Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny Magnat 8PII - nie działa głośnik wysokotonowy

21 Kwi 2013 22:55 4470 14
 • Poziom 11  
  Cześć.

  Mam problem z głośnikiem wysoko tonowym w lewej kolumnie marki Magnat. Głośnik wg producenta to: "Tweeter 2,5 cm (MHTL26a ) + Fuse"
  Żeby sprawdzić jaki faktycznie jest jego stan, odlutowałem go z kolumny lewej i podłączyłem do drugiej. Efekt - nie działa również po podłączeniu w drugiej kolumnie.
  Sprawdziłem go również miernikiem i niestety nic nie pokazuje. Wygląda to tak jakby był przerwany, nie ma żadnego połączenia. Nie jest to również wina wzmacniacza, ponieważ na wyjściu końcówki mam 1-2mV na każdym kanale, wzmacniacz uruchamia się jak również wyłącza cichutko bez żadnego "stuku".
  Głośnik przestał działać nagle. Wieczorem jednego dnia obie kolumny były sprawne, natomiast po paru dniach nie użytkowania ich i włączeniu nie działał od startu. Pozostałe głośniki w kolumnie, czyli średnio tonowy oraz niskotonowy działają poprawnie.
  Na naprawie głośników się nie znam, nie miałem z tym nigdy styczności. Co może być uszkodzone wg Was?
 • Użytkownik obserwowany
  Według nas uszkodzony jest głośnik wysokotonowy - powód? Najprawdopodobniej spalenie.

  I nie wciskaj bajek że przestał grać z powody nieużytkowania. Gdybyś napisał, nieprawidłowego użytkowania to bym uwierzył, ale nic nie dzieje się samo.

  Prawdopodobnie przesterowałeś wzmacniacz i głośnik nie wytrzymał.

  Jeżeli nie znasz się na naprawie, oddaj to komuś kto się na tym zna np. serwis, bo zrobisz więcej złego niż dobrego.

  Pozdrawiam :)
 • Poziom 11  
  Jaki sens miałby w tym, żeby kłamać co do użytkowania głośnika. Słucham muzyki bardzo cicho i sam nie wyobrażam sobie jak można było by go spalić na tym poziomie głośności z wyregulowanym wzmacniaczem z zabezpieczeniami. Napisałem, że głośnik nie działał od razu po włączeniu ponieważ tak było. Jakby się spalił w trakcie słuchania muzyki to bym od razu o tym wiedział i głupio się nie pytał co może być przyczyną...
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 11  
  Oczywiście, zdjęcia w miniaturkach.

  Kolumny Magnat 8PII - nie działa głośnik wysokotonowy Kolumny Magnat 8PII - nie działa głośnik wysokotonowyKolumny Magnat 8PII - nie działa głośnik wysokotonowy
 • Użytkownik usunął konto  
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 11  
  Na samym wejściu wszystko wygląda na połączone, przynajmniej wygląda bo miernikiem nie idzie tego sprawdzić, tak samo całości połączeń. Cewka jest upaćkana w jakiejś emalii, lub czymś podobnym. Nie wiem jak wygląda spalona cewka i ciężko mi jest stwierdzić czy ta akurat jest spalona, wizualnie.
  Znalazłem coś takiego:
  http://www.bitmania.de/index.php?page=200
  Sprzedawca z naszego kraju zajmuje się rozprowadzaniem tych cewek, na dole jest link do aukcji. Koszt jest spory ale może uda się zrobić wymianę samemu. Taka wymiana będzie trudna?, wygląda to dość prosto, trzeba tylko odpowiednio zabezpieczyć
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 11  
  Witam po dłuższej przerwie. Otrzymałem kilka dni temu cewki tytanowe ale dopiero dziś wziąłem się za ich montaż. Pojawił się pierwszy problem, który nie dotyczy montażu samych cewek tylko obudowy aluminiowej samego głośnika. Wygląda to tak, że przed montażem chciałem dobrze wyczyścić powierzchnie z kleju wewnątrz obudowy, do tego umyłem wszystko płynem do mycia naczyń i zwykłą miękką gąbką. Niestety pojawiły się zacieki, które nie są spowodowane wyschnięciem płynu. Pojawiły się już w trakcie mycia, wygląda to jak biały osad, ale ciężko schodzi. Bez szorowania ani rusz, do tego jest ryzyko że mogę porysować aluminiową obudowę.
  Możecie mi podpowiedzieć co z tym zrobić? Jak zlikwidować ten nalot?
  Wygląda to tragicznie.
  Kolumny Magnat 8PII - nie działa głośnik wysokotonowy Kolumny Magnat 8PII - nie działa głośnik wysokotonowy

  Dodano po 6 [minuty]:

  Ciężko to uchwycić na zdjęciach, widać tylko zarysy tych zacieków jeśli można to tak nazwać. W rzeczywistości wyglądają dużo gorzej.
 • Poziom 34  
  Słowa kolegi e-elektron niestety okazały się być wręcz prorocze:
  e-elektron napisał:
  ...Jeżeli nie znasz się na naprawie, oddaj to komuś kto się na tym zna np. serwis, bo zrobisz więcej złego niż dobrego...

  No to kolega już teraz wie jak reaguje powierzchnia z polerowanego aluminium wystawiona na działanie wody zmieszanej z detergentem lub innymi chemikaliami i że takich rzeczy robić nie wolno, by nie napytać sobie dodatkowej biedy i kłopotów. Reakcja jaka nastąpiła nazywa się pasywacją (zmatowienie poprzez pokrycie powierzchni metalu warstwą tlenków/ soli). Jeżeli kolega już tak się uparł z tą myjką, należało to zrobić alkoholem izopropylowym (IPA), który nie jest agresywny (neutralny) i na pewno nie narobiłby takich szkód jak obecnie widać.
  Idzie to przywrócić do dawnej świetności, poprzez re-polerowanie, jednak należy to robić z głową by sytuacji jeszcze bardziej nie pogorszyć (zarysowania, ubytki). Szczególnie okolice loga i samo logo.
  Proszę "wyguglować": polerowanie aluminium, albo kliknąć w link (tematyka co prawda rowerowa, ale problem z materiałem ten sam):
  http://www.forumszosowe.org/viewtopic.php?t=12268
 • Poziom 11  
  Jedyne co mi pozostało powiedzieć to to, że zawsze się czegoś nowego nauczę ;) Teraz już nie będę zawracał sobie głowy, że mogłem to komuś dać do zrobienia, tylko muszę uporać się z tym sam.
  Jak się domyślam w moim przypadku potrzeba będzie tylko kostka polerska oraz końcówki filcowe do miniwiertarki ( posiadam bardzo średniej jakości ale zawsze coś ) lub ścierkę filcową do polerowania ręcznego. Myślę że spróbuję ręcznie tym bardziej, że dużo tego nie będzie.
  Czyli tak, żadnym papierem ściernym tego nie brać na samym początku? od razu przejść do polerowania kostkami?
 • Poziom 11  
  Chciałem poinformować, że pomimo problemu z odlewanym koszem aluminiowym, który wypolerowałem na lustro ( bo co innego pozostało mi zrobić ) głośnik został naprawiony. Kupiłem tytanowe kopułki z ebaya, bez problemu zamontowałem chociaż wymagało to dla mnie, niewprawionego sporo czasu. Głośnik śmiga i jest różnica względem tego z drugiej kolumny, nie duża ale jednak jak ktoś się wsłucha to nowe kopułki grają jakby bardziej klarownie, wysokie są dość ostre. Przydało by się pewnie wymienić kopułkę do kompletu w drugiej kolumnie, ale jakoś nie bardzo mam na to czas. Polerowany kosz wygląda bardzo dobrze, ale nie do końca teraz komponuje się z resztą głośników. Będę szukał używanego żeby go zastąpić, albo wypoleruję wszystkie pozostałe ( chociaż zważywszy na czas jaki trzeba poświęcić wydaje mi się to bardzo mało prawdopodobne ;).
  Dziękuję wszystkim za pomoc, doświadczenie zebrane przy naprawie jest bezcenne ;)