Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DAF XF105 - Brak dźwięku kierunkowskazów oraz awaria wycieraczek.

sztanga66 21 Kwi 2013 10:38 2838 7
  • #1 21 Kwi 2013 10:38
    sztanga66
    Poziom 9  

Witam, problemy wyglądają tak że kupiliśmy DAFa i włączając kierunkowskaz wszystko świeci tak jak powinno lecz brakuje charakterystycznego
    "pikania" przy odpalaniu i małym stanie powietrza również nie wydobywał się jakikolwiek odgłos choć z tego co pamiętam z innych aut to powinien być,jest opcja że poprzednik sobie to ściszył, wyłączył jakoś ? gdzie szukać elementu który za to odpowiada ?

Druga sprawa to wycieraczki: pierwsza pozycja "czasowe" oraz druga "pierwszy bieg" nie działają w ogóle, ruszają dopiero na ostatniej trzeciej pozycji, z tego co wyczytałem na forum to steruje tym VIC lecz w skrzynce bezpieczników znalazlem jeszcze 2 przekaźniki opisane jako od wycieraczek,instrukcje mam po flamandzku wiec trochę brakuje wiedzy dokładnej.

• #2 21 Kwi 2013 11:09
    pitool
    Poziom 29  

Co do pierwszego pytania,to głośnik od tych sygnalizacji jest w zegarach,więc może zajrzyj tam.Daivem Dafa i Jaltestem nigdy nie miałem możliwość pracować i nie wiem czy jest taka możliwość aby wyciszyć ten głośnik,natomiast texą i autocomem tego nie "dotkniesz".
    Co do manetki wycieraczek,to spróbował bym za psikać ją jakimś kontaktem czy też odrdzewiaczem w miejscu gdzie się ją przekręca.

• #3 24 Kwi 2013 21:34
    hubert04
    Poziom 19  

sztanga66 napisał:
    Druga sprawa to wycieraczki: pierwsza pozycja "czasowe" oraz druga "pierwszy bieg" nie działają w ogóle, ruszają dopiero na ostatniej trzeciej pozycji, z tego co wyczytałem na forum to steruje tym VIC lecz w skrzynce bezpieczników znalazlem jeszcze 2 przekaźniki opisane jako od wycieraczek,instrukcje mam po flamandzku wiec trochę brakuje wiedzy dokładnej.
    pitool napisał:
    Co do manetki wycieraczek,to spróbował bym za psikać ją jakimś kontaktem czy też odrdzewiaczem w miejscu gdzie się ją przekręca.

Przełącznik do wymiany lub NAPRAWY zapsikanie nic ci nie da a gdyby nawet ci się udało to na krótką metę.

• #4 28 Kwi 2013 11:42
    pitool
    Poziom 29  

hubert04 napisał:

Przełącznik do wymiany lub NAPRAWY zapsikanie nic ci nie da a gdyby nawet ci się udało to na krótką metę.

Osobiście "reanimowałem" tak ze 4 manetki.Wszystkie działają bez żadnego problemu do dziś.

• #5 28 Kwi 2013 19:34
    krisbrumm
    Specjalista - DAF Trucks

Co do dźwięków kierunkowskazów i innych ostrzeżeń, to jest możliwość ściszania go aż do zera przy pomocy Davie - o ile ktoś nie uszkodził głośniczka za DIP-em.
    Co do wycieraczek, to moim zdaniem usterka nie jest w manetce.
    Dodam tylko sugestię, ze obwód wycieraczek tylko w pozycji czasowe i wolne wycieranie jest kontrolowane przez VIC, natomiast maxymalna prędkość jest z ominięciem VIC-a, czyli bez ingerencji elektroniki.
    Proponuję przeanalizować obwód wycieraczek- schemat jest gdzieś tutaj na forum.Mnie to wygląda na instalację, chociaż sprawdziłbym od sprawdzenia bezpiecznika E035, bo to on odpowiada za przerywaną + wolną pracę wycieraczek.
    Prawdopodobieństwo, że akurat dwa obwody w manetce się uszkodziły jest małe.Zwykle manetka przysparza problemy tylko na przerywanej pracy.A spryskiwacze szyby działają?

• #6 30 Kwi 2013 08:20
    hubert04
    Poziom 19  

Kolego krisbrumm ja przerobiłem już chyba z 60 tych przełączników i zawsze są uszkodzone mikrowłączniki w przełączniku.

krisbrumm napisał:
    Prawdopodobieństwo, że akurat dwa obwody w manetce się uszkodziły jest małe
    własnie że tak się dzieję w tych dafach że siadają najczęściej używane czyli wolny czyli pierwszy bieg wycieraczek i czasówka.

Dodano po 2 [minuty]:

Drugi bieg czyli szybki, na 60 przełączników które naprawiałem wcale się nie psuł.

• #7 30 Kwi 2013 09:05
    krisbrumm
    Specjalista - DAF Trucks

hubert04 napisał:
    ja przerobiłem
    Na co ?
    Możliwe, aczkolwiek ja zawsze widziałem ten przełącznik z usterką tylko na czasowych albo na wolnych.

• #8 01 Maj 2013 07:25
    sztanga66
    Poziom 9  

Kierunkowskazy naprawione, ktoś w dość radykalny sposób wyciszył głośnik niszcząc ścieżkę na płytce liczników, wycieraczki jeszcze robią, mieli eksperymentować z przełącznikiem na podmianę, dam znać jak dopadnę auto co wyszło...

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME