Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

DVBT brak sygnału na dekoderze, tv sygnał idealny

brxiii 21 Apr 2013 20:49 8187 5
 • #1
  brxiii
  Level 9  
  Witam! Mam problem jak w temacie, na trzech różnych marek TV ( samsung, Philips TCL )odbieram telewizję DVBT z jednej anteny bez zakłóceń itp, natomiast podłączając dwa różne dekodery ( Manta, Vakoss ) mam ciągły brak sygnału. Odłączałem już zasilacz, podłączyłem bez, zmieniłem wtyczkę nadal nic, z opcją włączenia zasilania anteny na dekoderze i bez, dalej nic, po podłączeniu do TV jest od razu sygnał i odbiera kanały bez zakłóceń. Do nadajnika mam ok 20 km ( Sobótka ), antena zwykła siatka. Gdzie szukać przyczyny, dodam że dekoder Vakossa taki sam nie odbiera kanałów z odległości ok 4 km od nadajnika ( widać doskonale z domu ). Pozdrawiam
 • #2
  irekr
  Moderator
  Typowe efekty przesterowania dekodera silnym sygnałem. W tej odległości od Ślęży stosowanie anten ze wzmacniaczami to samobójstwo, a dekoder typu Manta - znany jest ze swojej bardzo dużej - zbyt dużej - czułości. W tej odległości od nadajnika należy mu założyć tłumik na wejście antenowe.

  Ludzie z antenami siatkowymi robią różne wynalazki, ostatnio mój sąsiad kombinował ustawieniem tyłem do nadajnika ale w końcu dał się przekonać by wyrzucić wzmacniacz.
  Jeszcze mu rwało to dałem tłumik 20 dB i jest spokój. Do Raszyna jest 9 km....
  U mnie jest 98 dB na MUX3 k.27. W analogu było ponad 110 dB, tego nie przeniesie żaden wzmacniacz.

  Dekodery zewnętrzne to bardzo prymitywne urządzenia, nie maja żadnej automatyki wzmocnienia, w którą są wyposażone odbiorniki z wbudowanym dekoderem....

  Wyłączenie zasilania wzmacniacza najczęściej w tak małych odległościach do nadajnika nie pomaga gdyż sygnał jest tak silny, że wzmacniacz bez zasilania jest pasywnym tłumikiem z ogranicznikiem, silnie deformującym sygnał.
 • #3
  brxiii
  Level 9  
  czyli reasumując, mam wyciągnąć wzmacniacz z sieci, i tą " Płytkę " co mam na antenie i wtedy kabel połączyć do anteny, oraz zmienić na zwykły wtyk ?? W zagadnieniach tv nie mam jakiejś wiedzy, więc potrzebne mi bardzo łopatologiczne wytłumaczenie :)
 • #4
  irekr
  Moderator
  Prawie dobrze:


  1. Zdemontować wzmacniacz antenowy, założyć symetryzator, np taki:
  http://www.dipol.com.pl/symetryzator_antenowy_sa_iv-v_C0002.htm
  2. Zdemontować zasilacz i załżoćyć wtyczkę antenową, np taką:
  http://www.dipol.com.pl/wspolosiowa_wtyczka_antenowa_katowa_mc-095_alcad_R90800.htm
  3. Jeżeli instalacja jest bardzo blisko nadajnika to może się okazać, że trzeba dla dekodera założyć dodatkowy tłumik, np taki:
  http://www.dipol.com.pl/tlumik_antenowy_tv_regulowany_tra-03_R50150.htm

  Sukcesów...
 • #5
  darkos8
  Level 1  
  U mnie w Mancie był sygnał i nagle nie ma nic zero sygnału .Co to może być.
  ok 60 km od nadajnika.
 • #6
  KOCUREK1970
  Network and Internet specialist
  Wróżki mają wolne.
  Oczekujesz odpowiedzi, a ja/my mam/y zgadywać, co jak w domu masz połączone: jaka antena, jaka instalacja, z czego się składa, gdzie mieszkasz, blok, czy własny dom, które piętro, jakie kable, czy są rozgałęźniki, z jakiego nadajnika korzystasz?.