Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wynalazek, który pozwoli na konstrukcję przezroczystych wyświetlaczy

jacu007 21 Kwi 2013 13:47 4491 2
 • Wynalazek, który pozwoli na konstrukcję przezroczystych wyświetlaczy

  Inteligentna elektronika rozwija się z niesamowitą mocą. Począwszy od techno-tekstyliów aż do przezroczystych wyświetlaczy, świat inteligentnych technologii rośnie w zawrotnym tempie i wciąż dodaje nowe rozwiązania do swoich szeregów. Naukowcy z Uniwersytetu Exeter opracowali nowy wynalazek fotoelektryczny, który jest zarazem elastyczny i przejrzysty.

  Konstrukcja opisana w artykule opublikowanym w czasopiśmie ACS Nano, przekształca światło w sygnały elektryczne, wykorzystując unikalne właściwości odkrytych niedawno materiałów jak grafen oraz graphExeter. GraphExeter jest najlepszym dotychczas znanym przezroczystym przewodnikiem, pracującym w temperaturze pokojowej, grafen natomiast jest najcieńszym materiałem przewodzącym.

  Grube na zaledwie kilka atomów, nowo opracowane urządzenie fotoelektryczne jest niezwykle lekkie. Połączenie tych cech z elastycznością, tworzy z tego materiału zawierającego grafen, idealne tworzywo do łączenia z odzieżą. Tego typu materiały mogą być wykorzystywane do fotowoltaicznych ubrań, które mogłyby działać jak panele słoneczne i ładować telefony komórkowe podczas ich noszenia.

  Materiały światłoczułe i urządzenia takie jak to opracowane w Exeter, mogą być w przyszłości wykorzystywane do wytwarzania inteligentnych okien, które będą w stanie generować energię elektryczną i wyświetlać obrazy, pozostając wciąż przezroczystymi. Inteligentne materiały mają nieomal nieograniczone możliwości począwszy od integrowania iPodów i klawiatury w ubrania skończywszy na wyświetlaczach w okularach i goglach.

  Saverio Russo, profesor fizyki z Uniwersytetu Exeter powiedział: „Nasz nowy przezroczysty i elastyczny wynalazek, wykorzystujący grafen i graphExter do konwertowania światła w sygnały elektryczne, pracuje z wydajnością porównywalną z urządzeniami nieprzezroczystymi opartymi na grafenie i metalu. Jesteśmy dopiero na początku drogi odkrywania nowych połączeń pomiędzy różnego typu materiałami w mikroskali i jak pokazują te badania dopiero ujawniamy ich nowe unikalne właściwości o istnieniu, których nikt wcześniej nie wiedział. Kto wie, jakie niespodzianki kryją się tuż za rogiem.”

  Metaliczne nanostruktury w inteligentnych materiałach powodują zwykle pewne zamglenie, które nie pozwala im być naprawdę przezroczystymi. Światłoczułe urządzenie opracowane w Exeter nie zawiera metali i dlatego jest całkowicie przezroczyste. Do tego jest w stanie wykrywać światło w całym spektrum widzialności z taką samą skutecznością i efektywnością jak niedawno opracowane nieprzezroczyste urządzenia fotoelektryczne.

  http://www.eurekalert.org/pub_releases/2013-04/uoe-rnd041913.php


  Fajne! Ranking DIY
 • #3 24 Kwi 2013 14:20
  Knight Industries Three T
  Poziom 10  

  Miło by było, gdyby taki wynalazek był stosowany w przezroczystych smartfonach, pełno takich sugestii na YouTube...