Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rola wzmacniaczy, po wyłączeniu TV analogowej

seba65310 21 Kwi 2013 21:12 1842 6
 • #1 21 Kwi 2013 21:12
  seba65310
  Poziom 21  

  Witam,

  Dziś dopadła mnie refleksja o roli wzmacniaczy(dopuszkowe(przedwzmacniacze), rurkowe), po wyłączeniu TV analogowej. Zastanawia mnie fakt, czy po wyeliminowaniu silnych(nawet MW)nadajników tv analogowej, wchodzi możliwość zastosowanie wzmacniaczy zamiast symetryzatorów w lokalizacjach o utrudnionym odbiorze.

  Jak wiemy wzmacniacz + DVB-T, no nie lubiły się, gdy w eterze był silny analog, a jak po wyłączeniu nadajników analogowych?

  (Nie mam na myśli jakiejkolwiek konkretnej sytuacji, tylko czysto hipotetycznie)

  0 6
 • #2 21 Kwi 2013 22:02
  manski
  Poziom 21  

  Zasada "antenowa" jest taka że najpierw instaluje się dobrą antenę a jak to nie pomoże to trzeba jeszcze zastosować wzmacniacz . Tam gdzie instalacja była wykonana zgodnie z powyższą zasadą wszystko powinno działać prawidłowo . Dla sygnału dvbt anteny i wzmacniacze muszą dodatkowo mieć małe zniekształcenia fazy . Typowe anteny siatkowe pod tym względem słabo spełniają ten warunek gdyż są nieprawidłowo wykonane . Sam wzmacniacz o ile nie będzie przesterowany na wejściu będzie działał prawidłowo , sam mam wzmacniacz w instalacji i wzmacniał zarówno sygnał analogowy i cyfrowy . Natomiast w przypadku silnego sygnału na wejsciu wzmacniacza jego obecność może pogorszyć lub uniemożliwić odbiór .

  0
 • #3 21 Kwi 2013 22:15
  irekr
  Moderator

  Temat wielokrotnie już na Elektrodzie omawiany.

  Niewiele jest miejsc w Polsce, gdzie stosowanie wzmacniaczy będzie naprawdę uzasadnione. Zgodnie z normą minimalna wielkość pola dla odbioru cyfrowego wynosi około 57 dB co w standardowej antenie Yagi o niewielkim zysku da napięcie około 40 dB. Każdy sprawny dekoder i sprawny odbiornik pozwoli na prawidłowy odbiór. Dla porównania dla odbioru analogowego przyjmowało się wielkość graniczna pola na poziomie 3,2 mV/m - około 71 dB.

  Niebawem się o wszystkim przekonamy.
  Polecam temat:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=2549405&highlight=

  Jest tam link do producenta "wzmacniaczy" antenowych. Żaden z tych "wyrobów" nie nadaje się do wzmacniania sygnałów cyfrowych.

  I jeszcze drobna uwaga: typowy zewnętrzny dekoder dostaje "kota"jak na wejście podamy sygnał o powyżej 1 mV.

  I jeszcze jedna ciekawostka: z prostego przeliczenia proporcji wiadomo, że różnica dziesięciokrotna mocy (np 1 MW do 100 kW) to zaledwie stosunek napięcia użytecznego w antenie około 3:1. To niewiele.

  0
 • #4 23 Kwi 2013 12:47
  _cheetah_
  Poziom 37  

  seba65310 napisał:
  czy po wyeliminowaniu silnych(nawet MW)nadajników tv analogowej, wchodzi możliwość zastosowanie wzmacniaczy zamiast symetryzatorów w lokalizacjach o utrudnionym odbiorze.
  Trochę niewłaściwie zadane pytanie. Nie chodzi tu o "możliwość" zastosowania, a o "potrzebę i/lub konieczność".

  Jeśli poziom odbieranego sygnału jest poniżej progu czułości odbiornika (lub jest niestabilny i okresowo obniża się poniżej tego progu), ale jakość sygnału jest dobra, to zastosowanie wzmacniacza umożliwi / poprawi odbiór.
  Wzmacniacz może również poprawić odbiór w przypadkach występowania silnych zakłóceń.

  Więc po primo wzmacniacz stosuje się tam, gdzie jest taka możliwość i potrzeba.

  seba65310 napisał:

  Jak wiemy wzmacniacz + DVB-T, no nie lubiły się, gdy w eterze był silny analog, a jak po wyłączeniu nadajników analogowych?
  A to już jest kwestia parametrów (typu) zastosowanego wzmacniacza. Jeśli jest potrzeba zastosowania wzmacniacza, to dobiera się taki (lub kombinację), aby dostosować go do warunków odbiorczych.

  Więc po secundo, wzmacniacz się dobiera do warunków odbiorczych.

  A co do sygnałów zakłócających - kiedyś były analogi, a za chwilę będą sygnały LTE, które bywają jeszcze groźniejsze i stawiające przed wzmacniaczami poprzeczkę wyżej. Niezależnie, były, są i będą inne źródła zakłóceń, potrafiące równie destrukcyjnie działać, jak wszelkie łączności specjalne, telekomy, GSM, etc...

  0
 • #5 23 Kwi 2013 16:07
  seba65310
  Poziom 21  

  A co właśnie z zakłóceniami LTE ?
  Na dzień dzisiejszy LTE przecież jest oferowana tylko na częstotliwości 1800MHz, przetarg tegoroczny również był na 1800MHz. Czy to wpłynie ?
  Czy może kolego _cheetah_ miałeś na myśl LTE na 800MHz ?

  0
 • #6 24 Kwi 2013 08:05
  irekr
  Moderator

  Ustalenia ITU dla I Regionu (Europa także) są takie, że technologia LTE w służbie stałej jest dopuszczona na prawie drugiej kolejności w paśmie 470 do 862 MHz. Oznacza to że na kanałach sąsiadujących z użytkowanymi kanałami TV może pojawić się przekaz internetowy. W praktyce może być tak ze np masz jakiś MUX na przykładowo kanale 27 a na kanale 25 (przykładowo) leci emisja LTE i Twój sąsiad ma modem/router który NADAJE na częstotliwości kanału 25. Jako że jest w odległości paru metrów od Twojej anteny a nadajnik ma moc rzędu kilku watów to sygnał ten "dusi" wzmacniacz szerokopasmowy w Twojej antenie.


  Technologia LTE pozwala jeszcze na stosowanie tzw agregacji pasma, czyli może stosować do wysyłania i kilka kanałów radiowych (w zasadzie telewizyjnych) jednocześnie, czyli np stosowane są kanały 23, 24 i 25 "jednym ciurkiem" lub np kanały 25 33, 48 czy inna kombinacja wolnych kanałów. Do tego komunikacja ze stacjami BTS nie musi dokonywać się tylko z jedną stacją, jest możliwe tworzenie jakby kilku łączy do różnych BTS-ów i na różnych kanałach.

  Sytuacja taka wystąpiła już w UK, gdzie uruchomiono LTE w pasmie UHF. Młyn zrobił się straszny bo nagle się okazało ze urządzenia odbiorcze nie tolerują modemów LTE w bezpośredniej odległości.

  Jak wejdziesz na angielskie fora w tej tematyce to jest tam sporo "głosów" na ten temat...


  Aktualne informacje na ten temat w Polsce:
  http://www.uke.gov.pl/konsultacje-drugiej-dywidendy-cyfrowej-12332

  Z tego co wiem to obecnie w Polsce nie są wydawane zezwolenia dla LTE w kanałach TV, ale obawiam się że nie potrwa to długo. Jeżeli ma ktoś dokładniejsze informacje to poproszę o sprostowanie.
  Naciski na stosowanie tego zakresu dla LTE jest bardzo silne i wobec odwrotu TV z pasma UHF należy się spodziewać szybkich zmian.
  Telewizyjni nadawcy komercyjni w Niemczech zapowiadają zaniechanie emisji naziemnej w ciągu najbliższych kilku lat. Powód jest prosty: zbyt wysokie koszty i niewielka przepustowość przekazów naziemnych.


  Proponuje dokładnie zapoznać się z tym dokumentem:
  http://www.uke.gov.pl/files/?id_plik=12891

  0
 • #7 28 Kwi 2013 21:37
  pawsuw
  Poziom 9  

  Witam,
  zgadzam się z z użytkownikiem _cheetah_. Wzmacniacze stosujemy tam gdzie są niezbędne, to znaczy tam, gdzie mimo zastosowania anteny kierunkowej o stosunkowo dużym zysku energetycznym poziom sygnału odbiorczego jest poniżej czułości odbiornika.

  Osobiście, mając nadajnik w odległości 120 km z EIRP 20 kW jestem zmuszony zastosować antenę kierunkową i wzmacniacz antenowy.

  0
  Szukaj w 5mln produktów