Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

WYJŚCIE [edit] audio do wzmacniacza/piecyka gitarowego - jak zrobić?

21 Kwi 2013 18:07 2952 2
 • Poziom 2  
  Witam Wszystkich Forumowiczów i pozdrawiam z okazji pierwszego posta. ;)

  Posiadam wzmacniacz Fender Frontman Reverb Amp 15W (typ: PR241, montowany w Meksyku).

  Niestety, ma on istotną dla mnie wadę - brak dodatkowego wejścia audio. Ponieważ z przyczyn "socjalnych" ;-p mogę ćwiczyć praktycznie tylko na słuchawkach - brak możliwości grania z 'podkładem' jest bolesny.

  Pytanie - jak można dorobić takie dodatkowe wejście? -> odsyłam do drugiego posta - zmieniony temat dotyczy teraz WYJŚCIA. ;)

  Próbowałem analizować schematy wzmacniaczy Fendera, niestety, schematu swojego modelu nie znalazłem (jakby ktoś miał - to będę b. wdzięczny za linka!
  najbliższy "literkami" jaki w sieci jest powszechnie dostępny to Frontman_15G_15R_schematic.pdf na stronie support.fender.com - ale czasem parę literek oznacza wielką różnicę).

  Natomiast z tego co znalazłem, to firmowe rozwiązania dość istotnie ingerują w schemat końcówki mocy.

  Np. w modelu Fender 10G
  WYJŚCIE [edit] audio do wzmacniacza/piecyka gitarowego - jak zrobić?
  sygnał AUX IN po prostym zmiksowaniu kanałów wchodzi na pin 2 końcówki mocy... Nie mając dokładnego schematu własnego piecyka raczej nie odważę się próbować podobnego rozwiązania :( [zwłaszcza, że mój poziom zaawansowania można określić jako skrajnie początkujący ;-p]

  Stąd pytanie/prośba o pomoc - jak dorobić takie wejście możliwie bez ingerencji w bebechy?
  Zapewne musiałby to być jakiś przedwzmacniacz/mikser, z min. dwoma wejściami: mono/miks stereo-audio + gitarowe, możliwie nie modyfikując oryginalnego sygnału z przystawek, zaś całość wyjściowo - dopasowana do wejścia gitarowego typowego w piecykach.

  Będę b. wdzięczny za wszelkie podpowiedzi ew. linki dot. projektu takiego układu, być może gdzieś ktoś już podał rozwiązania - niestety, nie udało mi się go znaleźć... :(

  Pozdrawiam,
  AJ
 • Poziom 41  
  Skoro wzmacniacz ma wejście to nawet nie musisz go rozkręcać.Robisz przełącznik wejść,mikser,korektor i co tam chcesz w oddzielnej obudowie i podłączasz do wejścia.
 • Poziom 2  
  Dokładnie tak bym chciał zrobić - pytanie tylko o schemat/projekt? (sam niestety nie mam najmniejszego pojęcia o projektowaniu, a wejście piecyka nie jest zwykłym wejściem audio - więc tu jest problem - stąd post z prośbą o pomoc).

  --------------------------

  Witam ponownie!
  Ponieważ nie pojawił się żaden pomysł, pokombinowałem trochę i zmieniłem koncepcje. ;)
  Dawanie czegoś na wejście pozwalało by na miks tylko przy graniu na czystym kanale - na przesterze podkład by się też zamieniał w sieczkę. ;)

  Wydumałem, żeby koncepcje odwrócić: wyjść ze wzmacniacza sygnałem końcowym, czyli takim z efektami (gain/reverb) na wejście liniowe w komputerze (docelowo w mikserze), tam sobie to zmiksować z pokładem i całość puścić na słuchawki (dodatkowo można sumę jeszcze nagrać - kwestia programu, a to już inna sprawa).

  Niestety, wyjścia line-out ten model piecyka także nie posiada. :(

  Jedyną drogą (bez ingerencji w bebechy) jest skorzystanie z wyjścia słuchawkowego.

  Tak, wiem: problem niedopasowania impedancji i sygnałów. Kwestię ew. gorszej jakości sygnału można w tym przypadku pominąć: sygnał z gitary to nie Hi-Fi, no i pamiętajmy, że to tylko do nauki/ćwiczeń.

  Ale rozwiązanie ma zalety: wkładając jacka do phone-out odcinam głośnik, wzmacniacz ma sztuczne obciążenie i mam cisze. ;)

  Coby więc nie sfajczyć wejścia liniowego w karcie muzycznej oraz trochę dopasować sygnał - wykombinowałem taki układzik:
  WYJŚCIE [edit] audio do wzmacniacza/piecyka gitarowego - jak zrobić?

  Można by to we wtyczce jack umieścić (są takie z dość dużą obudową) i by było nawet elegancko. ;o) Z drugiej strony kabelka mini-jack do kompa - i wio.

  I teraz ponownie prośba/pytania:
  - czy tak to można rozwiązać, czy też nieco bardziej złożony układ powinien być?
  - czy wartości elementów mogą być takie?
  - jaki kondensator ? zakładam elektrolit - zatem gdzie plus?
  - jakie moce rezystorów?
  Ktoś z doświadczeniem coś podpowie?

  [edit] serio, takie trudne? :(

  pozdrawiam,
  AR