Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny Magnat 8PII - nie działa głośnik wysokotonowy

kolysarz 21 Kwi 2013 22:55 4086 14
  • #1 21 Kwi 2013 22:55
    kolysarz
    Poziom 11  

Cześć.

Mam problem z głośnikiem wysoko tonowym w lewej kolumnie marki Magnat. Głośnik wg producenta to: "Tweeter 2,5 cm (MHTL26a ) + Fuse"
    Żeby sprawdzić jaki faktycznie jest jego stan, odlutowałem go z kolumny lewej i podłączyłem do drugiej. Efekt - nie działa również po podłączeniu w drugiej kolumnie.
    Sprawdziłem go również miernikiem i niestety nic nie pokazuje. Wygląda to tak jakby był przerwany, nie ma żadnego połączenia. Nie jest to również wina wzmacniacza, ponieważ na wyjściu końcówki mam 1-2mV na każdym kanale, wzmacniacz uruchamia się jak również wyłącza cichutko bez żadnego "stuku".
    Głośnik przestał działać nagle. Wieczorem jednego dnia obie kolumny były sprawne, natomiast po paru dniach nie użytkowania ich i włączeniu nie działał od startu. Pozostałe głośniki w kolumnie, czyli średnio tonowy oraz niskotonowy działają poprawnie.
    Na naprawie głośników się nie znam, nie miałem z tym nigdy styczności. Co może być uszkodzone wg Was?

0 14
  • #2 21 Kwi 2013 23:27
    e-elektron
    Troll forumowy

Według nas uszkodzony jest głośnik wysokotonowy - powód? Najprawdopodobniej spalenie.

I nie wciskaj bajek że przestał grać z powody nieużytkowania. Gdybyś napisał, nieprawidłowego użytkowania to bym uwierzył, ale nic nie dzieje się samo.

Prawdopodobnie przesterowałeś wzmacniacz i głośnik nie wytrzymał.

Jeżeli nie znasz się na naprawie, oddaj to komuś kto się na tym zna np. serwis, bo zrobisz więcej złego niż dobrego.

Pozdrawiam :)

0
  • #3 21 Kwi 2013 23:48
    kolysarz
    Poziom 11  

Jaki sens miałby w tym, żeby kłamać co do użytkowania głośnika. Słucham muzyki bardzo cicho i sam nie wyobrażam sobie jak można było by go spalić na tym poziomie głośności z wyregulowanym wzmacniaczem z zabezpieczeniami. Napisałem, że głośnik nie działał od razu po włączeniu ponieważ tak było. Jakby się spalił w trakcie słuchania muzyki to bym od razu o tym wiedział i głupio się nie pytał co może być przyczyną...

0
  • #4 22 Kwi 2013 14:22
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 22 Kwi 2013 14:36
    kolysarz
    Poziom 11  

Oczywiście, zdjęcia w miniaturkach.

Kolumny Magnat 8PII - nie działa głośnik wysokotonowy Kolumny Magnat 8PII - nie działa głośnik wysokotonowyKolumny Magnat 8PII - nie działa głośnik wysokotonowy

0
  • #6 22 Kwi 2013 14:49
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 22 Kwi 2013 15:31
    kolysarz
    Poziom 11  

Kolumny Magnat 8PII - nie działa głośnik wysokotonowyKolumny Magnat 8PII - nie działa głośnik wysokotonowy Kolumny Magnat 8PII - nie działa głośnik wysokotonowy Kolumny Magnat 8PII - nie działa głośnik wysokotonowy Kolumny Magnat 8PII - nie działa głośnik wysokotonowy Kolumny Magnat 8PII - nie działa głośnik wysokotonowy Kolumny Magnat 8PII - nie działa głośnik wysokotonowy Kolumny Magnat 8PII - nie działa głośnik wysokotonowy Kolumny Magnat 8PII - nie działa głośnik wysokotonowy Kolumny Magnat 8PII - nie działa głośnik wysokotonowy Kolumny Magnat 8PII - nie działa głośnik wysokotonowy Kolumny Magnat 8PII - nie działa głośnik wysokotonowy Kolumny Magnat 8PII - nie działa głośnik wysokotonowy

0
  • #8 22 Kwi 2013 15:53
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 22 Kwi 2013 16:08
    kolysarz
    Poziom 11  

Na samym wejściu wszystko wygląda na połączone, przynajmniej wygląda bo miernikiem nie idzie tego sprawdzić, tak samo całości połączeń. Cewka jest upaćkana w jakiejś emalii, lub czymś podobnym. Nie wiem jak wygląda spalona cewka i ciężko mi jest stwierdzić czy ta akurat jest spalona, wizualnie.
    Znalazłem coś takiego:
    http://www.bitmania.de/index.php?page=200
    Sprzedawca z naszego kraju zajmuje się rozprowadzaniem tych cewek, na dole jest link do aukcji. Koszt jest spory ale może uda się zrobić wymianę samemu. Taka wymiana będzie trudna?, wygląda to dość prosto, trzeba tylko odpowiednio zabezpieczyć

0
  • #10 22 Kwi 2013 16:17
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 30 Maj 2013 20:35
    kolysarz
    Poziom 11  

Witam po dłuższej przerwie. Otrzymałem kilka dni temu cewki tytanowe ale dopiero dziś wziąłem się za ich montaż. Pojawił się pierwszy problem, który nie dotyczy montażu samych cewek tylko obudowy aluminiowej samego głośnika. Wygląda to tak, że przed montażem chciałem dobrze wyczyścić powierzchnie z kleju wewnątrz obudowy, do tego umyłem wszystko płynem do mycia naczyń i zwykłą miękką gąbką. Niestety pojawiły się zacieki, które nie są spowodowane wyschnięciem płynu. Pojawiły się już w trakcie mycia, wygląda to jak biały osad, ale ciężko schodzi. Bez szorowania ani rusz, do tego jest ryzyko że mogę porysować aluminiową obudowę.
    Możecie mi podpowiedzieć co z tym zrobić? Jak zlikwidować ten nalot?
    Wygląda to tragicznie.
    Kolumny Magnat 8PII - nie działa głośnik wysokotonowy Kolumny Magnat 8PII - nie działa głośnik wysokotonowy

Dodano po 6 [minuty]:

Ciężko to uchwycić na zdjęciach, widać tylko zarysy tych zacieków jeśli można to tak nazwać. W rzeczywistości wyglądają dużo gorzej.

0
  • #12 30 Maj 2013 22:43
    Mariopi
    Poziom 34  

Słowa kolegi e-elektron niestety okazały się być wręcz prorocze:

e-elektron napisał:
    ...Jeżeli nie znasz się na naprawie, oddaj to komuś kto się na tym zna np. serwis, bo zrobisz więcej złego niż dobrego...

No to kolega już teraz wie jak reaguje powierzchnia z polerowanego aluminium wystawiona na działanie wody zmieszanej z detergentem lub innymi chemikaliami i że takich rzeczy robić nie wolno, by nie napytać sobie dodatkowej biedy i kłopotów. Reakcja jaka nastąpiła nazywa się pasywacją (zmatowienie poprzez pokrycie powierzchni metalu warstwą tlenków/ soli). Jeżeli kolega już tak się uparł z tą myjką, należało to zrobić alkoholem izopropylowym (IPA), który nie jest agresywny (neutralny) i na pewno nie narobiłby takich szkód jak obecnie widać.
    Idzie to przywrócić do dawnej świetności, poprzez re-polerowanie, jednak należy to robić z głową by sytuacji jeszcze bardziej nie pogorszyć (zarysowania, ubytki). Szczególnie okolice loga i samo logo.
    Proszę "wyguglować": polerowanie aluminium, albo kliknąć w link (tematyka co prawda rowerowa, ale problem z materiałem ten sam):
    http://www.forumszosowe.org/viewtopic.php?t=12268

0
  • #13 30 Maj 2013 23:13
    kolysarz
    Poziom 11  

Jedyne co mi pozostało powiedzieć to to, że zawsze się czegoś nowego nauczę ;) Teraz już nie będę zawracał sobie głowy, że mogłem to komuś dać do zrobienia, tylko muszę uporać się z tym sam.
    Jak się domyślam w moim przypadku potrzeba będzie tylko kostka polerska oraz końcówki filcowe do miniwiertarki ( posiadam bardzo średniej jakości ale zawsze coś ) lub ścierkę filcową do polerowania ręcznego. Myślę że spróbuję ręcznie tym bardziej, że dużo tego nie będzie.
    Czyli tak, żadnym papierem ściernym tego nie brać na samym początku? od razu przejść do polerowania kostkami?

0
  • #15 02 Sty 2014 21:13
    kolysarz
    Poziom 11  

Chciałem poinformować, że pomimo problemu z odlewanym koszem aluminiowym, który wypolerowałem na lustro ( bo co innego pozostało mi zrobić ) głośnik został naprawiony. Kupiłem tytanowe kopułki z ebaya, bez problemu zamontowałem chociaż wymagało to dla mnie, niewprawionego sporo czasu. Głośnik śmiga i jest różnica względem tego z drugiej kolumny, nie duża ale jednak jak ktoś się wsłucha to nowe kopułki grają jakby bardziej klarownie, wysokie są dość ostre. Przydało by się pewnie wymienić kopułkę do kompletu w drugiej kolumnie, ale jakoś nie bardzo mam na to czas. Polerowany kosz wygląda bardzo dobrze, ale nie do końca teraz komponuje się z resztą głośników. Będę szukał używanego żeby go zastąpić, albo wypoleruję wszystkie pozostałe ( chociaż zważywszy na czas jaki trzeba poświęcić wydaje mi się to bardzo mało prawdopodobne ;).
    Dziękuję wszystkim za pomoc, doświadczenie zebrane przy naprawie jest bezcenne ;)

0
  Szukaj w 5mln produktów