Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
SterControlSterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Siemens S7-1200 - termopara i wejscie analogowe

20 Kwi 2013 21:39 11643 34
  • Poziom 12  
    Witam
    Mam dostęp do sterownika S7-1200 CPU1212C AC/DC/Rly z płytką sygnałowa termopary i chciałem odczytać wartość temperatury z tej termopary
    Sygnał na płytce jest na kanale IW64 (to tyle co udało mi sie odkryć) i dalej nie wiem co robić

i podobnie sie ma sprawa z wejściem analogowym
    chciałbym podłączyć baterie do wejścia i poćwiczyć ale i tu tez mam problem z odczytaniem
    wdzięczny byłbym za wsparcie ale proszę pisać jak do początkującego
    może jakis prosty program który mógłbym przepisać i uruchomić
    Pozdrawiam
  • SterControlSterControl
  • Poziom 20  
    no wiesz ale opisałbyś dokładnie co zrobiłeś, bo z twojej wypowiedzi to ja nie wiem czy ty nie wiesz jak podłączyć, czy gdzie odczytać to wejście analogowe
    tak ogólnie to umiesz odczytać konkretne wejście ?
    wiesz gdzie to jest ?
    jak jesteś zielony to tutaj jest coś w sam raz dla Ciebie

SIMATIC S7-1200 Easy Book - łopatologia

https://support.automation.siemens.com/WW/lli....csinfo&lang=en&objID=34612486&subtype=133300

pozdrawiam
  • Poziom 12  
    wielkie dzięki, kolejna książka do kolekcji
    pierwsze kroki ? pokazują jak zainstalować HMI ale co z tego?
    kiedy ja nie wiem jak odczytać temperaturę z termopary, albo wartość z baterii na wejściu analogowym to co ja zrobię na tym HMI?

Mam juz zestaw książek i fajnie opisane sa funkcje binarne, ale nie ma analogowych

Dodano po 11 [minuty]:

strdaniel napisał:
    no wiesz ale opisałbyś dokładnie co zrobiłeś, bo z twojej wypowiedzi to ja nie wiem czy ty nie wiesz jak podłączyć, czy gdzie odczytać to wejście analogowe
    tak ogólnie to umiesz odczytać konkretne wejście ?
    wiesz gdzie to jest ?
    pozdrawiam

wiem gdzie podłączyć, termopara jest podłączona właściwie ale nie wiem co dalej

wiem ze dla osób które siedzą w temacie moje pytanie wydawać sie może dziwne
    to może inaczej: zaprogramować program który działa:
    jeśli grzejnik osiągnie temperaturę 50 stopni cencjusza to włącz BŁĄD
    jeśli temperatura jest w zakresie od 40-50 stopni to świeci sie kontrolka OK
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Witam,

Rzeczywiście, nie popisałem się z ta książką, myślałem, że treść będzie podobna do jej odpowiednika od s7-200, ale się pomyliłem.

Szczerze mówiąc, znalezienie przykładu nie jest jakieś ciężkie, no ale, żeby się Pan już nie męczył, to proszę poczytać to:

http://www.automation.siemens.com/mcms/sce/de...71200_sps/Documents/EN_M05_S7-1200_analog.pdf

Pozdrawiam
  • SterControlSterControl
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    w książce która poleca siemsens i która podałem wcześniej wszytko masz napisane czarno na białym
    na stronie 36 masz przykłady jak zamapować porty I/o
    na stronie 264 specyfikacje wejścia analogowego 10bitow 0..10V, word 27648 max wartość
    na stronie 266 przykłady jak to przeliczać dla tych co nie wiedzą
    wejścia bedą dostępne pewnie pod AI 0.0 i AI 0.1
    co mi tu piszesz o konfiguracji HMI, sprawdziłeś w ogóle ten podręcznik, to jest manual dla początkujących, czarno na białym wszystko opisane od konfiguracji w step7 przez operacje logiczne, słowem kompletny przewodnik
    co więcej potrzebujesz
    nie wiesz jak dostać sie do wartości analogowej ? jak ją odczytać ? jeśli w miejscu gdzie łączy się wejście ze sterownikiem zamiast sterownika przyłożysz woltomierz masz napięcie z zakresu do 10V , może nie masz zasilania swojego czujnika,
    wiesz gdzie jest wartość analogowa dostępna ?
    jak odczytać wejście analogowe z cpu ?
    możne odczytujesz ale jest zero ?
    a może nie potrafisz tej wartości zinterpretowac ?
    albo masz problemy z operacjami na wordach ?
  • Poziom 12  
    Strdaniel o HMI bylo do Liberateme
    Proszę sie nie denerwować, ja jestem początkujący
    Proszę mi wierzyć ze szukałem materiałów na necie zanim tutaj napisałem (ale głownie po polsku) - z angielskim tez sobie dam rade
    dziękuje za pomoc, to ja teraz to "zainstaluje" i pochwale sie co wyszło
    i mam nadzieje ze w ewentualnych pytaniach również mi Panowie pomogą
  • Poziom 12  
    Użyłem przykładu podanego w książce podesłanej przez kolegę liberateme
    wszystko działa super - bardzo dziękuje
    Jeszcze prosiłbym o wskazówki co z ta termopara, posiadam termoparę typu K
    posiada żyłę zielona i biała (chyba nie ma znaczenia która gdzie podłączę jak długu jest to płytka sygnałowa),
    Zmieniłem w powyższym przykładzie tylko IW64 na IW80 (kanał termopary)
    ale dalej nic nie pokazuje (zakres temperatury - 50 do 400 stopni wiec wrzątek w kubku powinien być wystarczający aby coś wykazać)
  • Poziom 19  
    Witam,

Proszę przesłać screen'a z konfiguracją analoga termoparowego.

Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    liberateme napisał:
    Witam,
    Proszę przesłać screen'a z konfiguracją analoga termoparowego.
    Pozdrawiam

Załączam plik, ale nie zrobiłem niczego innego, niż pokazano na przykładzie w załączonej przez kolegę książce.
    Zmieniłem jedynie wejście analogowe z tego IW64 (dla wejścia analogowego CPU, na wejście IW80 termopary na płytce sygnałowej).
    Opis: AI_level_tank1 niech nie zmyli (chodzi o termoparę)
    Siemens S7-1200 - termopara i wejscie analogowe Siemens S7-1200 - termopara i wejscie analogowe
    Pozdrawiam
  • Poziom 19  
    Witam,

A ta karta nie ma jeszcze dodatkowej konfiguracji, gdzie ustala się rodzaj podłączanej termopary? (nie mam jak tego sprawdzić)

Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    Karta jest wsadzona we właściwe miejsce, termopara jest ustawiona na typ K
    Czy ta funkcja z książkowego przykładu powinna odczytać wartość termopary?
    Może termopara jest popsuta?
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Witam,

Na poniższym zdjęciu prosty przykład odczytu wartości analogowej z przeskalowaniem na żądane przez nas wartości (wykorzystane bloki Norm i Scale). Po poprawnym skonfigurowaniu płytki dodałem tagi "Wejście analogowe z termopary" (IW80) i "Wejście przeskalowane" (zmienna typu Real o adresie MD0). Dodatkowo dodałem zmienną tymczasową typu Real ("zmienna tymczasowa") wewnątrz bloku OB1.

Siemens S7-1200 - termopara i wejscie analogowe

Stan wejścia zostanie znormalizowany do zakresu 0.0 ... 1.0 (zakładając minimum sygnału jako 0 a maksimum jako 27648) przy użyciu bloku NORM, potem z tej wartości przeskalowany na zakres od -50 do 400. Na wyjściu otrzymasz gotową temperaturę.

Najlepiej przygotować FB z gotowymi wejściami i wyjściami (we/wy, zakresy) i zapisać jako bibliotekę aby potem stosować we wszystkich swoich aplikacjach.
  • Poziom 12  
    Zrobiłem jak Pan pokazał, niestety termopary nie czyta, może jest uszkodzona, spróbuje z inna (najważniejsze ze wiem jak TO czytać)
    Obecnie utrwalam zdobyta wiedzę i dziękuje wszystkim za okazana pomoc i cierpliwość
  • Poziom 12  
    Witam
    Niestety dalej nie czyta termopary (nawet diody nie świeca się na płytce sygnałowej
    nie wiem cz powinny czy nie)
    Płytka jest nowa, ale może nie działa.

Czy byłby ktoś łaskaw i pomógł mi w tym:
    Chciałbym podłączyć do WYJŚCIA analogowego zwykły silniczek elektryczny.
    Chcę sterować nim podając większe lub mniejsze napięcie (zmieniać obroty)
    W zakresie 0-10 DC V
    Np: po załączeniu wejścia I0.0 jest 2 V na wyjściu
    po załączeniu wejścia I0.1 jest 4 V na wyjściu
    po załączeniu wejścia I0.2 jest 10 V na wyjściu
    Pozdrawiam
  • Poziom 1  
    aby sterownik mógł zamienić wartość temperatury na napięcie 0-10 V niezbędnym było zaopatrzenie się w przetwornik np.hcp-03
  • Poziom 12  
    Witam, trochę czasu minęło, ale może ktoś tutaj jest.
    udało mi się zdobyć moduł z 4 wejściami na termopary (s7-1200).
    podłączyłem i zaprogramowałem aby odczytać temperaturę jak na zdjęciach.
    niestety nie dziala, na pierwszym zdjęciu widać ze nie ma komunikacji (albo jakiś błąd) z modułem (Sterownik to AC/DC 1212RLy - pochodzący z zestawu startowego - może nie można ich rozszerzać??)
    i jakby ktoś mógł zobaczyć czy to co napisałem jest właściwym programem aby odczytać temperaturę?
  • Poziom 12  
    z tego co widzę na zdjęciu 1.jpg przy karcie termopary w prawym górnym rogu masz wykrzyknik. Świadczy to o jakimś problemie w konfiguracji karty. Sprawdź jaka jest nadrukowana na karcie z boku wersja frimware. W programiei widzę masz wybraną wersję karty V1. Jeśli będzie V2 musisz ściągnąć biblioteki HSP do tej karty i zaimportować je do programu. W tedy w menu dodawania sprzętu pojawi ci się odpowiednia karta np. z frimware V2.
    Ps. Ten sterownik możesz spokojnie rozszerzyć o 2 karty SM+ jedna sygnałowa SB.

Odczyt sygnału z termopary jest banalny czytasz bezpośrednio wejście i dzielisz przez 10.

Dodano po 15 [minuty]:

pokaż jeszcze właściwości karty TC i koinfiguracje kanałów (chanel0 chanel1 itd.)

A tak na marginesie po co ci scalowanie przy TC ?????

Przykład pomiaru z mojego inteligentnego domu:

Siemens S7-1200 - termopara i wejscie analogowe+

Tu masz konfig kanału termopary Siemens S7-1200 - termopara i wejscie analogowe
  • Poziom 12  
    Witam
    Trochę czasu mało i czasami brak dostępu do sterowników.
    Udało mi sie ostawić termoparę na module TC i wszystko fajno działa
    Teraz walczę z HMI, chciałbym wyświetlić wskazania temperatury na ekranie i nie wychodzi. W załącznikach przesyłam zdjęcia. Czy ktoś mógłby mi wyjaśnić jak to wyświetlić? działa to tak: sygnal wchodzi na termoparaIW80 potem skalowana na tempNormal. Później zależnie od temperatury sa włączane wyjścia. Niestety wstawienie tempNormal w HMI jest złe i nie wyświetla temperatury. Poratujcie?
  • Pomocny post

Specjalista Automatyk
    Na ostatnim obrazku typ pola zmień z Input (pozwala na wpisywanie wartości) na Output (wyświetlanie wartości).

PS: Może niezwiązane z pytaniem, ale na pierwszym obrazku dwie zmienne REAL się nakładają MD2 i MD4 (REAL zajmuje 4 bajty).
  • Poziom 12  
    Oczywiście nie jest potrzebne w moim przypadku, chodziło raczej o użycie funkcji , tak aby poćwiczyć. Wykrzyknij jest wynikiem tego ze moduł termopary jest nowszy zin oprogramowanie (tak mi sie zdaje, ja mam zainstalowany AI4 TC nr. 5QD32 a w oprogramowaniu mam tylko dostępny 5QD30) ale i tak dziala jak powinien tylko to HMI nie wyświetla.

Dodano po 24 [minuty]:

zmieniłem na output ale nic nie wyświetla, MD4 na MD6 tez nic nie zmienilo Siemens S7-1200 - termopara i wejscie analogowe

co do właściwości karty TC i konfiguracji kanałów (chanel0 ) tylko wejścia pierwszego uzywam

zybelek może mógłbyś zobaczyć jak to jest u Ciebie skonfigurowane aby wyświetlić temperature na wyswietlaczu
  • Poziom 29  
    Masz fizyczny panel, czy próbujesz tylko na symulatorze?
  • Poziom 16  
    Testujesz ten program i panel w symulatorze. Uruchomiłeś symulator bez możliwości symulowania/zmieniania wartości Tag-ów. Jeśli uruchomisz symulację " with tag simulator" wszystko powinno być ok. Zmień sposób wyświetlania wartości na liczbę z przecinkiem bo bez tego wyświetlone zostaną błędne wartości. Z ciekawości sprawdź co zostanie wyświetlone jak liczba będzie wyświetlana z przecinkiem a co jak bez przecinka...

• Specjalista Automatyk
    Sprawdź czy masz wybrany prawidłowy interfejs sieciowy dla połączenia symulatora z PLC (w Panelu sterowania Set PG/PC).
  • Poziom 12  
    Używam tylko symulatora, mam dostęp do HMI ale chciałbym najpierw umieć chociaż wyświetlić cokolwiek, sam juz nie wiem kiedy dodaje HMI to wyskakuje mi to (zdjecie) pomijam proces związany z komunikacja PLC, bo chce do symulować z komputera.
    Kolejna próba tylko błędy (zdjecie 8)
    tak dla jasnosci, ja mam PC podłączonego tylko do PLC, Na moim PC chce symulować HMI, jak sie uda to chciałbym podłączyć PLC do HMI, niestety nie mam modułu komunikacyjnego. na zdjeciu 9 widać aktualne połączenie sieciowe (komunikuje sie fizycznie tylko z PLC )

Załączam program, moze ktoś będzie miał chwile i wrzuci na PC i znajdzie błąd.
    A moze ktos ma jakiś prosty program aby podesłać i który mógłbym zobaczyć i przeanalizować
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    MD2 (Real zawiera 4 BYTE - MB2, MB3, MB4, MB5 lub MW2, MW4)
    później może być dopiero
    MD6

Typ Real zawiera 4 BYTE.
    MD4 będzie nadpisywać Real i błędny wynik.

Dwa.
    Aby odpalić symulację z S7-1200 powinieneś mieć
    TIA Portal V13 + program PLC-SIM V13 TIA Portal
    Odpalasz PLC-SIM
    później możesz symulować również panel w nawiązaniu do zmiennych w sterowniku.
  • Poziom 12  
    To jestem w kropce, popytam po okolicy moze ktos ma V13, mam nadzieje ze Panowie tutaj ciągle będą służyć pomocą
  • Poziom 20  
    Możesz pobrać wersję Trial ze strony Siemensa (działa 30dni)

• Specjalista Automatyk
    V13 jest potrzebny, żeby uruchomić symulację sterownika w PLCSIM, a z tego co pisałeś masz fizyczny sterownik.
    Twój projekt wygląda poprawnie. Pytanie czy sprawdziłeś ustawienia Set PG/PC, jak pisałem wcześniej.
  • Poziom 12  
    Ustawienia Set PG/PC byly dobre, ale skoro robiłem to na V11 to i tak bez różnicy

Ściągam ze strony Triala - sporo tego.
    Czy ma ktos moze jakis prosty program abym mogl wrzucić u siebie i zobaczyć "adresowanie" tagow w HMI

niestety , zajmie im do kilku dni zanim mi odpowiedzą i będę mogl ściągnąć Triala.