Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Głośniki do komputera 4 x 25W domoróbka

bula6595 21 Kwi 2013 15:42 1128 6
  • #1 21 Kwi 2013 15:42
    bula6595
    Poziom 8  

Witam mam 4 głośniki 60W 2 drożne 4 Ω i chciałbym z nich zrobić głośniki do komputera bo w moim laptopie są kiepsie jak i w każdym. W sumie wystarczy ze będzie je można podłączyć przez gniazdo słuchawek i jakaś regulacja głośności.

Nie mam kasy na komplet głośników komputerowych a te chciałbym wykorzystać.

3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    (dj-MatyAS)

0 6
  • #2 21 Kwi 2013 16:22
    KStanek
    Poziom 22  

Jeśli są to same głośniki to musisz je podłączyć przez jakiś wzmacniacz innego wyjścia nie ma. Na wyjściu słuchawkowym jest za mała moc żeby napędzić te głośniki. Poza tym impedancja słuchawek i tych głośników jest bardzo różna. Słuchawki to ok dziesiątek omów a Ty masz tutaj tylko 4 więc szybciej o uszkodzenie wyjścia niż o posłuchanie muzyki. Dla takiego wyjścia to powiedzmy tak jak byś wyjście zwarł. Niedopasowanie impedancji.

0
  • #3 21 Kwi 2013 18:17
    bula6595
    Poziom 8  

Spoko tylko jaki wzmacniacz na takie coś ? rozumiem ze musi być dostosowany do wyjścia 4 Ω tylko czy ktoś ma jakieś konkretne dane ? w sumie to wzmacniacz może być chyab taki samochodowy tylko żeby obsługiwał odpowiednie zasilanie i złącze AUX miał. choć nie wiem czekam na propozycje wzmacniacza bez bajerów.

3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    (dj-MatyAS)

0
  • #4 21 Kwi 2013 18:38
    KStanek
    Poziom 22  

Samochodowe bez problemu. Raczej każdy ma wejście Tylko jak chcesz wykorzystać 4 głośniki to musi być wzmacniacz 4x(moc)W. Tylko czy masz takie wyjście z laptopa? Samochodowe pracują na zasilaniu instalacji auta czyli ok 12V no powiedzmy do 15V.

0
  • #5 21 Kwi 2013 18:45
    bula6595
    Poziom 8  

rozumiem ze to ma być zasilacz 14V ( bo tyle przy normalnej pracy silnika jest w całym układzie elektrycznym auta) prądu stałego. o mocy przykładowo 50 W? bo nie wiem jak to jest liczone głośniki grały wcześniej podłączone do zwykłego radia samochodowego bez wzmacniaczy.

(dj-MatyAS)

0
  • #6 21 Kwi 2013 18:52
    KStanek
    Poziom 22  

Jeśli nie zamierzasz robić dyskoteki to wystarczy - powiedzmy że wyjdzie po 10W na każdy głośnik no i 10W w straty czyli razem daje te 50W. Zasilacz można użyć taki jak CB czyli daje to 13.8V przy mocy 50W co daje wydajność takiego zasilacza ok. 4A (z zapasem szukał bym 5A). Możesz też użyć stary zasilacz komputerowy tylko musiał byś go podłączyć do gniazda z uziemieniem - żeby nie było przydźwięku na wzmacniaczu nie wiem czy nie będzie wprowadzać zakłóceń (używałem kiedyś takich rozwiązań - nie jestem audiofilem ale czasami dało się usłyszeć)

Wzmacniacz możesz poszukać na układach np. TDA7350A

0
  • #7 21 Kwi 2013 19:07
    bula6595
    Poziom 8  

Świetnie. Znasz może jakiś konkretny wzmacniacz na tym układzie ? bo ja nie znamsie na tej dziedzinie. :(

(dj-MatyAS)

0