych doświadczeń :D
 • #11
  krzys.r
  Level 9  
  Pralka naprawiona, generalnie uszkodzona grzałka, ale po 9 latach pompa również w tragicznym stanie. Podczas poszukiwań awarii wymienione wszystkie przekaźniki, wymontowany U2 smd 24c64 i na podstawce funkcjonuje normalnych rozmiarów 24c64 w miejscu U3 zaprogramowany JDM.

  Dziękuję kolegom za pomoc, a szczególnie @DAREKdd za postawienie trafnej diagnozy i koledze @tolo za odpowiedź PM i gotowość pomocy w zaprogramowaniu układu.

  Temat do zamknięcia.