Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

sygnał TTL załączający diode lub układ z przekaźnikiem

22 Apr 2013 00:51 3084 10
  • Level 22  
    Witam.
    Mam pytanie. potrzebuję jakiś układ umożliwiający załączający przekaźnik w momencie pojawienia się sygnału TTL na wejściu sterownika. Poniżej załączam schemat poglądowy. Układ ma sterować pacą silnika. Pojawienie się sygnału z układu sterującego na wejście CL sterownika silnika powoduje uruchomienie silnika, natomiast odłączenie sygnału powoduje zatrzymanie się silnika. Chciał bym wykonać układ sygnalizacji pracy silnika : pojawienie się sygnału powodowało by zapalenie się diody czy też załączenie przekaźnika. Próbowałem podłączyć diodę led pomiędzy sygnał (wejście CL) a masę ale powoduje to zakłócenia w pracy silnika. Podłączyłem tranzystor : nie ma zakłóceń w działaniu silnika ale dioda świeci praktycznie cały czas (czasem się wyłączy), niezależnie od tego czy sygnał TTL jest podany czy też nie. Sprawdziłem miernikiem dlaczego tak się dzieje. Okazało się, że oprócz sygnału TTL na wejściu CL występuje napięcie stałe ok. 2V. Do tego jest ono „niestabilne” – odłączenie sygnału TTL nieraz skutkuje zanikiem tego napięcia (ok. 0V) a nieraz po odłączeniu sygnału jest ono wyższe – 3,5V. Tak więc można jedynie "oprzeć" się na sygnale TTL. Pomiar miernikiem na zakresie AC (napięcia zmiennego) wskazuje, że sygnał TTL ma ok. 2V. Odłączenie tego sygnału (wciśnięcie klawisza STOP w układzie sterującym) skutkuje zawsze zanikiem napięcia AC. Z ciekawości podłączyłem słuchawki - po załączeniu sygnału TTL słychać wysoki ton (częstotliwość sygnału TTL to ok. 1kHz).
    Jaki układ wykonać, żeby wykorzystać sygnał TTL do załączenia diody lub układu z przekaźnikiem informującego o pracy silnika ?
    Będę wdzięczny za pomoc.
    Pozdrawiam.
  • Level 32  
    Pozostając w standardzie TTL ,proponuję zastosować układ 74123,aplikacje ogólnodostępne,lub układ 555
  • Level 22  
    Dziękuję za odpowiedź.
    Napisz skąd mogę uzyskać schemat, który będzie odpowiedni w moim przypadku ? Niestety nie jestem elektronikiem, korzystam z gotowych rozwiązań.
    Pozdrawiam.
  • Level 41  
    Witam,
    Mozna zastosowac '121 czy '123 wyzwalanie z podtrzymaniem ale po co bo mozna prosciej.
    Jak dobrze zrozumialem twoj opis to zawsze jest okolo +2V napiecia stalego (nieco niestabilne) oraz TTL 1kHz w chwili dzialania ktore zanika po wcisnieciu stop.
    Wskaznik z tranzystorem jak najbardziej OK ale pozbadz sie skladowej stalej = kondensator.
    Ogolnie kondensator-rezystor/dioda (lub uklad calkijacy) i to na baze tranzystora a w kolektroze LED/przekaznik.
    Pozdrawiam.
  • Level 22  
    Właśnie tak mnie "olśniło" przed chwilką.
    Może po prostu odseparować sygnał od napięcia stałego za pomocą kondensatora, tak jak to się robi w systemie mikrofonowym XLR ?
    Niezależnie od tego, jeśli ktoś miał by schemat na układzie 555 lub 74123, który nada się do mojego celu to będę wdzięczny za udostępnienie.
    Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.
  • User removed account  
  • Level 22  
    Dziękuję za link.
    Czy podłączenie miało by wyglądać w ten sposób :
    Pozdrawiam.
  • User removed account  
  • Level 22  
    Christophorus wrote:
    Na wejście T+ licznika 4538 podaje się impulsy (TTL). Układ 4538 wykonany jest w technologii CMOS i jeśli impulsy będą w standardzie TTL może być potrzebne dopasowanie pomiędzy układami scalonymi wykonanymi w różnych technologiach

Jak wykonać takie dopasowanie pomiędzy układami ? Czy mógł byś to rozrysować ?
    Pozdrawiam.
  • Helpful post
    User removed account  
  • Level 22  
    Dziękuję za pomoc, pozdrawiam.