Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa mini elektrowni wiatrowej - dobór elementów

20 Kwi 2013 22:55 7872 9
  • Poziom 27  
    Witam!

Zamierzam zbudować mini elektrownie wiatrową. Od razu zaznaczam, iż nie będzie zasilać nic konkretnego (pomyśli się, jak już zbuduję). Buduję ją tylko w celu hobbystycznym, dla pożytecznego spędzenia wolnych chwil. Nie poszukuję żadnych oszczędności, gdyż przy skali mojego "przedsięwzięcia" po prostu ich nie będzie. Tyle słowa wstępu, teraz konkretniej.

Turbinę napędzałyby łopatki ze starego wentylatora biurkowego o średnicy około 35cm (trzy łopatki). Najważniejsze jest jednak to, co będzie generowało prąd. W swoich rupieciach mam kilka silników z CD-ROM'u, stacji dyskietek oraz dysków twardych. Co będzie w stanie wygenerować najwięcej energii, co się najlepiej nada?

Kolejna sprawa - przekładnie. Czy konieczne jest jej zastosowanie? Przy rozpiętości moich "śmiegiełek" raczej nie może być zbyt dużych oporów, aby wszystko ruszyło.

Oto zdjęcia silników, które posiadam. Na czerwono napisałem liczbę wyjść. Tak więc pojawia się pytanie jak je podłączyć do mostka prostowniczego, aby otrzymać jaieś napięcie na wyjściu? Silnika skreślonego nie bierzcie pod uwagę, złamany laminat - nie do podłączenia. Ten zaś w kółku ma rozsypane łożysko. Obraca się, ale ciężej, niż pozostałe.

Budowa mini elektrowni wiatrowej - dobór elementów Budowa mini elektrowni wiatrowej - dobór elementów

Pozdrawiam,
    Oximon
  • Poziom 27  
    Oximon napisał:
    Turbinę napędzałyby łopatki ze starego wentylatora biurkowego o średnicy około 35cm (trzy łopatki). Najważniejsze jest jednak to, co będzie generowało prąd. W swoich rupieciach mam kilka silników z CD-ROM'u, stacji dyskietek oraz dysków twardych. Co będzie w stanie wygenerować najwięcej energii, co się najlepiej nada?

Ja bym zrobił tak: napędziłbym te silniczki-generatory jakimś innym silnikiem (najlepiej o regulowanych i znanych obrotach), zmierzyłbym wytwarzane napięcie i prąd. Wiedząc jaką wtedy wytwarzają moc, mogę określić, który jest najbardziej efektywny i przy jakich obrotach (patrz przekładnie).
  • Poziom 27  
    Napędzać mogę innym silnikiem. Ale jak podłączyć silniki (mają po 3-11 wyjść) aby uzyskać jak najwyższe napięcie, największy prąd?
  • Poziom 27  
    Wszystko wskazuje na to, ze sa to silniki krokowe. Tak więc radziłbym najpierw zapoznać się z ich rodzajami (każdy rodzaj ma różne ilości uzwojeń/wyprowadzeń), a także ich budową i zasadą działania.
    Informacji na ten temat nie brakuje i w necie i w literaturze.
  • Poziom 27  
    kotuniunia napisał:
    wykorzystałem mechanikę z małego silnika asynchronicznego,

Tak, widziałem to. Jak przytoczyłem, za prądnice zastosowałeś silnik asynchroniczny. Ja chciałbym użyć jakiegoś krokowego (tylko nie bardzo wiem jak go podłączyć!). Poza tym, to nie ta skala.
  • Poziom 33  
    Silnik Krokowy nie nadaje się a taką zabawkę - lepiej znajdź silniczek z drukarki lub z dzięcięcego Samochodu - taki co ma dwa wychodzące DRUCIKI - i bez elektroniki.
    http://www.youtube.com/watch?v=IqMtuk7mV8k
    To po trzech latach zużyło blaszane szczotki - ciągle świeciły się diody LED jako odbiorniki
    Turbina i generator wystarczyły by diody świeciły pełnym światłem i nie uległy spaleniu.
  • Poziom 27  
    Tylko że ja chce zrobić to z tego, co mam akurat pod ręką. Nie będę niczego kupował, bo to mija się z celem.

Dodano po 1 [minuty]:

Ponawiam więc pytanie:

Oximon napisał:
    Ale jak podłączyć silniki (mają po 3-11 wyjść) aby uzyskać jak najwyższe napięcie, największy prąd?
  • Poziom 33  
    Tego co MASZ - nie da się podłączyć tak by uzyskać jak najwysze napięcie, największy prąd.
    Po drodze z cewek jest elektronika, która na to nie pozwala, a nawet jak pominiesz na skróty to cewki ni jak nie pasują na prąd jedno, dwu, trzy Fazowy - bo mają całkiem odmienny przebieg którego nie zsumujesz.Rozwiń jeden wadliwy stojan i się przekonasz.
    Nawet pakiet blach stjana nie pasuje do ponownego uzwojenia bo bieguny wirnika nie są do wykorzystania dla biegynów stojana po całym obwodzie.
    Neodym na wirniku jest słabej mocy - gumowa taśma magnetyczna.
  • Poziom 27  
    Cytat z innego tematu:
    Anonymous napisał:
    (...) użyłem silnika napędzającego dyskietkę w stacji 5,25. Przy dużych obrotach dało radę zasilić żarówkę 12V 5W.

Nadal jesteś pewny swojej wypowiedzi?

Jestem otwarty i czekam więc na zdanie innych osób w tym temacie.