Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Indesit WIL 85 - Miga kontrolka zegara i blokady drzwi

krzys.r 20 Kwi 2013 16:07 4497 10
  • #1 20 Kwi 2013 16:07
    krzys.r
    Poziom 9  

Witam,

pralka startuje normalnie, rozpoczyna pranie, pobiera wodę, kręci bębnem. Przy wypompowywaniu wody, a dokładnie przy braku wody w bębnie nie zatrzymuje się pompa, a pralka zawisa. Wolno mruga zielony led zegara opóźnienia i szybko czerwony led blokady drzwi. Nie reaguje na żaden przycisk.
    Wymieniłem pompę, zużyta, jednak to nie pomogło, a następnie przeczyściłem styki i przelutowałem płytę jak kolega w innym temacie. Problem pozostał. Wygląda to tak jakby pralka nie potrafiła przejść do kolejnego etapu. Pobrałem wsad do tej pralki - jednak brakuje mi wiedzy jak ten scalak zaprogramować.

1 10
  • Sklep HeluKabel
  • #2 20 Kwi 2013 16:17
    DAREKdd
    Poziom 10  

Miałem bardzo podobny przypadek, tylko w pralce WISL 105.Wystarczyło wymienic przekaznik od grzałki.W servisie chcieli 500zl za nowy moduł.

0
  • #3 20 Kwi 2013 17:39
    krzys.r
    Poziom 9  

Dzięki za szybką odpowiedź, jednak identycznie pralka zachowuje się podczas wybrania spustu wody. Nie potrafi się wyłączyć i program zawiesza się, a tutaj grzałka chyba nie pracuje.
    edit: Ale możliwe, że uszkodzony może być przekaźnik od pompy

0
  • Sklep HeluKabel
  • #4 20 Kwi 2013 23:05
    DAREKdd
    Poziom 10  

Jeśli przekaznik od grzałki bedzie miał sklejone styki to tak właśnie bedzie się działo.Sprawdzone na mojej pralce.

1
  • #5 24 Kwi 2013 17:38
    krzys.r
    Poziom 9  

Zgodnie z sugestią kolegi wymieniłem przekaźnik a dokładnie wszystkie. Problem pozostał, woda wypompowana, pompa pracuje nadal mruga zielony led zegara i czerwony led blokady drzwi.

Przekaźniki Omron G5LE-1-VD (2484W8) zamieniłem Omron G5LE-1 (2853W7), takie przyszły, mimo że zamówione były takie same.

0
  • #6 24 Kwi 2013 17:51
    DAREKdd
    Poziom 10  

To pozostało sprawdzic hydrostat. Może on szwankować, wskazuje na to ciągła praca pompy mimo że nie ma już w bębnie wody.Sprawdz wężyk, czy nie zapchany.

0
  • Pomocny post
    #7 24 Kwi 2013 18:41
    machefi
    VIP Zasłużony dla elektroda

krzys.r napisał:
    Wolno mruga zielony led zegara opóźnienia i szybko czerwony led blokady drzwi. Nie reaguje na żaden przycisk.

Błąd F01 - sprawdź okablowanie silnika od kostki do modułu , ewentualnie rzeczywiście wsad się posypał i pozostaje zaprogramowanie kości pamięci .

0
  • #8 24 Kwi 2013 21:27
    krzys.r
    Poziom 9  

Hydrostat raczej w porządku, zdjąłem wężyk i lekkie sprężenie w otwór powietrza powoduje zatrzymanie wody, zresztą pralka pobiera wodę prawidłowo, do programu prania jak i płukania.
    W tym momencie sprawdzam ja w ten sposób, że uruchamiam płukanie - leje się woda do pewnego momentu, następuje kilka\kilkanaście ruchów bębna, uzupełnienia stanu wody do poziomu drzwiczek, kolejne ruchy bębna i wypompowywanie wody, szybkie obroty bębna i wpada w stan zawieszenia. Identyczny efekt jeśli zatrzymam płukanie, wyłączam pralkę i przestawiam na spust wody i uruchamiam. Przy wypompowywaniu wody jest bardzo cicho a w końcowej fazie słychać miarowy dźwięk końca pompowania i następuje zawieszenie.

Przewody do silnika OK. Potrzebuję programator i wylutować układ czy może jest inny sposób? Na płycie programatora jest układ 5 styków dostępnych przez otwór w obudowie. Proszę o instrukcję.

0
  • #9 27 Kwi 2013 08:28
    krzys.r
    Poziom 9  

Zamontowałem w płytę programatora podstawkę pod 24c64 w miejscu U3, układ zaprogramowałem wsadem do WIL 85 PL i oczywiście wymontowałem U2 24c64 smd. Problem występował nadal czyli okazało się że wsad był w porządku.
    Wypiąłem grzałkę, a dokładnie oba przewody zasilania, wcześniej wypinałem tylko jeden i o dziwo pralka zaczęła normalnie pracować. Jadę po nową grzałkę, problem wydaje się rozwiązany.

0
  • #10 27 Kwi 2013 09:53
    DAREKdd
    Poziom 10  

Jednak problemem był obwód grzałki, u mnie było właśnie tak jak były sklejone styki od przekaznika, stąd moja sugestia.Ale dobrze że usterka znaleziona, a ile dodatkowych doświadczeń :D

0
  • #11 27 Kwi 2013 10:30
    krzys.r
    Poziom 9  

Pralka naprawiona, generalnie uszkodzona grzałka, ale po 9 latach pompa również w tragicznym stanie. Podczas poszukiwań awarii wymienione wszystkie przekaźniki, wymontowany U2 smd 24c64 i na podstawce funkcjonuje normalnych rozmiarów 24c64 w miejscu U3 zaprogramowany JDM.

Dziękuję kolegom za pomoc, a szczególnie @DAREKdd za postawienie trafnej diagnozy i koledze @tolo za odpowiedź PM i gotowość pomocy w zaprogramowaniu układu.

Temat do zamknięcia.

0