Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uziemienie ekranów-instalacja elektryczna

20 Kwi 2013 20:26 2181 10
 • Poziom 7  
  Witam.Mam pytanie dotyczące ochrony zdrowia przed promieniowaniem elektrycznym za pomocą przewodów ekranowanych.Instalacja typu tn-s ,wykonana jest z przewodów ekranowanych 3x1.5 mm2 i 2,5 mm2 .Chodzi mi o to czy ekrany należy łączyć z uziemieniem ? Jeżeli tak to w jaki sposób ? Proszę o odpowiedż.
 • Sklep HeluKabel
 • Pomocny post
  Specjalista elektryk
  robert1518e napisał:
  Chodzi mi o to czy ekrany należy łączyć z uziemieniem

  Oczywiście, że należy łączyć z uziemieniem. Wystarczy jednostronnie np.w rozdzielnicy elektrycznej.
  I nie chodzi tutaj o promieniowanie, bo jest minimalne ale o kompatybilność elektromagnetyczną EMC, przewód musi być odporny na zakłócenia jak i nie stwarzać tych zakłóceń przechodzących do innych części przewodzących.
 • Poziom 7  
  W jaki sposób złączyć te ekrany? Po prostu poskręcać ze sobą , zaizolować taśmą izolacyjną i połączyć z PE w rozdzielni ? W jaki sposób złączyć je w puszkach?Czy są do tego jakieś specjalne złączki ? Cz ekrany łączyć z przewodami PE w puszkach ?
 • Poziom 39  
  Może trochę poza tematem. ale zadziwiają mnie niektóre współczesne mity.
  To nic że mamy H2SO4 w deszczu, ołów i pestycydy w warzywach, chemię w żywności i napojach, padlinę w wedlinach, opad radioaktywny po wybuchach i awariach jądrowych,nadajniki GSM co drugą ulicę oraz setki tysięcy innych fal radiowych, a zaczynamy się chronić przed promieniowaniem elektromagnetycznym sieci zasilającej.
  Pewnie na początku tego trendu ktoś posiadał ekranowane kable i nie wiedział co zrobić by ich wypchnąć to wymyślił chwyt marketingowy na "ochronę zdrowia" i tak to się zaczęło.
 • Sklep HeluKabel
 • Poziom 39  
  robert1518e napisał:
  Mam pytanie dotyczące ochrony zdrowia przed promieniowaniem elektrycznym za pomocą przewodów ekranowanych

  Racjonalną decyzję podejmować można tylko wtedy, kiedy się posiada dostateczny zasób informacji. Cóż to za instalacja, że projektant zalecił takie przewody?
  Może kolega napisać kilka słów wyjaśnienia zagadnienia ochrony zdrowia przed promieniowaniem elektrycznym w instalacji "domowej"?
 • Poziom 7  
  Jest to instalacja w Przychodni Medycyny Naturalnej.
 • Pomocny post
  Specjalista elektryk
  Witam

  Ja w takich przypadkach dorabiam do zakończenia przewodu tzw. świński ogonek. Rozwiązanie takie jest niewskazane dla ekranów w.cz., ale w przypadku ochrony przed szkodliwym oddziaływaniem sieci zasilającej zdaje egzamin.
  Świński ogonek to poprostu giętki izolowany przewód, który łączę z ekranem przez zwykłe skręcenie. Na całość nakładam 2 - 3 cm kawałem rurki termokurczliwej i obkurczam. "Ogonki" łączę do szyny PE.

  pzdr
  -DAREK-
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 32  
  Bronek22 napisał:
  robert1518e napisał:
  Witam.Mam pytanie dotyczące ochrony zdrowia przed promieniowaniem elektrycznym za pomocą przewodów ekranowanych.

  Co to jest za wynalazek to promieniowanie ? Bo ja o czymś takim nie słyszałem.
  Sporo wżyciu miałem do czynienia z zakłóceniami.
  Dlatego jak podłączysz tak będzie dobrze, ważne, żeby sie projektant nie czepiał.
  Dla potwierdzenia tego co mówię, pokaż mi kolego jakiś miernik promieniowania elektrycznego. Jak nie zmierzysz promieniowania, to wszystko jest bzdurą.


  O promieniowaniu elektromagnetycznym to słyszałem i wiem ,że takie jest. Ale o promieniowaniu elektrycznym to też nie słyszałem. Najwidoczniej autor za bardzo nie wie o co chodzi albo źle doczytał w specyfikacji technicznej projektu.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 42  
  Kto bogatemu zabroni zastosować takie przewody?
  Po co więc te dywagacje o zasadności ich stosowania?
  Rozwiązanie problemu postawionego przez autora wątku przedstawił kolega Darek i dalsza dyskusja nie będzie z tematem związana.
  Wątek zamykam.