Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem - Bardzo wysokie temp CPU + spowalniające gry

21 Kwi 2013 18:47 2025 24
  • Poziom 8  
    Witam, mam problem z temperaturą mojego CPU w biosie wynosi ona od 60c-70c(zaraz po włączeniu komputera) i ponad 105c(po 10 minutach gry) Aktualnie mam włączoną opcję w biosie, aby przy zbyt wysokich temperaturach zwalniał napięcie i taktowanie CPU co spowalnia strasznie gry. Gdy ją wyłączę, komputer po prostu się wyłącza po 5 minutach, przez tak wysoką temperaturę.

Temperatury są po prostu za wysokie i tutaj moje pytanie, czy znacie jakieś skuteczne sposoby aby ją obniżyć?

Specyfikacja komp:
    Procesor: Amd phenom II x4 Quad Core 965
    Chłodzenie na CPU: Arctic Cooling Freezer Xtreme Rev.2
    Zasilacz: CoreXStream 500w
    Grafika: Gigabyte radeon hd 7850 ver:1gb
    Pamięć: Crucial Ballistix 2x4gb 1333mhz

Pastę termo przewodzącą nakładałem 2 tygodnie temu.]

HWMonitor pokazuje w tej chwili 42 stopnie przy włączonej przeglądarce.
  • Poziom 30  
    Zapewniłeś dobrą cyrkulację powietrza w obudowie ?
    Od przodu wpływa zimne, a z tyłu wylatuje ciepłe.
    Wyczyściłeś radiatory ?
    Wymieniłeś pastę tak jak należy ? Tj. nie za duzo nie za mało.
  • Poziom 32  
    Jaką nałożyłeś pastę? Polecam Arctic silver 5, pamiętaj, że im grubiej pasty - tym wcale nie lepiej. Pastę trzeba nałożyć rozsądnie, jej nadmiar może pogorszyć sytuację (tak samo jak zbyt mała ilość).
    Kolejna sprawa - dotnij palcem radiatora. Jeśli parzy to wina wentylatora, który nie jest w stanie ochłodzić. Jeśli zaś jest chłodny (a na pewno nie dotniesz 70*) to znaczy, że przewodność między procesorem a radiatorem jest zaburzona (zły docisk, zła pasta, za mało pasty, za dużo pasty, złe oczyszczenie procesora przed nową pastą itd).
  • Poziom 31  
    wakama napisał:

Koniecznie wymień na markowy. Te niemarkowe się psują.
  • Poziom 32  
    Sołtys_Elbląga napisał:
    wakama napisał:

Uważasz, że firma OCZ jest niemarkowa? Co Ci w tym zasilaczu nie pasuje?
  • Poziom 30  
    Sołtys_Elbląga napisał:
    wakama napisał:

Kolega wpisze sobie w google, jest to zasilacz firmy OCZ
  • Poziom 30  
    No jak widać to ten
  • Poziom 31  
    Dobra, potem zauważyłem, chciałem usunąć ale już za późno. Jestem tak przeczulony na te niemarkowe, że zabiłbym tych co na allegro sprzedają te zestawy z marnymi zasilaczami... Wybaczcie.
  • Poziom 8  
    1010011010 napisał:
    Jaką nałożyłeś pastę? Polecam Arctic silver 5, pamiętaj, że im grubiej pasty - tym wcale nie lepiej. Pastę trzeba nałożyć rozsądnie, jej nadmiar może pogorszyć sytuację (tak samo jak zbyt mała ilość).
    Kolejna sprawa - dotnij palcem radiatora. Jeśli parzy to wina wentylatora, który nie jest w stanie ochłodzić. Jeśli zaś jest chłodny (a na pewno nie dotniesz 70*) to znaczy, że przewodność między procesorem a radiatorem jest zaburzona (zły docisk, zła pasta, za mało pasty, za dużo pasty, złe oczyszczenie procesora przed nową pastą itd).

Pastę jakiej aktualnie używam to cooler master HTK-002 Nałożyłem odpowiednią ilość. Starą dokładnie wyczyściłem.
    Faktycznie po dotknięciu radiatora jest on lekko ciepły a temp wynosiła 80 stopni kiedy dotykałem.

Jest jeszcze taka możliwość że czujnik nie działa poprawnie?
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Sołtys_Elbląga napisał:
    Dobra, potem zauważyłem, chciałem usunąć ale już za późno. Jestem tak przeczulony na te niemarkowe, że zabiłbym tych co na allegro sprzedają te zestawy z marnymi zasilaczami... Wybaczcie.

Niech będzie Ci wybaczone, całkiem słusznie jesteś przeczulony.

Pamiętaj, że Ci co je sprzedają i ich producenci mają w tym cel. Ludzi biednych nie stać na tanie zasilacze, kupisz i komputer się po roku spali - kupisz kolejny. Interes musi się kręcić! Jakby dobre zasilacze były za 50zł to po 3 latach firma by padła.

Pozostaje czekać na odpowiedź autora tematu.

Dodano po 3 [minuty]:

Cytat:
    Pastę jakiej aktualnie używam to cooler master HTK-002 Nałożyłem odpowiednią ilość. Starą dokładnie wyczyściłem.
    Faktycznie po dotknięciu radiatora jest on lekko ciepły a temp wynosiła 80 stopni kiedy dotykałem.

Jest jeszcze taka możliwość że czujnik nie działa poprawnie?

Możliwe, ale najpierw na twoim miejscu sprawdziłbym czy radiator jest odpowiednio mocno dociśnięty oraz profilaktycznie zmienił pastę. Płytkę procesora możesz lekko patyczkiem do uszu umyć alkoholem izopropylowym.
    Pamiętaj, że nie wolno mieszać past termoprzewodzących. Po minucie radiator nadal jest chłodny? Temperatury w biosie na ostudzonym PC zaraz po włączeniu to 80 stopni? Podkręcałeś procesor?
  • Poziom 30  
    Dobry zasilacz mozna kupic za ok 50zł :D
  • Poziom 8  
    MOBO: gigabyte ga-ma785gt-ud3h

Nie, nie podkręcałem procesora.
    Zmiana temp wygląda tak: Jest 42+ Stopni włączę grę temp skacze do 80 w kilka sekund. Gdy grę wyłączę, to z taką samą prędkością temp spada.

Na ostudzonym temp w biosie nie sprawdzałem. Ale zaraz sprawdzę jak się uporam z wymianą pasty co trochę zajmie. Aby się dostać do procka muszę wszystko powyciągać.
  • Poziom 30  
    Coś za szybko stygnie procesor
  • Poziom 8  
    Dodam jeszcze że gdy HWMonitor pokazuje 42 Stopnie to w biosie temperatury wynoszą 80 stopni
  • Poziom 30  
    Jest gwarancja na płytę głowną ?
    Jest mozliwośc przetestowania innego procka ?
  • Poziom 8  
    Edit: Cooler jest dociśnięty do procesora.
    Gwar na płytę nie mam.
    Poprzednio miałem Phenoma x2 BE problem ten sam.
  • Poziom 30  
    I to samo chłodzenie ?
    Jak nie to pewnie coś jest nie tak z czujnikiem.
    Moze zaktualizuj BIOS jak umiesz
  • Poziom 8  
    Tak to samo chłodzenie i ta sama mobo.
    Nie umiem. Ale to nie problem dowiedzieć się jak. Tylko czy to coś pomoże?
  • Poziom 30  
    Pomóc moze i pomoże warto to zrobić, tylko ze jak zrobisz to nie umiejętnie to możesz nawet uszkodzoć płytę.
  • Poziom 8  
    Koszyk przykręcony, nie rusza się.
    Zrzut zrobiony z włączoną opcją Thermal Control

Po wyłączeniu opcji w biosie która odpowiada za zmniejszanie napięć i taktowania CPU przy zbyt wysokich temperaturach. Wynosi ona 104 zamiast 70+ stopni zaraz po włączeniu peceta, następnie spada i utrzymuje się na 42 przy włączonej przeglądarce.

EDIT:
    Jedyne miejsce gdzie zauważyłem znaczny wzrost temp(na czerwono zaznaczone prawy górny róg): Po dotknięciu tych elementów i trzymaniu na nich palca jakieś 5-10sec można się oparzyć. Nie wiem czy w tym leży problem.

Mam jeszcze pytanie, jak wyłączyć opcję wyłączania się komputera przy wysokich temp CPU,w biosie w zakładce Health status nie znalazłem.

EDIT 2: Chyba faktycznie Cooler jest źle zamontowany lub płyta wygięta: Gdy dociskam cooler z jednej strony temp spada z 62stopni na 39(pomiar z biosu) Tylko nie wiem co z tym fantem zrobić ściągałem i zakładałem ponownie całe chłodzenie wraz z wymianą pasty, dalej to samo.

EDIT 3: Odpaliłem Far Cry 3 dla test. Temperatura skakała wcześniej do 120 stopni co powodowało natychmiastowy OFF komputera(dzięki bogu) Gdy odpaliłem ponownie i dociskałem cooler temp nie przekroczyła 57stopni różnica ogromna teraz tylko trzeba się zastanowić jak cooler utrzymać w takiej pozycji.

EDIT 4: SUCESS Przymocowałem 2 paczki zapałek (rozwiązanie tymczasowe) do obudowy które teraz przylegają bezpośrednio do plastikowej części coolera i dociskają go na procesor. Temp nie przekracza 70 stopni pod obciążeniem gdzie wcześniej moment i 120 było.
    Wielkie dzięki za pomoc i sugestie a zwłaszcza jednemu użytkownikowi który w ogóle wspomniał o czymś takim.