Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prośba o poradę w zakupie subów...

20 Kwi 2013 18:23 1110 5
  • Poziom 8  
    Mam kolumny Wharfedale LX-15 Pro, z których jestem bardzo zadowolony, zasilam je końcówką T.Amp 1050. Mniejsze imprezy obskakuje bez problemu.
    Chciałbym dokupić do nich suby, będę je zasilał końcówką T.Amp 2400.
    proszę o poradę, czy wybrać dedykowane do górek Wharfedale Lx-18B (800 W, 4 Ohm) czy może suby Soundman złożone z dwóch głośników 15" (Dragon's Haed), razem daje to 700 W przy 4 Ohm.
    Obydwie możliwości w podobnych pieniądzach.
    Co się lepiej sprawdzi na chałturkach?
    Zależy mi na miękkim, przyzwoitym basiku...
    Proszę o poradę Kolegów ogarniających temat. Z góry dziękuję.
  • Poziom 27  
    1) "Dokupić do nich" - Szkoda zachodu na łączenie różnych basów ze sobą.
    a) Dokupić jeszcze parę, lub dwie, takich samych.
    b) Sprzedać te co aktualnie masz i kupić mocniejsze.
    c) Zbudować drugi oddzielny zestaw na większe imprezy.
    2) "Zależy mi na miękkim, przyzwoitym basiku... " - *Im większa średnica głośnika tym bas będzie wolniejszy, może zamulać (*rozważamy obudowy BR).
    a) Dynamiczniej i selektywnej zagrają 2x15" niż jeden 18" (powierzchnia czynna taka sama).
    b) Im mniejsza średnica tym zazwyczaj niższa skuteczność.
    3) "czy Wharfedale Lx-18B, czy Soundman"
    a) nie każdy Wharfedale gra znośnie
    b) Mocowo oba doły będą odpowiednie do tego wzmacniacza, pod warunkiem rozważnego grania. Choć zaleciłbym słabszy wzmacniacz, ponieważ przez niewiedzę, łatwiej będzie spalić głośniki.
    4) "Co się lepiej sprawdzi na chałturkach? " - Zależy co, jak i gdzie.
    a) Na sali czy w plenerze.
    b) Jak duża publika (teren do nagłośnienia).
    c) Jakie warunki akustyczne?
    d) Jakiego brzmienia oczekujesz?
  • Poziom 8  
    Kolego DjDaniel11, górki wystarczają na mniejsze imprezy, basik jest przyzwoity. Z kolei na większych imprezach (mówię o salach) jest go zbyt mało (ale środka i góry wystarczy), stąd pomysł subów. Na imprezy plenerowe mam dwie odwrotki 18" i efekt jest zadowalający. Potrzebuję zatem mniejszych subów do imprez lokalowych.
    Te Wharfedale LX-18B mają na forach dobrą opinię. Rozważam tylko, czy lepszym wyjściem będą dwa suby 1x18" czy dwa suby 2x15".
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Dokładając oddzielne basy, na pewno poprawisz, a nawet rozszerzysz pasmo. Jednak, zawszę są jakieś ale.
    Oprócz drugiego wzmacniacza musisz mieć aktywną zwrotnice (crossover) do podziału pasma.

Odwrotki mają inną zasadę działania od BR. Przez co mają rewelacyjny impuls, ale kiepskie zejście. Jeśli chcesz misiowaty, lekko mulący bas to lepiej 18". Jeśli bardziej dynamiczny, to 2x15". Choć to nie jest reguła. Wszystko zależy od zastosowanych głośników. I bez ich danych ciężko stwierdzić do końca.
  • Poziom 8  
    Dzięki za pomoc, Kolego DjDaniel11.
    Mam crossover.
    To, co mi napisałeś, jest dla mnie już pewną wskazówką...
    Czy mylę się, jeśli powiem, że do zastosowań tanecznych lepszy będą suby 2x15" - właśnie dynamiczny bas...
    Na mniejszych imprezkach kolumny LX-15 dają radę i taki bas (w sensie: o takiej charakterystyce) mi wystarczy. Rozumiem, że jeśli dam dwa suby 2x15" każdy, to będę miał podobny bas, tylko więcej?
    To prawda, że 18" daje bas mulący, taki właśnie jest z tych moich odwrotek - wykorzystuję je na kilku festynach i sprawdzają się.
    A jeśli chodzi o te suby 2x15", to na Allegro jest oferta: subbasy SOUNDMAN z głośnikami DRAGON'S HEAD. Zastanawiam się nad nimi...
  • Poziom 33  
    Te soundmany wygladaja spoko ale nie wiadomo co one przeszły. Co do wharfedale mam 4 sztuki dlx18b i jestem bardzo zadowolony biorac pod uwagę cene wielkość i brzmienie. Lx 18B to starsza wersja w większej obudowie ale głośnik ten sam więc zagrają nieco niżej. Myślę że dla Twoich paczek będa w sam raz. Co do mulenia owszem jest taka sprawa ale nie każde 15 zagraja szybciej niż 18 bo zależy od konkretnych głośników, a w przybliżeniu powiedziec można że im mniejszy Qts głośnika to głośnik zagra szybciej dlatego 18 może być szybsza od nawet 12"